Kradzież samochodu – co zrobić w przypadku kradzieży? Jak się zabezpieczyć?

Złodzieje aut są coraz bardziej przebiegli i nie mają oporów przed bezprawnym przywłaszczaniem cudzego mienia, nawet ze strzeżonego parkingu czy z prywatnego garażu na posesji. Kradzież samochodu wywołuje u każdego kierowcy silny stres i złość. Jak zachować się, gdy przydarzy się nam to przykre zdarzenie? Jak uchronić się przed kradzieżą samochodu?

Kradzież samochodu – w jakich miastach najczęściej dochodzi do kradzieży pojazdów?

Mimo że zgodnie z kodeksem karnym, za kradzież samochodu z włamaniem przewiduje się karę pozbawienia wolności od 12 miesięcy do 10 lat, nie zniechęca to do działania grup przestępczych, zajmujących się kradzieżą samochodów na szeroką skalę. Jak przedstawiają się statystyki kradzieży samochodów w naszym kraju? W których województwach złodzieje kradną auta najczęściej? W czołówce znajduje się województwo mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. Najwięcej aut kradzionych jest z warszawskich ulic. W stolicy co roku ginie prawie 50% wszystkich samochodów kradzionych w Polsce. Oczywiście wynika to głównie z faktu, że po Warszawie każdego dnia jeżdżą tysiące pojazdów – w końcu to największe polskie miasto. Od lat największym zainteresowaniem złodziei cieszą się samochody japońskich marek. Przedstawiciele koncernów samochodowych starają się utrudnić działania złodziei – aby ograniczyć ten proceder, montują najnowocześniejsze alarmy, a w przypadku niektórych modeli z wyższej półki, oferują kierowcom dodatkowe systemy antykradzieżowe w cenie auta. Wielu przezornych właścicieli samochodów zastanawia się, jakie dodatkowe zabezpieczenia warto posiadać.

Jak uniknąć kradzieży samochodu? Opcje zabezpieczeń

Z jakich sposobów ochrony pojazdu przed kradzieżą najczęściej korzystają właściciele czterokołowców? Klasycznym, najbardziej znanym zabezpieczeniem jest alarm samochodowy, zakładany w sieciach dealerskich. Jednak złodzieje doskonale znają mechanizm działania alarmów od producenta i nie stanowią one dla nich większego wyzwania. Wyższą skuteczność może wykazać alarm samochodowy z mniej znanej firmy, który posiada funkcję powiadomienia SMS lub e-mail. Warto pomyśleć też o innych zabezpieczeniach samochodu przed kradzieżą, takich jak np.:

●       blokada kierownicy,

●       system monitoringu GPS z funkcją antyzagłuszacza (pozwala śledzić trasę skradzionego pojazdu),

●       blokada skrzyni biegów (zniechęca wielu złodziei).

Innym, dosyć skutecznym sposobem zabezpieczeniem auta przed uruchomieniem go przez niepowołane osoby jest wyłącznik pompy paliwa, który wydłuża czas kradzieży samochodu, odstraszając przestępcę (wyłącznik powinien znajdować się w nieoczywistym miejscu, aby złodziej nie zorientował się, gdzie jest przycisk). Dobrym rozwiązaniem jest również znakowanie części za pomocą specjalnych poliestrowych cząsteczek. Wiele samochodów jest demontowanych tuż po kradzieży, znakując elementy utrudniamy złodziejom ich sprzedaż i jednocześnie ułatwiamy ich identyfikację.

Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży samochodu, należy odpowiednio przechowywać kluczyk do auta (powinien znajdować się jak najdalej od drzwi wejściowych i okien). Pamiętajmy, by zawsze brama do domu i drzwi frontowe były zamknięte. W przypadku pojazdów z systemem bezkluczykowym, warto trzymać kluczyk w pudełku, które blokuje sygnał lub owinąć go zwykłą folią aluminiową – nawet, jeśli złodziej zjawi się pod domem ze wzmacniaczem sygnału, nic nie wskóra.  Chcąc zmniejszyć ryzyko kradzieży samochodu – nigdy nie pozostawiajmy go na niestrzeżonym parkingu, zamykajmy drzwi i okna, nawet jeśli auto stoi na prywatnej posesji. Zawsze, gdy mamy taką możliwość – chowajmy samochód do garażu. Jakie obowiązki ciążą na właścicielu po utracie pojazdu?

Co zrobić po kradzieży samochodu?

Niestety, czasami nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne nie zapobiegną kradzieży samochodu. Jakie kroki podjąć, gdy dojdzie do utraty pojazdu? Mimo że to bardzo stresujące i przykre zdarzenie, starajmy się zachować zimną krew i być opanowanym. Pierwszym krokiem jest niezwłoczne zgłoszenie utraty pojazdu na policję, która, po zebraniu od nas najważniejszych informacji, rozpocznie dochodzenie (niestety często dochodzi do umorzenia tego typu spraw, wykrywalność sprawców kradzieży samochodów jest dosyć niska, udaje się to w blisko 1 na 4 przypadki). Oprócz organów ścigania, o przykrym zdarzeniu należy poinformować również ubezpieczyciela (podczas zgłaszania szkody niezbędne będzie potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia o popełnieniu przestępstwa). Właściciel pojazdu musi też udać się do właściwego wydziału komunikacji, aby wyrejestrować samochód.

Kradzież samochodu a ubezpieczenie AC

Chcąc zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami kradzieży samochodu, warto wykupić ubezpieczenie AC, szczególnie jeśli poruszamy się kosztownym autem. Autocasco to dodatkowy produkt ochronny, dzięki któremu w przypadku kradzieży auta właściciel polisy otrzyma odszkodowanie odpowiadające wartości ubezpieczonego pojazdu w dniu kradzieży. Wypłata świadczenia następuje w ciągu 30 dni roboczych. Autocasco pokrywa też koszty naprawy w razie uszkodzenia samochodu podczas stłuczki czy innego zdarzenia drogowego. AC umożliwia również likwidację szkody całkowitej, gdy dojdzie do utraty auta w wyniku pożaru, aktów wandalizmu czy działania sił natury (powodzi, huraganów, gradobicia, uderzenia pioruna, osunięcia się ziemi czy zejścia lawiny). Szczegóły na temat dokładnego zakresu ochrony znajdziemy w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, gdzie jest dokładnie wyszczególnione:

●       w jakim terminie poszkodowany musi poinformować towarzystwo o kradzieży samochodu,

●       jakie dokumenty musi w związku z tym dostarczyć,

●       jak wygląda procedura likwidacji szkody,

●       w jakich wypadkach może dojść do odmowy wypłaty odszkodowania z AC.

Ubezpieczenie AC chroni samochód na terytorium Polski, a w przypadku niektórych wariantów polisy, również na terenie Europy. Ile wynosi standardowa składka autocasco? Koszt ubezpieczenia samochodu od kradzieży można szybko sprawdzić za pomocą internetowego kalkulatora OC/AC.

Podsumowując, chcąc uniknąć przykrych konsekwencji związanych z utratą pojazdu, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Nawet jeżeli dojdzie do utraty auta, nie zostaniemy z niczym. Zakup dobrej polisy AC pomoże nam nie tylko w sytuacji kradzieży samochodu, lecz także jego uszkodzenia czy zniszczenia przez osoby trzecie lub w związku z działaniem sił natury.