Assistance krótkoterminowe w podróży po Polsce i Europie

Podróżowanie własnym samochodem daje możliwość zatrzymywania się we wszystkich pięknych miejscach po drodze. Aby podróż przebiegła spokojnie, warto ubezpieczyć samochód. Nic bardziej nie psuje wakacji jak uszkodzone auto. Jeśli posiadasz tylko polisę OC, możesz wykupić assistance krótkoterminowe. Wyjaśniamy, co to jest i jak działa.

Assistance krótkoterminowe — co to znaczy?

Assistance krótkoterminowe to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które charakteryzuje się krótkim terminem ochrony. Polisę najczęściej można kupić na 7, 14, 30 dni, a czasem także na cały rok. To bardzo wygodna opcja, gdy nagle postanowiliśmy wyruszyć na wakacje naszym samochodem. Zadaniem polisy jest szybka pomoc w razie awarii, wypadku lub gdy ktoś ukradnie nasze auto. Assistance krótkoterminowe w swoim zakresie jest podobne do zwykłego assistance i tak samo, jak ono, może mieć różne opcje ochrony. Należy zaznaczyć, że ten rodzaj polisy jest zwykle ograniczony wiekiem auta. Co oznacza, że najczęściej nie można ubezpieczyć samochodu starszego niż 10 lub 15 lat.

Assistance krótkoterminowe — zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie zwykle ma dwie opcje terytorialne, jedna to ochrona tylko na terenie naszego kraju, druga obejmuje swym zakresem Polskę oraz Europę. Tutaj należy zwrócić uwagę, czy wyłączeniu nie podlegają jakieś kraje. Większość ubezpieczycieli nie zapewnia ochrony na terenie państw byłego ZSRR, z wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii.

Zakres ochrony zawsze jest dokładnie opisany w OWU i przeważnie różni się w zależności od wybranej wersji.

Najczęściej wariant podstawowy polisy obejmuje:

●       naprawę na miejscu lub holowanie samochodu po wypadku, awarii bądź unieruchomieniu (np. po wyładowaniu akumulatora, zatrzaśnięciu kluczyków, braku paliwa);

●       zapewnienie transportu oraz noclegu dla podróżnych;

●       pomoc przy wymianie koła;

●       pomoc informacyjną, w tym telefoniczną informację prawną (np. jak postąpić w razie kolizji, awarii czy kradzieży);

●       pomoc medyczną (transport do szpitala, zorganizowanie pomocy lekarskiej czy niezbędnych leków).

Warianty rozszerzone dodatkowo mogą zawierać:

●       wynajęcie samochodu zastępczego;

●       parkowanie i odbiór samochodu (zaparkowanie unieruchomionego auta na strzeżonym parkingu, zorganizowanie i opłacenie kosztów odbioru auta z warsztatu przez ubezpieczonego);

●       złomowanie pojazdu;

●       rozbudowaną usługę informacyjną o tłumacza.

W wyborze polisy warto zwrócić uwagę na obowiązujące limity holowania pojazdu, wahają się one od 100 km do 350 km, choć często na terenie Polski nie ma ustalonego ograniczenia. Różnice są także w liczbie organizowanych przez ubezpieczyciela noclegów oraz dni, kiedy możemy korzystać z wynajętego samochodu zastępczego.

Ograniczeniom podlega również liczba zgłaszanych szkód. W ramach polisy zwykle jest to jedno do dwóch zgłoszeń dotyczących tego samego świadczenia. Na przykład tylko jeden raz w ciągu obowiązywania ubezpieczenia możemy uzyskać pomoc przy wymianie opon.

Assistance krótkoterminowe — wykluczenia

Gdy zdecydujemy się na konkretną ofertę, należy uważnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), a w szczególności rozdział poświęcony wyłączeniom od odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Najczęściej z ochrony wyłączone są zdarzenia następujące w wyniku:

●       wykorzystywania pojazdu w celach zarobkowych;

●       używania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem, na przykład udział w zawodach, wyścigach lub jazdach terenowych;

●       prowadzenia samochodu przez osoby nieuprawnione, pod wpływem środków odurzających lub alkoholu;

●       przewożenia większej liczby osób, niż jest to zapisane w dowodzie rejestracyjnym;

●       umyślnych działań ubezpieczonego lub ubezpieczającego;

●       rażącego niedbalstwa;

●       samobójstwa lub samookaleczenia ubezpieczonego,

●       katastrofy nuklearnej lub działań energii jądrowej, skażenia chemicznego;

●       działań wojennych, zamieszek, rozruchów lub ataków terrorystycznych.

