Bezpośrednia likwidacja szkody (BLS) – co to, czy warto, jakie niesie korzyści?

Bezpośrednia likwidacja szkody, w skrócie BLS, jest usługą, która pojawiła się w Polsce w kwietniu 2015 roku. Właściciele pojazdów poszkodowanych w wypadkach chętnie korzystają z tego rozwiązania. BLS jest uznawana za szybki i wygodny sposób zgłaszania roszczeń. Mimo dużej popularności tego rozwiązania nadal wielu kierowców nie wie, na czym polega bezpośrednia likwidacja szkody i jakie korzyści niesie.

Czym jest bezpośrednia likwidacja szkody?

Bezpośrednia likwidacja szkody nie jest niczym nowym. W krajach Europy Zachodniej to rozwiązanie jest standardem – co więcej, funkcjonuje już od kilkunastu lat. BLS po raz pierwszy pojawiło się w Belgii w 1972 roku. BLS w Polsce obowiązuje od 1 kwietnia 2015 roku. Zostało wprowadzone na mocy porozumienia zakładów ubezpieczeniowych. Do porozumienia przystąpiła większość działających na polskim rynku towarzystw ubezpieczeniowych.

Celem BSL jest przyspieszenie wypłaty odszkodowania, a więc poprawienie jakości usług świadczonych przez firmy ubezpieczeniowe. Szybsza i prostsza procedura likwidacji szkody wynika z tego, że wszystkie formalności i ustalenia przeprowadzane są z firmą, w której poszkodowany wykupił polisę OC.

Jak działa bezpośrednia likwidacja szkód?

Bezpośrednia likwidacja szkód działa na podstawie cywilnoprawnego porozumienia zakładów ubezpieczeniowych. W jego myśl zakłady ubezpieczeniowe między sobą dokonają wymiany niezbędnych informacji, a także środków finansowych. W praktyce dla kierowcy oznacza to, że naprawą uszkodzonego z winy innego kierowcy samochodu zajmie się to towarzystwo, w którym wykupił polisę OC. Ubezpieczyciel na tym nie traci – ostatecznie poniesione koszty odzyska od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.

Działanie BLS znacząco różni się od tradycyjnego zgłoszenia szkody z OC. Główna różnica to ta, że szkodę zgłasza się do ubezpieczyciela, u którego wykupiło się polisę OC, a nie do ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Kiedy obowiązuje likwidacja bezpośrednia?

Możliwość skorzystania z likwidacji bezpośredniej jest ograniczona. Można to zrobić tylko w niektórych przypadkach. Przede wszystkim z BLS można skorzystać, jeśli posiada się aktualną polisę BLS OC, a zakład ubezpieczeniowy sprawcy wypadku również przystąpił do programu.

Kolejne warunki skorzystania z bezpośredniej likwidacji szkody to typ zdarzenia drogowego, w którym brało się udział. BLS ma zastosowanie, tylko jeśli:

  • wartość szkody powstałej w wyniku zdarzenia drogowego nie przekracza 30 000 złotych; szkody o większej wartości należy zgłaszać tradycyjnie,
  • w zdarzeniu drogowym uczestniczyły dwa pojazdy, 
  • do kolizji doszło na terenie Polski.

Istotną informacją jest to, że niektórzy z ubezpieczycieli wypracowali własny model BLS. Na jego podstawie stosują inne ograniczenia co do bezpośredniej likwidacji szkody. W większości przypadków te ograniczenia są bardziej tolerancyjne niż te ogólne – mogą np. zwiększać wartość szkody lub też zapewniać dodatkowo ochronę bagażu. O warunkach OC z bezpośrednią likwidacją szkody można dowiedzieć się więcej, analizując ogólne warunki ubezpieczenia. W jednym jednak zasady są spójne – bezpośrednia likwidacja szkody obejmuje tylko te, które poniosło się na mieniu. Z bezpośredniej likwidacji szkody nie można więc skorzystać, jeśli np. w czasie kolizji lub wypadku złamie się nogę/rękę, powstanie inne uszkodzenie ciała.

Bezpośrednia likwidacja szkód z OC – jakie są jej zalety?

Popularność BLS w Polsce jest bardzo duża. Kierowcy doceniają liczne zalety tego rozwiązania. Ci, którzy mieli pecha i uczestniczyli jako poszkodowani w kolizji lub wypadku drogowym, dzięki BLS mają szansę na szybsze i łatwiejsze uzyskanie odszkodowania. Plusem bezpośredniej likwidacji szkody jest też to, że sprawą będzie się zajmował ubezpieczyciel, którego sami wybrali i z którym już współpracują. Zależeć mu więc będzie na wysokiej jakości obsługi klienta, a przez to utrzymaniu jego zadowolenia z oferowanych usług. Zgłoszenie szkody własnemu ubezpieczycielowi eliminuje też konieczność weryfikowania, gdzie sprawca kolizji wykupił ubezpieczenie OC i rozmów z nieznaną firmą.

Warto też wspomnieć, że kupując OC z BLS, można odnieść dodatkowe korzyści, np. zwrot kosztów holowania uszkodzonego samochodu czy skorzystanie z pojazdu zastępczego na czas naprawy własnego. Do tej pory takie usługi były dostępne tylko dla kierowców wykupujących ubezpieczenie AC.

Gdzie kupić OC z bezpośrednią likwidacją szkody?

OC z bezpośrednią likwidacją szkody bardzo łatwo można kupić online. Oferuje je większość polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Zakup ubezpieczenia z BLS nie oznacza wyższej składki, nie wiąże się z dodatkowymi formalnościami, nie wpływa też na możliwość wynajmu samochodu zastępczego, holowania z miejsca wypadku czy standard naprawy uszkodzonego pojazdu. Zakup polisy, uwzględniającej możliwości bezpośredniej likwidacji szkód, jest jednak dobrowolny. Tak samo, jak skorzystanie z tej opcji, nawet jeśli posiada się OC z BLS. Stąd też na OC z bezpośrednią likwidacją szkody mogą zdecydować się kierowcy, którzy nie zamierzają korzystać z tego rozwiązania.