article_header
Młodość ma swojeprawa, nieprawdaż? Studia to często przeprowadzka do nowego miasta, zwiększonamobilność ze względu na częste przemieszczanie się na
Młodość ma swojeprawa, nieprawdaż? Studia to często przeprowadzka do nowego miasta, zwiększonamobiln
2016-10-07 10:40:38
https://blog.axa.pl/blog/bezpieczenstwo/ubezpieczenie-dla-studentow-jak-wybrac-najlepsze
Zespół AXA
852 284

7 październik 2016

Ubezpieczenie dla studentów. Jak wybrać najlepsze?

Ocena: 4.82/5 (11 głosów)

Młodość ma swoje prawa, nieprawdaż? Studia to często przeprowadzka do nowego miasta, zwiększona mobilność ze względu na częste przemieszczanie się na zajęcia, a do tego weekendowe wypady w góry, szalone imprezy i dorywcza praca. Ze względu na tryb życia potrzeby ubezpieczeniowe studentów są bardzo specyficzne. Na rynku nie brakuje więc produktów dedykowanych właśnie tej grupie. Na co zwrócić uwagę przy ich analizie, by wybrać rozwiązanie optymalne?

Ubezpieczenie grupowe z uczelni, indywidualne czy karta młodzieżowa ze zniżkami w wielu różnych krajach? To często pierwsze pytanie, które zadaje sobie młody człowiek zastanawiający się nad wyborem ubezpieczenia. Ale to nie jest właściwe podejście do sprawy. Aby wybrać formę ubezpieczenia, najpierw trzeba sobie  uświadomić, jakie się ma potrzeby ubezpieczeniowe. W tym celu warto odpowiedzieć sobie na pytanie: na wypadek jakich sytuacji ubezpieczenie ma nas chronić?

Po pierwsze: zdrowie

Absolutnie podstawową kwestią jest ubezpieczenie zdrowotne, umożliwiające nieodpłatne korzystanie z polskiej służby zdrowia. Pierwsze pytanie, jakie powinien sobie zadać przyszły student, jest zatem takie: czy mam ubezpieczenie zdrowotne?

Studenci mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ z jednego z dwóch tytułów: do 26 roku życia do ubezpieczenia można być zgłoszonym przez pracujących rodziców/opiekunów lub przez uczelnię. Pierwsze co świeżo upieczony student powinien zatem zrobić, to zapytać rodziców/opiekunów o fakt ubezpieczenia lub sprawdzić to w lokalnym oddziale NFZ.

Z ubezpieczenia przez uczelnię można skorzystać, jeśli rodzice ubezpieczeni nie są, lub jeśli studiuje się po przekroczeniu 26 roku życia. Uczelnia ma obowiązek zgłosić studenta do ubezpieczenia na jego wniosek – o takiej potrzebie należy zatem poinformować dziekanat. Zgłoszenie nie następuje z automatu!

Ubezpieczenie jest ważne przez cały okres studiów do 4 miesięcy po ich zakończeniu. Jeśli jednak po drodze zostaniemy wykreśleni z listy studentów np. na skutek nie złożenia w terminie indeksu, do ubezpieczenia należy zgłosić się powtórnie. Każdorazowo, aby skorzystać z porady lekarskiej, przy rejestracji należy okazać legitymację studencką.

Po drugie: bezpieczeństwo

Drugie zagadnienie, bardzo ważne z punktu widzenia studenta, to ubezpieczenie NNW – czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Przemieszczanie się środkami komunikacji publicznej, weekendowe wypady za miasto, studenckie imprezy i festiwale - to wszystko sytuacje, w trakcie których może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Choć nie zapominajmy, że mnóstwo wypadków zdarza się w domu, w czasie wykonywania codziennych czynności.

Ubezpieczenie NNW stanowi wsparcie finansowe w razie takich okoliczności. Świadczenie wypłacane jest np. za uszczerbek na zdrowiu czy pobyt w szpitalu. NNW może mieć postać ubezpieczenia grupowego zawieranego przez uczelnię (nie, to nie to samo co zgłoszenie przez uczelnię do NFZ!), lecz nie tylko. Jest to także podstawowy składnik popularnych i wielofunkcyjnych kart ubezpieczeniowych typu Euro 26, ISIC itp.

