Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Przybliżamy wysokość składki i zakres ubezpieczenia

Wiele osób, które są na etapie zakupu przysłowiowych „czterech kątów” lub posiada już własne lokum, zastanawia się, co obejmuje i ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Czy w ogóle warto zdecydować się na zakup tego rodzaju polisy? Jak kształtują się koszty ubezpieczenia mieszkania? Sprawdźmy!

Czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe?

Czy każdy właściciel nieruchomości jest zobligowany do nabycia ubezpieczenia mieszkania? Nie, zgodnie z obowiązującym prawem nie ma obowiązku ubezpieczania swojego mieszkania. Jednak warto wykupić tego typu polisę (choćby w najprostszej wersji), dzięki której będziemy zabezpieczeni finansowo, m.in. przed następstwami zdarzeń losowych, takimi jak powódź czy kradzież z włamaniem (co jest możliwe, szczególnie jeśli mieszkamy na parterze lub 1. piętrze). Wyjątek stanowią osoby, które chcą kupić własne M z pomocą banku i starają się o kredyt hipoteczny – w tym przypadku polisa jest obowiązkowa (wszystkie banki stawiają taki warunek i wymagają od kredytobiorcy dodatkowych zabezpieczeń). Jakie są największe korzyści z posiadania ubezpieczenia mieszkania?

Co może obejmować polisa mieszkaniowa – dlaczego warto wykupić ubezpieczenie mieszkania?

Zanim przedstawimy przybliżone koszty ubezpieczenia mieszkania, warto poznać główne zalety tego produktu. Ubezpieczenie nieruchomości zapewnia bardzo szeroki zakres ochrony – możemy ubezpieczyć jedynie mury lub też elementy wykończenia i wyposażenie lokum (tzw. ruchomości domowe, np. meble, sprzęt AGD, cenny sprzęt elektroniczny, przedmioty osobiste). W zależności od wybranego pakietu polisa chroni nas przed ryzykami typu:

  • zalanie mieszkania własnego lub sąsiada (ubezpieczenie OC w życiu prywatnym przyda się również, gdy np. nasz pies pogryzie sąsiada),
  • pożar,
  • przepięcia elektryczne (otrzymamy odszkodowanie w razie, gdy z powodu przepięcia elektrycznego zepsuje się nasz TV lub inny sprzęt RTV/AGD),
  • wybicie, pęknięcie szyb lub oszkleń, 
  • uderzenie pioruna,
  • kradzież z włamaniem,
  • dewastacja,
  • następstwa nieszczęśliwych wypadków (np. upadek ze schodów i złamanie nogi).

Pakiet ubezpieczenia może również pokryć szkody związane z powodzią (zagwarantuje niezbędne środki finansowe na remont i likwidację szkód powstałych w mieszkaniu).  Ochroną można objąć nie tylko mieszkanie, lecz także przynależną do niego komórkę lokatorską i garaż. W ramach polisy ubezpieczony może też zyskać:

  • assistance medyczny (decydując się na ten dodatek, możemy liczyć na wizytę lekarską w domu, transport do placówki medycznej, dowóz leków czy możliwość wykonania badań diagnostycznych po wypadku), 
  • assistance domowy (w razie zgubienia kluczy lub zatrzaśnięcia drzwi mieszkania możemy liczyć na pomoc ślusarza).

Szczegółowe informacje na temat zdarzeń losowych i ryzyka, jakie obejmuje ubezpieczenie mieszkania, znajdziemy w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), z którymi należy szczegółowo się zapoznać, aby w razie nieprzyjemnej sytuacji nie zostać niemile zaskoczonym. Warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk. Pakiety typu All Risk oferują najszerszy możliwy zakres ubezpieczenia, towarzystwo pokryje koszty, nawet gdy do szkód dojdzie w wyniku tzw. rażącego niedbalstwa (np. pozostawienie włączonego żelazka, płyty grzewczej czy niewygaszonego kominka). Przy tego typu rozbudowanym produkcie towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiada również za dosyć nietypowe i trudne do przewidzenia zdarzenia. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Cena ubezpieczenia mieszkania – co wpływa na koszt ubezpieczenia mieszkania?

