Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy nam przysługuje?

Poszkodowany kierowca, oprócz pokrycia kosztów remontu, może również otrzymać samochód zastępczy na czas naprawy od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Możemy wówczas skorzystać z wypożyczalni współpracującej z ubezpieczycielem, co jest dla nas rozwiązaniem wygodniejszym i korzystniejszym, lub wypożyczyć auto z innego, wybranego przez siebie miejsca. Warunkiem otrzymania zwrotu kosztów za wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy jest złożenie stosownego wniosku oraz posiadanie dokumentów potwierdzających wynajęcie auta. O czym należy pamiętać, decydując się na samochód zastępczy? Kiedy przysługuje?

Kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Jeśli jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym i Twój pojazd wymaga likwidacji szkody, to możesz otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy. Powinieneś zgłosić taką szkodę do zakładu ubezpieczeń sprawcy, aby otrzymać zwrot kosztów za holowanie, naprawę pojazdu, ewentualne leczenie oraz wynajem samochodu zastępczego, jeśli pojazd jest Ci niezbędny do codziennego funkcjonowania.

Jeszcze do niedawna samochód zastępczy z OC sprawcy przysługiwał tylko tym osobom, których pojazd był używany do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie odszkodowanie za wynajem auta mogą otrzymać również osoby, które wykorzystują auto do celów osobistych – dojazdu do szkoły czy na zakupy. 

Zgodnie z aktualnymi przepisami auto zastępcze należy się poszkodowanemu, o ile jest to celowo i ekonomicznie uzasadnione. Zatem, aby otrzymać zwrot wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy, musimy dokładnie je udokumentować i uzasadnić. 

Formalnie utrata pojazdu w wyniku zdarzenia drogowego sama w sobie nie jest szkodą majątkową. Za taką szkodę uznawany jest dopiero wynajem samochodu zastępczego. Zatem pieniądze odzyskamy, dopiero gdy już wynajmiemy zastępcze auto.

Kto nie otrzyma auta zastępczego na czas naprawy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy nie przysługuje, gdy:

  • wydatki poniesione na jego wynajem okażą się niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione,
  • w naszym gospodarstwie domowym znajduje się inne auto, które można wykorzystać na czas naprawy uszkodzonego samochodu,
  • z auta korzystaliśmy sporadycznie.

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może jednak zasugerować nam, że powinniśmy korzystać z drugiego ze swoich pojazdów w sytuacji, gdy uszkodzone zostało auto dostawcze, a sprawny jest samochód osobowy. Ubezpieczyciel nie może też odmówić nam samochodu zastępczego, tłumacząc to tym, że możemy poruszać się komunikacją miejską.

Jaki samochód zastępczy z OC sprawcy nam przysługuje?

Aby otrzymać od ubezpieczyciela odszkodowanie za wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy, należy pamiętać o tym, że:

  • klasa samochodu, który wynajęliśmy musi być zbliżona do klasy uszkodzonego pojazdu lub niższa,
  • koszt wynajmu nie powinien odbiegać od średniej ceny tej usługi w rejonie.

Decydując się na wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy, warto udać się do wypożyczalni, która współpracuje z ubezpieczycielem sprawcy i podać numer polisy oraz szkody z OC. Dzięki temu zyskujemy pewność, że otrzymamy auto z właściwego segmentu oraz koszt jego wynajmu nie będzie przekraczał średnich stawek, jakie obowiązują na lokalnym rynku. Korzystając z zewnętrznej wypożyczalni, należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy oraz sprawdzić stan pojazdu, a także upewnić się, że jest ubezpieczony.

Wynajęcie droższego auta może zostać zakwestionowane przez zakład ubezpieczeń. W takiej sytuacji koszty najmu zostaną zwrócone tylko do wysokości, w jakiej zmieściłoby się wynajęcie auta tej samej klasy. Warto mieć też na uwadze, że wynajęcie auta niższej klasy, nie spowoduje, że „zaoszczędzone” pieniądze trafią do naszej kieszeni. Ubezpieczyciel zwróci nam dokładnie tyle, ile wyniósł nasz rzeczywisty koszt wynajęcia takiego auta. 

Jak długo można jeździć samochodem zastępczym z OC sprawcy?

Poszkodowany kierowca otrzymuje samochód zastępczy na czas naprawy gwarancyjnej. Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje od dnia zdarzenia, czyli od momentu, w którym wyrządzono nam szkodę uniemożliwiającą użytkowanie pojazdu. Z auta zastępczego można korzystać też w oczekiwaniu na sprowadzenie części i rozpoczęcie likwidacji szkody.

Odszkodowanie otrzymamy za wynajem takiego auta do momentu odbioru naprawionego samochodu z warsztatu mechanicznego. Jeśli nasz pojazd został całkowicie zniszczony, auto zastępcze możemy wynająć do czasu otrzymania odszkodowania, a w uzasadnionych przypadkach maksymalnie do czasu zakupu nowego auta.

Jak otrzymać samochód zastępczy na czas naprawy?

Zgłaszając szkodę do ubezpieczyciela sprawcy, jednocześnie powinniśmy zgłosić chęć otrzymania samochodu zastępczego lub pokrycia kosztów wynajmu takiego auta, składając odpowiedni wniosek. Następnie powinniśmy dokładnie zapoznać się z zasadami korzystania z samochodu zastępczego. 

Aby otrzymać zwrot pieniędzy za auto wypożyczone z zewnętrznej wypożyczalni, trzeba przedstawić dokument potwierdzający, że skorzystało się z takiej usługi.

Towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa wyłącznie koszty wypożyczenia samochodu zastępczego. Poszkodowany ponosi wydatki związane z eksploatacją auta. Nie otrzymasz więc zwrotu środków za paliwo, wymianę płynów samochodowych czy serwis klimatyzacji.