Assistance krótkoterminowe nie obejmuje również ładunku przewożonego w pojeździe.

Warto także zapoznać się z informacją, czy jakiś rodzaj dróg jest wyłączony z ochrony. Świadczenie zwykle przysługuje, gdy do zdarzenia doszło na drogach twardych oraz gruntowych. Zatem jeśli zjedziemy przykładowo na łąkę, nad rzekę i tam nagle auto się zepsuje, może nie przysługiwać nam pomoc assistance.

Ubezpieczyciel nie pokrywa również kosztów konserwacji i eksploatacji pojazdu w warsztatach samochodowych.

Oczywiście, jeśli nasz pojazd posłużył jako narzędzie przestępstwa lub w próbie jego spowodowania, nie dostaniemy odszkodowania.

Assistance krótkoterminowe — jak zgłosić szkodę?

Podstawową czynnością, jaką musimy zrobić przed wyjazdem, jest zapisanie numeru do centrum pomocy assistance w podróży w telefonie lub na kartce, którą włożymy do dokumentów. W razie awarii lub wypadku pod nim będziemy musieli zgłosić zdarzenie. Termin, jaki wyznacza ubezpieczyciel, jest określony w OWU, najczęściej mamy na to maksymalnie 48 godzin od momentu zdarzenia. Koszt połączenia z telefonem alarmowym jest najczęściej płatny wg stawek operatora, z jakiego usług korzystamy.

Konsultant będzie od nas wymagał podania:

●       naszych danych (imię i nazwisko oraz adres);

●       danych o samochodzie (markę, typ i model pojazdu podanego na polisie oraz jego numer rejestracyjny);

●       w miarę możliwości dokładne miejsce zdarzenia (nazwę miejscowości, ulicę);

●       numeru telefonu, pod którym można się skontaktować z nami; 

●       dokładnego opisu zdarzenia;

●       rodzaju potrzebnej pomocy.

Należy pamiętać, że nie wolno wykonywać żadnych działań na własną rękę bez porozumienia z centrum pomocy. W innym wypadku ubezpieczyciel może nie zwrócić poniesionych przez nas kosztów. Oczywiście, jeśli wskutek wypadku doszło do uszkodzenia ciała lub mienia, należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia i wezwać pomoc lekarska.

Ubezpieczenie assistance za granicą krótkoterminowe a mini assistance

Większość ubezpieczycieli wraz z polisą OC oferuje dodatkowy wariant w postaci pomocy assistance. W przeciwieństwie do assistance krótkoterminowego obowiązuje przez cały rok od zawarcia umowy, jednak jest znacznie uboższy i posiada niższe limity.

W przypadku wykupu pakietu OC i AC dostajemy możliwość dobrania pełnej wersji assistance. W zależności od opcji możemy zapewnić sobie ochronę na terenie Polski, a także całej Europy. Zakres jest podobny jak w umowie krótkoterminowej, jednak także w tym przypadku obowiązuje przez cały rok.

Gdy bardzo dużo podróżujemy, warto zastanowić się nad całoroczną ochroną. W wielu przypadkach taka polisa będzie znacznie tańsza niż ubezpieczenie na 7 czy 14 dni.

Czy OC i AC działa za granicą?

Obowiązkowa polisa OC wykupiona w polskim Towarzystwie Ubezpieczeniowym jest ważna w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz na terenie Andory, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Bez dodatkowych dokumentów wjedziemy także do Liechtensteinu, Monako, San Marino, na Wyspy Normandzkie, Gibraltar, Wyspę Man i Wyspy Owcze.

W przypadku wyjazdu do reszty krajów europejskich (i niektórych poza kontynentem) wymagany będzie tzw. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, zwany Zieloną Kartą, który poświadcza posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych. Zielonej Karty potrzebujemy, aby wjechać na teren: Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainy.

Zieloną Kartą można wyrobić bezpłatnie w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, w którym posiadamy wykupioną polisę OC.

