Szkoda parkingowa – co warto o niej wiedzieć? Jak się zachować?

Parkowanie prostopadłe, równoległe – masz to w małym palcu. Umiesz znaleźć miejsce dla samochodu nawet na najbardziej ciasnym parkingu i dumny z siebie zmierzasz na zakupy. A może parkowanie to Twoja zmora i z duszą na ramieniu próbujesz znaleźć miejsce między dwoma innymi samochodami? W obu przypadkach może spotkać Cię szkoda parkingowa. Co to takiego?

Czym jest szkoda parkingowa?

Szkoda parkingowa to zdarzenie, w wyniku którego doszło do uszkodzenia pojazdu Twojego lub innej osoby podczas parkowania lub wyjazdu z miejsca parkowania. Ponieważ sprawcą takiego zdarzenia mogą być osoby trzecie, szkoda parkingowa może przytrafić się naprawdę każdemu – nawet najlepszemu kierowcy. Może być także spowodowana zdarzeniem losowym – przez spadający śnieg z dachu czy złamane gałęzie. Na szczęście szkoda parkingowa rzadko kończy się szkodą całkowitą, jednak zawsze należy wiedzieć, jak się zachować w danej sytuacji. 

Szkoda parkingowa z AC – w jakich sytuacjach?

Szkoda parkingowa – w przypadku znania sprawcy zdarzenia (także gdy Ty sam nim jesteś) na rzecz poszkodowanego jest pokrywana z ubezpieczenia OC. Dlatego też, gdy po powrocie do samochodu odkryjesz zarysowanie, wgniecenie lub innego typu uszkodzenie samochodu, postaraj się ustalić sprawcę zdarzenia. Nie ma problemu, gdy znajduje się on na miejscu. Wówczas szkoda parkingowa powinna zostać opisana w specjalnym oświadczeniu, w którym sprawca przyznaje się do uszkodzenia pojazdu. Jego ubezpieczyciel wypłaca wówczas odszkodowanie za szkodę z OC sprawcy. Jeśli jednak sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia lub zwyczajnie nie zdawał sobie sprawy z zaistniałej sytuacji i odjechał, jest trudniej. Można dowiedzieć się, czy miejsce parkowania jest monitorowane i na tej zasadzie ustalić sprawcę. Może na miejscu zdarzenia byli świadkowie, którzy są w stanie pomóc? W razie nieustalenia sprawcy można liczyć jedynie na pokrycie kosztów naprawy z ubezpieczenia AC – o ile takie posiadamy. AC zadziała również w sytuacji, gdy szkoda parkingowa powstała z naszej winy, a naprawy wymaga także nasz samochód. OC pokrywa tylko naprawę samochodu osoby poszkodowanej. 

Szkoda parkingowa – co gdy jest się sprawcą?

Może się zdarzyć, że to Ty przypadkowo uszkodzisz samochód innej osoby. Jak się zachować w takiej sytuacji? Gdy zauważysz, że uszkodziłeś zaparkowany samochód, nigdy nie uciekaj z miejsca zdarzenia. Pomijając względy etyczne – to dla Ciebie bardzo niekorzystne. Obecnie wiele miejsc jest monitorowanych i jest kwestią czasu, gdy i tak zostaniesz zidentyfikowany jako sprawca. Za ucieczkę z miejsca zdarzenia możesz słono zapłacić, tym bardziej, że wówczas niektórzy ubezpieczyciele wymagają pokrycie kosztów naprawy z własnej kieszeni. Także potencjalni świadkowie mogą Cię rozpoznać i zidentyfikować. Najlepiej w takich sytuacjach poczekać na właściciela uszkodzonego pojazdu i wraz z nim spisać oświadczenie o zaistniałej szkodzie. Jeśli jednak spieszy Ci się, nie masz możliwości czekać, dobrą praktyką jest udokumentowanie uszkodzeń (np. za pomocą aparatu w telefonie) oraz pozostawienie informacji z danymi za wycieraczką uszkodzonego auta. Szkoda parkingowa nie jest na ogół na tyle poważnym zdarzeniem, by ryzykować nieprzyjemnościami spowodowanymi ucieczką z miejsca zdarzenia, tym bardziej, że jest pokrywana z Twojego OC!

Szkoda parkingowa – sprawcą jest pasażer?

Zdarza się, że sprawcą szkody parkingowej jest pasażer innego kierowcy. Jak to możliwe? Wystarczy nieostrożne otwieranie drzwi, by zarysować karoserię czy uszkodzić lusterko stojącego obok pojazdu. Co wtedy? To sytuacja, w której z OC kierowcy nie dostaniesz odszkodowania. Winę ponosi bowiem osoba trzecia. Czasem jednak właściciele samochodów ubezpieczają się na taką ewentualność, wykupując odpowiedni pakiet AC. Jeśli tak jest, dostaniesz odszkodowanie z polisy właściciela auta. Jeśli nie, pozostaje Ci liczyć, że pasażer posiada własne ubezpieczenie OC, w innym wypadku musisz dochodzić odszkodowania na własną rękę. Oczywiście w przypadku niewykrycia sprawcy i posiadania odpowiedniej polisy (AC o odpowiednim zakresie), Twój ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy.

Zdarzenia losowa a szkoda parkingowa

W przypadku zdarzeń losowych, jak powalone drzewo czy spadające z dachu sople lodu, które uszkodziły samochód, swoich praw należy dochodzić u zarządcy budynku lub terenu. To jego zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie terenu, by nikomu nie stała się krzywda. Dlatego też to z ubezpieczenia właściciela/zarządcy terenu powinny zostać pokryte wszelkie efekty zaniedbań. 

Szkoda parkingowa – czy wzywać policję?

W przypadku, gdy miała miejsce szkoda parkingowa, wzywanie policji nie jest często stosowaną praktyką. Najczęściej obie strony szybko dochodzą do porozumienia w sprawie zajścia i sporządzają odpowiednią dokumentację we własnym zakresie. Policja do szkody parkingowej wzywana jest wówczas, gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia lub właściciele pojazdów biorących udział w zdarzeniu nie zgadzają się, co do przebiegu szkody parkingowej. Wówczas policja ma za zadanie ustalenie winnego.

Szkoda parkingowa – wzór oświadczenia

Dochodząc do porozumienia z drugą stroną szkody parkingowej, należy spisać odpowiednie oświadczenie. Jego wzór można bez problemu znaleźć w internecie. Ważne by zawierało:

  • dokładne dane sprawcy, 
  • numer polisy OC sprawcy, 
  • dane poszkodowanego, 
  • datę i miejsce zdarzenia, 
  • opis okoliczności zdarzenia,
  • dokumentację fotograficzną (niekoniecznie, ale bywa pomocna),
  • własnoręczne podpisy poszkodowanego i sprawcy,
  • dane świadków (jeśli tacy są) wraz z ich numerami telefonów.