Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? o czym warto pamiętać?

Gdy planujemy coroczny urlop – poza miejscem odpoczynku, środkiem transportu i ekwipunkiem – powinniśmy również zadbać o swoje bezpieczeństwo na czas podróży, wykupując dopasowane do naszych potrzeb dodatkowe ubezpieczenie na wakacje. Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać i co powinno obejmować? Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

Co to jest ubezpieczenie turystyczne? 

Zanim doradzimy, jakie ubezpieczenie turystyczne warto wykupić – należy wyjaśnić, czym tak właściwie jest ten popularny produkt, stanowiący element oferty niemal każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Polisa turystyczna to rodzaj ubezpieczenia, które zawiera klient wraz z ubezpieczycielem. Zakres ochrony zależy od danego pakietu, na jaki się zdecydujemy (polisa może obejmować profesjonalną opiekę medyczną i transport ambulatoryjny z asystą lekarza do państwa, w którym mieszka na stałe ubezpieczony, ubezpieczenie bagażu itp.).

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Rodzaje ubezpieczeń turystycznych

Jakie ubezpieczenia turystyczne wyróżniamy? Tak naprawdę istnieje tylko jeden rodzaj polisy turystycznej, jednak może się różnić zasięgiem terytorialnym (na rynku znajdziemy ubezpieczenia turystyczne, które oferują ochronę na terenie Polski, Europy czy też innych części świata) lub innymi aspektami, obejmując np.:

  • koszty leczenia,
  • usługi assistance i OC,
  • NNW (następstwa nieszczęśliwego wypadku),
  • koszty rezygnacji z podróży.

Warto dodać, że bez względu na to, jakie ubezpieczenie turystyczne wybierzemy – zawsze możemy być pewni, że zagwarantuje nam ono znacznie większy zakres ochrony niż tzw. EKUZ (przykładowo, bezpłatna Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski i obejmuje jedynie 32 państwa Europy). 

Ubezpieczenie turystyczne – czy warto je wykupić?

Perspektywa choroby podczas wakacji to nic przyjemnego, jednak tego typu przykre sytuacje zdarzają się co roku tysiącom turystów na całym świecie. Kradzież bagażu, zepsuty samochód, nagła choroba, kontuzja powstała przy uprawianiu sportów i związana z nią hospitalizacja nie tylko potrafią zepsuć urlop, lecz także zrujnować portfel poszkodowanego, który nie zadbał o odpowiednie zabezpieczenie przed wyjazdem. Z pozoru niegroźne wypadki, jak zwichnięcie czy złamanie, których doznamy poza Polską, mogą wiązać się z wysokimi kosztami – szczególnie, gdy np. do wypadku dojdzie na stoku i konieczny będzie transport medyczny do szpitala – w niektórych krajach możemy otrzymać rachunek opiewający na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (np. korzystając z transportu śmigłowcem ratunkowym).

Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie na wakacje, którego dzienny koszt wynosi kilka złotych, nie musimy obawiać się nieprzewidzianych wydatków związanych z leczeniem lub innymi nieprzyjemnymi zdarzeniami. Jakie ubezpieczenie turystyczne zagwarantuje nam odpowiedni poziom ochrony? Co może obejmować polisa podróżna?

Ubezpieczenie turystyczne – co obejmuje?

Osoby, które decydują się na zakup polisy na wakacje po raz pierwszy, często nie wiedzą, jakie ubezpieczenie turystyczne obejmuje usługi. Standardowe ubezpieczenie wyjazdowe zapewnia przede wszystkim ochronę kosztów leczenia. W zależności od danego pakietu, tego typu polisa pokrywa koszty wizyty lekarskiej, leczenia ambulatoryjnego, a także transportu medycznego w  miejscu wypadku. Dobre ubezpieczenie oferuje również szereg kompleksowych usług, zapewniając ochronę w razie utraty i opóźnienia bagażu, kradzieży gotówki, opóźnienia lotu, pomoc prawną za granicą, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie sportowe. Polisa może również pokryć koszty rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej oraz szkody związane z ewentualnym włamaniem do domu lub mieszkania i kradzieżą mienia podczas naszego wyjazdu.

Oferty poszczególnych towarzystw mogą znacznie się różnić, warto więc porównać co najmniej 3 pakiety ubezpieczeń turystycznych od różnych przedstawicieli i wybrać najkorzystniejszą opcję.

Jaką sumę ubezpieczenia turystycznego wybrać?

Niepisana zasada głosi, że im dalsza podróż, tym droższe ubezpieczenie turystyczne powinniśmy wykupić – dlaczego? Ponieważ o ile transport medyczny z krajów europejskich do Polski może być w zasięgu naszych możliwości finansowych, o tyle powrót do ojczyzny z odległego zakątka świata, jak Maroko czy Tunezja, może być równoważny z naszymi rocznymi dochodami! Szczególnie droga jest opieka medyczna w Japonii, Kanadzie i USA.