Zacznijmy od wyjaśnienia działania ubezpieczenia grupowego zawieranego przez uczelnię. Podmiotem zawierającym ubezpieczenie jest uczelnia, ubezpieczonymi są jej studenci, którzy zdecydują się do ubezpieczenia przystąpić. Polisa zawierana jest w wybranym wariancie w jednym z działających na rynku towarzystw ubezpieczeniowych. Grupowe ubezpieczenia często charakteryzują się niskimi składkami – może to być np. kilkanaście złotych na rok. Ich wadą mogą być jednak niskie sumy ubezpieczenia i brak możliwości dopasowania ubezpieczenia do swoich potrzeb.

Polisy grupowe są standaryzowane, dlatego każdorazowo należy dokładnie zapoznać się z ofertą, by wiedzieć, na jakiego rodzaju ochronę możemy liczyć. Dobrze, by taka polisa zapewniała ochronę na wypadek śmierci ubezpieczonego, trwałego uszczerbku na zdrowiu, wypłatę świadczenia za pobyt w szpitalu czy usługi assistance w związku z nieszczęśliwym wypadkiem – to takie ubezpieczeniowe minimum. Fajnie, by obejmowała amatorskie uprawianie sportu, bo studenci to często aktywni ludzie.

Po trzecie: dodatkowe zniżki

Inną bardzo wygodną opcją dla studenta jest zakup karty studenckiej typu Euro 26, ISIC itp. Są to produkty łączone – z jednej strony funkcjonują jako międzynarodowa karta studencka, co sprawia, że w różnych krajach na świecie można korzystać z ustawowych zniżek (np. na transport publiczny), z drugiej są to karty rabatowe. Przede wszystkim są one jednak potwierdzeniem posiadania ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Dużą zaletą tego rodzaju kart jest łatwość zawarcia umowy ubezpieczenia – często wystarczy wypełnić formularz przez internet, opłacić jednorazową składkę, a karta zostanie dostarczona pocztą. Z drugiej strony są to jednak produkty standaryzowane, a więc nie ma możliwości negocjacji ich warunków. Dlatego – warto sprawdzić, co tak naprawdę oferują: jakie są sumy ubezpieczenia, w jakich przypadkach jest przewidziana ochrona, czy obejmuje amatorskie uprawianie sportu itp.

Niektóre tego typu karty obejmują ubezpieczeniem także koszty leczenia za granicą (co jest przydatne w krajach, w których nie działa ubezpieczenie zdrowotne z NFZ albo limity świadczeń są bardzo niskie) oraz ochronę OC w życiu prywatnym (na wypadek wyrządzenia szkody drugiej osobie) itp. Informacje o zawartości polisy są z reguły dostępne w postaci przejrzystej karty produktu.

Po czwarte: ochrona indywidualna

Jeśli jednak okaże się, że potrzeby ubezpieczeniowe danej osoby wykraczają poza ochronę, którą dają dostępne polisy grupowe lub karty studenckie, warto sięgnąć po ochronę indywidualną. Zakres ochrony i sumy ubezpieczenia można dobierać indywidualnie z pomocą przedstawiciela danego ubezpieczyciela.  Oprócz NNW, warto sięgnąć po bardzo przydatne OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, w ramach którego świadczenie wypłacane jest za diagnozę oraz leczenie, czy na wypadek utraty zdolności do pracy.

Student zarabiający pieniądze lub otrzymujący pokaźne stypendium może też pomyśleć o polisach z opcją oszczędnościową – by budować kapitał na swoje przyszłe potrzeby – np. start biznesu, magisterkę za granicą itp. Do wyboru do koloru. Najważniejsze jednak, by dla własnego spokoju cieszyć się choćby podstawową ochroną.

Na koniec mamy dla Was kod rabatowy na Pakiet NNW Student/Słuchacz. Wystarczy, że wejdziecie na stronę www.bezpieczny.pl i po wyborze pakietu wpiszecie kod rabatowy: 01036.

Artykuł, który może Cię zainteresować