A jak działa ubezpieczenie AC?

Zakres ochrony autocasco zależy od Towarzystwa Ubezpieczeniowego oraz wybranej opcji. AC jest polisą dobrowolną, zawieraną na okres roku. Od razu przy ustalaniu składki wybieramy dodatkowe rozszerzenia. Jednym z nich jest ochrona na terenie Europy. Warto wiedzieć, że najczęściej istnieje możliwość dokupienia dodatkowej ochrony, jednak będzie ona skalkulowania do końca trwania okresu ubezpieczenia. Nie można jej wykupić na przykład na 2 tygodnie. Stąd, jeśli nie wyjeżdżamy często za granicę, wystarczającą jest ochrona AC na terenie kraju.

Przygotowanie auta do podróży

Aby wycieczka przebiegała spokojnie, nie wystarczy wykupić pakietu ubezpieczeń. Należy również przygotować samochód do podróży. O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim warto udać się do mechanika na przegląd. Koniecznie trzeba sprawdzić:

●       stan hamulców — od tego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo w długiej trasie;

●       klimatyzację — gdy jedziemy latem na południe Europy, wielogodzinna jazda w upale jest nie tylko uciążliwa, lecz także niebezpieczna;

●       stan oświetlenia — wszystkie światła muszą działać i być prawidłowo ustawione;

●       ciśnienie w oponach oraz kole zapasowym;

●       poziom płynów eksploatacyjnych — oleju silnikowego, płynu chłodzącego i hamulcowego, płynu do spryskiwacza.

Wybierając się w każdą trasę, nie tylko na wakacje, trzeba sprawdzić ważność gaśnicy, przejrzeć i ewentualnie skompletować zawartość apteczki, włożyć w widoczne miejsce trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę. Sprawdzić, czy mamy lewarek. Warto również zakupić dodatkowy komplet lampek, bezpieczników, a nawet wycieraczek. Koniecznie należy zabrać ze sobą płyn do spryskiwaczy. Wprawdzie wszystkie wymienione rzeczy kupimy na miejscu, jednak brak płynu czy awaria wycieraczek może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy do sklepu będzie bardzo daleko.

Należy pamiętać, że wyjeżdżając za granicę, trzeba mieć przy sobie wszystkie dokumenty: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, potwierdzenie opłacenia polisy OC oraz, jeśli wykupiliśmy, AC i ubezpieczenie assistance krótkoterminowe. Dodatkowo warto zrobić zdjęcia wszystkich dokumentów, włącznie z dowodem osobistym lub paszportem i umieścić je w telefonie oraz chmurze. Gdy je zgubimy lub zostaniemy okradzeni, z pewnością fotografie ułatwią działania służbom. Dobrze by było, abyśmy przed wyjazdem za granicę wydrukowali

polsko-angielską wersję oświadczenia o kolizji drogowej. Zdarzenie drogowe to zawsze sytuacja stresująca, a w za granicą szczególnie, stąd gotowy wzór znacznie ułatwi załatwienie formalności.

Przy okazji warto sprawdzić, czy wszystkie polisy są opłacone, a badania techniczne aktualne.

Obowiązkowo należy zapoznać się z przepisami drogowymi, jakie obowiązują w kraju, do którego jedziemy, a także, przez który przejeżdżamy. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień i mandatów.

Wyjeżdżając w podróż po Europie, każdy powinien zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawaną przez NFZ. Jej wyrobienie nie jest kłopotliwe, a pozwoli na korzystanie z publicznej służby zdrowia za granicą.

Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe to doskonała opcja, gdy wyjeżdżamy na wakacje. Podczas 7- czy 14-dniowej podróży mamy zapewnioną ochronę w razie awarii samochodu albo wypadku, a także pomoc przy wymianie koła lub gdy zabraknie nam benzyny. Oczywiście wykupienie polisy nie zwalnia nas z obowiązku przygotowania auta do podróży — sprawdzenia stanu technicznego oraz wyposażenia w materiały eksploatacyjne, takie jak płyny czy żarówki. Koniecznie też należy dokładnie przeczytać OWU, gdzie znajdziemy szczegółowe informacje o zakresie pomocy, limitach oraz wykluczeniach. Pozwoli to na uniknięcie stresu, nieporozumień oraz dodatkowych kosztów.