Awaria na autostradzie – jak się zachować, o czym pamiętać?

Awaria na autostradzie to sytuacja niebezpieczna i bardzo stresująca dla kierowcy. Dlatego warto poznać najważniejsze zasady, jakimi powinniśmy się kierować w takiej sytuacji, by szybko i sprawnie ją rozwiązać. Przeczytaj, co zrobić, gdy samochód odmówi Ci posłuszeństwa na autostradzie. Sprawdź, jakie ubezpieczenie może Ci się przydać podczas podróży.

Postępowanie w przypadku awarii na autostradzie – krok po kroku:

  • przestaw (o ile to możliwe) samochód na pas awaryjny,
  • włącz światła awaryjne,
  • załóż kamizelkę odblaskową,
  • wystaw trójkąt ostrzegawczy 100 m od pojazdu,
  • jeśli ustawienie samochodu na pasie awaryjnym nie jest możliwe, postaw trójkąt ostrzegawczy i oddal się od pojazdu,
  • zadzwoń po pomoc drogową lub udaj się do najbliższej kolumny alarmowej i powiadom o zajściu zarządcę autostrady,
  • na pomoc czekaj po prawej stronie drogi poza jezdnią i pasem awaryjnym. 

Zepsuty samochód na autostradzie – co robić?

Jeżeli auto zepsuje się podczas jazdy na autostradzie, natychmiast trzeba zjechać na pas awaryjny (jeśli to możliwe), włączyć światła awaryjne, włożyć kamizelkę odblaskową i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem wraz z rodziną, zadbaj o to, by mieć w samochodzie niejedną kamizelkę odblaskową, a tyle, by starczyło dla każdego pasażera. Na nieoświetlonej drodze, po zmroku, poza terenem zabudowanym trzeba posiadać elementy odblaskowe.

Ustawienie trójkąta ostrzegawczego – zasady

Po wyjściu z auta jak najszybciej wyjmij trójkąt ostrzegawczy. Ile metrów powinien być oddalony od pojazdu? Według kodeksu drogowego, na drodze ekspresowej lub autostradzie trójkąt odblaskowy należy umieścić w odległości 100 metrów od unieruchomionego pojazdu. Aby dobrze określić tę odległość, można posiłkować się słupkami drogowymi, które są umieszczone w takiej właśnie odległości od siebie.

Pomoc drogowa na autostradzie

Kiedy ustawisz już trójkąt ostrzegawczy, przejdź w bezpieczne miejsce. Nie jest nim ani wnętrze auta, ani pas awaryjny, ale przestrzeń za barierą oddzielającą jezdnię od pobocza. Teraz możesz wezwać pomoc drogową. Najlepiej zadzwonić na numer telefonu znajdujący się na bilecie, który otrzymałeś na bramce autostrady. Możesz też skorzystać z budki z telefonem alarmowym, która jest umieszczona co dwa kilometry po obu stronach autostrady.

Holowanie na autostradzie – przepisy

Jeśli jesteś pewien, że Twoje auto nie nadaje się do dalszej podróży, wzywając pomoc drogową, od razu możesz poprosić o lawetę. Możliwe jest też holowanie auta na autostradzie, ale tylko i wyłącznie przez pojazd do tego przeznaczony. Nie ma możliwości holowania pojazdu na autostradzie przez innego kierowcę. Zepsute auto odprowadza się, z zachowaniem właściwej prędkości holowania na autostradzie, do najbliższego zjazdu, stacji benzynowej, MOP-u lub warsztatu.

Na temat tego, czy można holować na autostradzie, mówi jasno kodeks drogowy: „Zabrania się holowania: na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych” (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym Art. 31. ust. 2 pkt 5).

Pamiętaj, że po zabezpieczeniu pojazdu przez służby drogowe na pasie awaryjnym, jeśli usterka nie jest poważna, można naprawić ją na miejscu. Na przykład wymiana koła na autostradzie nie wymaga holowania auta do warsztatu. W takim przypadku przywrócenie sprawności auta na miejscu będzie szybsze i tańsze.

Podczas awarii na autostradzie warto korzystać z firm poleconych przez ubezpieczyciela. Zyskujemy pewność, że nie zostaniemy oszukani, a usługa będzie najwyższej jakości.

Jak włączyć się do ruchu po awarii na autostradzie?

Jeśli samochód uda się uruchomić na miejscu i nie wymaga holowania, należy właściwie włączyć się do ruchu. Najpierw rozwiń prędkość na pasie awaryjnym, dostosowując się do prędkości poruszania się innych pojazdów na sąsiednim pasie ruchu. Odczekaj na bezpieczną lukę pomiędzy pojazdami, zanim włączysz się do ruchu. Pamiętaj, że pasem awaryjnym można poruszać się tylko i wyłącznie w przypadku awarii samochodowej.

Awaria auta za granicą

A co zrobić, gdy przytrafi Ci się awaria auta za granicą? Należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku awarii na autostradzie w kraju. Trudności możemy napotkać podczas wzywania pomocy, jeśli nie posługujemy się danym językiem. W tym przypadku warto posiadać ubezpieczenie assistance obejmujące nie tylko Polskę, lecz także całą Europę. Ubezpieczenie assistance zapewnia między innymi pomoc informacyjną i organizacyjną, która za granicą może okazać się bezcenna. Ubezpieczyciel pomoże Ci w znalezieniu najlepszego rozwiązania trudnej sytuacji drogowej.

Assistance – poczucie bezpieczeństwa w podróży

Ubezpieczenie assistance zapewnia szybką pomoc w wielu trudnych sytuacjach, które mogą Cię spotkać podczas podróży samochodem, takich jak awaria na autostradzie, wypadek czy kradzież samochodu. Zakres ubezpieczenia assistance różni się pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi – dlatego zawsze sprawdzaj szczegóły w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń i wybierz ofertę odpowiadającą Twoim potrzebom. 

Do typowych usług assistance zaliczamy holowanie pojazdu, naprawę na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy, dowóz benzyny czy pomoc w razie zatankowania niewłaściwego paliwa. W zależności od wybranego wariantu, możesz liczyć na nocleg w hotelu na czas, gdy samochód będzie stał w warsztacie lub też organizację podróży powrotnej do domu. Jednym słowem – ubezpieczenie assistance zapewnia pakiet usług, które niskim kosztem minimalizują przykre skutki usterek czy awarii pojazdów. 

Jeśli często podróżujesz, warto wykupić ten wariant ubezpieczenia na rok. Możesz też wykupić assistance tylko na czas trwania urlopu czy wakacyjnych wyjazdów, np. na tydzień, dwa tygodnie czy cały miesiąc. Jeśli przytrafi Ci się awaria na autostradzie, będzie jak znalazł. 

Autocasco – ubezpieczenie samochodu od awarii

Innym rodzajem ubezpieczenia, które może przydać się podczas awarii na autostradzie, jest autocasco (AC), które również jest dobrowolne. Warto je wykupić, zwłaszcza gdy dużo podróżujemy. Czego dotyczy ubezpieczenie AC? Awarii silnika lub innej części samochodu, a także wypadku drogowego. Ubezpieczyciel zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży samochodu.

Źródła:

  • https://www.motofakty.pl/artykul/awaria-auta-co-zrobic-gdy-na-autostradzie-zepsuje-sie-samochod.html
  • https://autokult.pl/30243,jak-postepowac-w-przypadku-awarii-samochodu-na-autostradzie-mozesz-wiecej-niz-myslisz
  • https://www.lexlege.pl/prawo-o-ruchu-drogowym/art-31/