article_header
Rok szkolny 2016/2017za pasem, a ty już obgryzasz paznokcie z nerwów, jakie „przygody” zdrowotne wtym roku czekają Twoje dziecko? Te małe,
Rok szkolny 2016/2017za pasem, a ty już obgryzasz paznokcie z nerwów, jakie „przygody” zdrowotne wty
2016-09-02 11:31:23.000000
https://blog.axa.pl/blog/bezpieczenstwo/jak-wybrac-ubezpieczenie-dla-dziecka
Zespół AXA
852 284

2 wrzesień 2016

Jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka?

Ocena: 4.91/5 (11 głosów)

Rok szkolny 2016/2017 za pasem, a ty już obgryzasz paznokcie z nerwów, jakie „przygody” zdrowotne w tym roku czekają Twoje dziecko? Te małe, nieposkromione wulkany energii niestety często sprowadzają na siebie różne nieszczęścia… Zamiast się martwić, podejdź do sprawy proaktywnie. W razie wypadku najważniejszy jest dostęp do opieki lekarskiej i dodatkowych środków finansowych. Dlatego dziś radzimy, jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka w wieku przedszkolnym lub szkolnym.

Możesz starać się chronić swoje dziecko, ale pewnym sytuacjom po prostu nie da się zapobiec. Jak wynika z danych Centrum Informatycznego Edukacji, rocznie w polskich przedszkolach i szkołach dochodzi do ok. 70 tys. wypadków z udziałem dzieci! Dlatego ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków to absolutna podstawa dla naszych pociech.

Wybierz świadomie ochronę dla swojego dziecka

Zapewne wielu z Was na pierwszym zebraniu rodzicielskim usłyszy propozycję lub zostanie poinformowanych o obligatoryjnej opłacie za składkę grupowego ubezpieczenia NNW dla dzieci. Wiedząc, jak wysoka jest wypadkowość wśród dzieci podczas zajęć lekcyjnych, wybór zakupu ubezpieczenia od NNW wydaje się sensowny. Warto jednak podkreślić, że obowiązku przystąpienia do ubezpieczenia wybranego przez szkołę nie ma.

Nikt nie może nas zmusić do zakupu z góry wybranej przez szkołę polisy - możemy skorzystać z takiej możliwości, ale nie musimy. Wybór indywidualnego ubezpieczenia NNW jest dobrym pomysłem, jeśli istotne jest dla nas dostosowanie warunków polisy do własnych potrzeb. Jeśli nasze dziecko uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne np. uprawia wyczynowo sporty walki, powinniśmy wykupić polisę indywidualnie, ponieważ szkolne ubezpieczenie NNW przeważnie tego nie obejmuje. Jeśli jednak rozważamy zakup grupowego ubezpieczenie w szkole lub przedszkolu, warto dokładnie zapoznać się z ofertą.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając ofertę szkolnego ubezpieczenia NNW? Kluczowymi informacjami dla nas są: wysokość sumy ubezpieczenia (im wyższa, tym lepiej), zakres terytorialny umowy (dobrze, by obowiązywała na całym świecie, albo chociaż w Europie, by można było z niej korzystać także podczas zagranicznych wycieczek) oraz zakres ochrony pozaszkolnej np. podczas zajęć sportowych, czy w trakcie wakacji - szkoda, by na dwa miesiące trzeba było wykupić dziecku osobne ubezpieczenie. Co prawda wycieczki zazwyczaj są ubezpieczane osobno, ale polisy nie wykluczają się nawzajem - za jedno zdarzenie można dostać wypłatę z kilku polis.

Warto także sprawdzić, czy ochroną ubezpieczeniową objęte są także przypadki nagłych zachorowań lub nagłego zdiagnozowania choroby genetycznej lub przewlekłej. Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają bowiem tylko takie sytuacje jak zatrucia, nagły zawał serca lub śmierć w wyniku sepsy. Jeśli jednak chcemy kompleksowo chronić zdrowie naszego dziecka, powinniśmy sięgnąć po polisę zdrowotną.

Chroń zdrowie swojego dziecka

Jeśli chcemy, aby nasze dzieci były chronione na wypadek nagłego zachorowania lub pobytu w szpitalu powinniśmy im zakupić polisę ochronną. Taką polisę możesz kupić jako samodzielny produkt albo jako opcję dodatkową do swojego ubezpieczenia życiowego. Zapewni Ci ona m.in. wypłatę świadczeń na wypadek zachorowania na jedną z poważnych chorób, wymienionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Zakres ubezpieczenia może się różnić w zależności od produktu, dlatego zawsze warto zapoznać się z katalogiem chorób, których dotyczy ochrona. Dobrze, by obejmowała ona choroby szczególnie częste i groźne w wieku dziecięcym, takie jak ciężkie oparzenia, cukrzycę, zapalenie opon mózgowych czy niewydolność nerek itp. Co do zakresu takiej polisy warto doradzić się lekarza - niech podpowie, jakie czynniki ryzyka występują u naszego dziecka (także na podstawie wywiadu rodzinnego). Pamiętaj, że ubezpieczenie nie obejmie tych chorób, które zaistniały już przed objęciem ochroną.

Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, kupując polisę ochronną możesz skorzystać z rozwiązań pakietowych. Często ubezpieczyciele oferują jedną polisę na wszystkie dzieci albo pakiet dla całej rodziny. Warto skorzystać zwłaszcza z tej drugiej opcji i ubezpieczyć także siebie oraz partnera/małżonka, aby cała rodzina była pod ochroną.

Przy wyborze polisy ochronnej należy pamiętać także o żelaznej zasadzie: w przypadku ubezpieczeń nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną. Taniej nie zawsze znaczy dobrze. Porównywać należy przede wszystkim ofertę, a więc OWU, cenę dopiero w drugiej kolejności.

Warto także pamiętać, że w przypadku ubezpieczeń, bardzo istotne jest terminowe opłacanie składek. Jeśli nie tego nie zrobimy, ani w pierwszym obowiązkowym terminie, ani w kolejnym wyznaczonym przez ubezpieczyciela, ochrona ubezpieczeniowa wygasa! Czyli jeśli mamy miesiąc spóźnienia z zapłatą składki, a nasze dziecko złamie nogę, nie ma ochrony ubezpieczeniowej.

Na koniec dla naszych stałych czytelników mamy 10% zniżki na indywidulane ubezpieczenie NNW dla przedszkolaków, uczniów i studentów! Wystarczy, że wejdziecie na stronę www.bezpieczny.pl i w polu "kod opiekuna" wpiszecie: 01013

Artykuł, który może Cię zainteresować