Wysokość składki ubezpieczeniowej zawsze jest ustalana indywidualnie. Od czego zależy koszt ubezpieczenia mieszkania? Jednym z najważniejszych  czynników jest sama  wartość nieruchomości – im droższe lokum, tym prawdopodobnie wyższa będzie składka polisy. Niestety zdarza się, że właściciele mieszkań zaniżają ich wartość, aby płacić jak najniższą składkę, jednak ten medal ma dwie strony – w razie szkody otrzymują oni proporcjonalnie niższe odszkodowanie, które może nie pokryć powstałych strat (to tzw. niedoubezpieczenie). 

Z perspektywy towarzystwa ubezpieczeniowego znaczenie ma też metraż mieszkania, jego lokalizacja (cena ubezpieczenia mieszkania w Warszawie będzie wyższa niż lokalu mieszkalnego w małym mieście), a nawet kondygnacja (parter, ze względu na łatwiejszy dostęp dla złodziei, jest bardziej narażony na włamanie). Oczywiście nie są to jedyne aspekty, które wpływają na cenę polisy mieszkaniowej. Nie bez znaczenia jest też zakres ochrony – im większy, tym wyższa składka. Cena ubezpieczenia mieszkania zależy również od sumy polisy (maksymalnego odszkodowania, jakie możemy uzyskać od ubezpieczyciela) oraz czasu trwania umowy – zwykle jest zawierana na rok, jednak decydując się np. na przedłużenie ochrony, możemy obniżyć wysokość składki. Co jeszcze wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania? Wcześniejsze ubezpieczenie i powstałe w przeszłości szkody – jeśli nie doświadczyliśmy strat, możemy uzyskać korzystną zniżkę od towarzystwa ubezpieczeniowego. Na koszt ubezpieczenia mieszkania wpływa również ukształtowanie terenu – jeśli blok znajduje się w pobliżu jeziora lub rzeki, polisa może być droższa ze względu na ryzyko wystąpienia powodzi. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie osobom trzecim – składka również prawdopodobnie będzie wyższa. Zapłacimy więcej także wtedy, gdy zamiast składki rocznej lub półrocznej zdecydujemy się na rozłożenie płatności na raty. Na wysokość składki wpływa też system zabezpieczeń – solidne drzwi antywłamaniowe, monitoring i domofon mogą sprawić, że poniesiemy niższe wydatki. Składkę może windować prowadzona w mieszkaniu działalność gospodarcza, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

Warto wspomnieć, że ubezpieczenie mieszkania może wykupić każdy – wcale nie musi to być właściciel czy osoba zameldowana w budynku! Zatem, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, zależy od wielu czynników i trudno operować konkretnymi stawkami. Najtańsze oferty obejmują roczne składki, które rozpoczynają się od około 100 złotych, ale znajdziemy również na rynku kompleksowe, rozbudowane polisy, gdzie ubezpieczenie mieszkania wynosi ponad 1000 złotych (najczęściej Polacy płacą za ubezpieczenie lokalu 300-500 złotych na rok).

Jak wybrać korzystne ubezpieczenie mieszkania? Warto przeanalizować skrupulatnie rynkową ofertę – różni ubezpieczyciele to różne możliwości. W obliczeniu składki polisy mieszkaniowej może pomóc kalkulator ubezpieczenia nieruchomości online, który udostępnia praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki takim nowoczesnym narzędziom możemy w kilka minut dowiedzieć się, ile będzie wynosić roczny koszt ubezpieczenia mieszkania, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Koszt ubezpieczenia mieszkania wcale nie musi być wysoki – a korzyści, jakie daje nam tego typu ochrona, są nieporównywalne z ceną składki. Życie bywa nieprzewidywalne, dlatego warto chronić swój dobytek i nie narażać się na ryzyko poniesienia kosztownych strat.