Minimalna suma ubezpieczenia zwrotu kosztów leczenia powinna wynosić przynajmniej 250-300 tysięcy złotych. Pamiętajmy, że towarzystwo ubezpieczeniowe może ustalić limity dotyczące konkretnych usług medycznych i dlatego warto szczegółowo zapoznać się z OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia przed podpisaniem umowy. Przykładowo, nawet jeśli wykupimy dodatkowe ubezpieczenie na wakacje na kwotę 300 tysięcy złotych – koszty leczenia stomatologicznego mogą posiadać limit na poziomie 200 euro (jeśli rachunek od dentysty będzie wyższy, nie pozostanie nam nic innego, jak pokryć różnicę z własnej kieszeni).

Jakie dodatki do ubezpieczenia podróżniczego wybrać?

Rozszerzenia ochrony ubezpieczenia turystycznego są przydatne w kilku sytuacjach – z tego typu rozwiązania powinni szczególnie skorzystać turyści, którzy chorują na choroby przewlekłe, psychiczne, nowotworowe, seniorzy po 65. roku życia oraz Ci, którzy planują uprawiać podczas urlopu aktywności sportowe – zwłaszcza ekstremalne (rekreacyjnie lub wyczynowo). O tego typu dodatku powinni pomyśleć szczególnie miłośnicy nurkowania, sportów motorowych, motorowodnych, raftingu oraz trekkingu. Rozszerzenia mogą obejmować również sprzęt sportowy – jeśli zainwestowaliśmy w wysokiej jakości deskę windsurfingową, kijki trekingowe, sprzęt do nurkowania, gry w tenisa ziemnego lub wspinaczki górskiej, naprawdę warto pomyśleć o ubezpieczeniu tego typu mienia. Za dodatkową opłatą zakres ochrony zostanie rozszerzony, a my będziemy mogli bez zmartwień cieszyć się wyjazdem do wymarzonego miejsca. Jeśli lubimy delektować się podczas urlopu drinkami, przydatnym rozszerzeniem będzie też tzw. klauzula alkoholowa, dzięki której, nawet gdy będziemy potrzebować pomocy medycznej, pozostając pod wpływem alkoholu – uzyskamy ją bez dodatkowych wydatków (wszystko pokryje dodatkowe ubezpieczenie turystyczne).

Ubezpieczenie turystyczne w ciąży

Kobiety, które spodziewają się potomstwa, powinny szczególnie zadbać o ochronę siebie i dziecka w czasie wyjazdu. Jakie ubezpieczenia turystyczne dla przyszłych mam możemy kupić? Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne zakresy ochrony dla ciężarnych turystek – jednak większość łączy zapis, na mocy którego ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia związane z ciążą powyżej 32. tygodnia (koszt porodu, który nastąpił po tym czasie, nie będzie pokryty przez towarzystwo) oraz nie zapewnia pomocy, jeśli przed wyjazdem istniały jakiekolwiek przeciwwskazania medyczne. Oczywiście ciężarne Polki mają prawo do pomocy medycznej ratującej zdrowie i życie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia, jednak miejmy świadomość, że EKUZ nie refunduje wszystkich usług. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnych, najtańsze polisy kosztują tylko 3-5 złotych dziennie.

Ubezpieczenie turystyczne roczne – czy to się opłaca?

Wiele osób, które zastanawiają się, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, rozważa wykupienie długoterminowej polisy na 12 miesięcy. Tego typu ubezpieczenie turystyczne ma sens wówczas, gdy faktycznie bardzo często podróżujemy – to duża oszczędność czasu, nie musimy każdorazowo przejmować się załatwianiem formalności i porównywaniem najnowszych oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych (opłacamy składkę na rok z góry i mamy przysłowiowy „święty spokój”). Jego zaletą jest szeroki zakres usług assistance. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają rozszerzenie polisy o dodatkową ochronę, np. klauzulę alkoholową. Natomiast jeśli jeździmy na wakacje tylko 2 razy do roku, długoterminowa polisa nie będzie opłacalna.

Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie turystyczne? Tego rodzaju polisę możemy nabyć zarówno w stacjonarnych placówkach firm ubezpieczeniowych, jak i przez internet, z czego korzysta coraz więcej klientów. Osoby, które nie śledzą na bieżąco rynku ubezpieczeniowego, mogą skorzystać z porównywarek i kalkulatorów online (to bardzo przydatne narzędzia, które pozwalają w krótkim czasie znaleźć optymalną dla nas ofertę, stanowiącą rozsądny stosunek gwarantowanej ochrony do ceny). 

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Takie, które będzie optymalnie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że polisa turystyczna pokrywa koszty leczenia jedynie do określonej sumy gwarantowanej, należy więc dopasować ją do kierunku wyjazdu (powinna wynosić co najmniej 200 tysięcy złotych).