Ubezpieczenie mieszkania od zalania – kiedy dostaniemy odszkodowanie?

Zalane mieszkanie może być uciążliwym, a przy tym kosztownym problemem. Można jednak uniknąć dużych wydatków, uprzednio wykupując ubezpieczenie mieszkania od zalania. Dzięki niemu możemy chronić swoje finanse zarówno w przypadku, gdy to nasze mieszkanie zostanie zalane, jak i wtedy, gdy to my zalejemy sąsiada. Co robić, gdy sąsiad zalał mieszkanie lub nastąpiła odwrotna sytuacja? Dowiedz się więcej o polisie na zalanie mieszkania i sprawdź, jak odzyskać pieniądze.

Ubezpieczenie mieszkania od zalania – jak działa taka polisa?

Polisę, która pomoże wspomóc nas finansowo w przypadku zalania nieruchomości, najczęściej można wykupić w dwóch wariantach: ubezpieczenie mieszkania od zalania sąsiada oraz własnej nieruchomości. W pierwszym wypadku, jeżeli mieszkanie sąsiada zostanie zalane z naszej winy, ubezpieczyciel pokryje roszczenia. Przy drugiej polisie ubezpieczamy swoją własną nieruchomość od zalania przez sąsiada, administrację, a także nas samych. Drugi typ ubezpieczenia zazwyczaj możemy wykupić samodzielnie, natomiast możliwość rekompensaty za zalanie sąsiada zwykle jest dodatkiem do polisy na własny lokal.

Zalanie mieszkania – procedura

Po zalaniu mieszkania przez sąsiada lub w wyniku innych przypadków, pierwszym krokiem powinno być ograniczenie szkód wywołanych zdarzeniem. Należy również zawiadomić o szkodzie zarządcę budynku, najpóźniej do 2 dni po jej wystąpieniu. Jeżeli to my zalaliśmy mieszkanie sąsiada, powinniśmy zgłosić się do ubezpieczyciela w terminie zawartym w umowie, a następnie, według wskazówek towarzystwa ubezpieczeniowego, złożyć odpowiedni druk. Jeżeli zalaliśmy własne mieszkanie, powinniśmy sporządzić szczegółowy wykaz zniszczonego mienia, ze wskazaniem ilości, wartości oraz roku nabycia poszczególnych wymienionych elementów, po czym zgłosić go do ubezpieczyciela. Najczęściej mamy na to 7 dni od powiadomienia ubezpieczyciela o zalaniu. Oczywiście, w przypadku zalania mieszkania, wycena szkody zostanie wykonana również przez rzeczoznawcę. Dlatego też przed jego przybyciem nie należy zmieniać stanu uszkodzonych przedmiotów czy fragmentów mieszkania na własną rękę.

W przypadku, gdy nasze mieszkanie zostało zalane nie z naszej winy, możemy zgłosić się do naszego ubezpieczyciela, jednak nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Dlatego na początek należy ustalić przyczynę zalania, a potem ubiegać się o zadośćuczynienie u winowajcy.

Odszkodowanie za zalanie mieszkania – kogo należy pociągnąć do odpowiedzialności?

Zniszczenia w nieruchomości w wyniku zalania mogą wynikać z różnych przyczyn, dlatego nie zawsze oczywistym jest, od kogo możemy żądać zadośćuczynienia. W przypadku mieszkania najczęściej winowajcą jest sąsiad z lokalu wyżej. W takiej sytuacji powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Nawet jeśli nie zgodzi się na obejrzenie mieszkania w celu ustalenia przyczyny, najczęściej zdjęcia z naszego lokalu wystarczą, aby ubezpieczenie mieszkania od zalania wykupione przez sąsiada pozwoliło nam uzyskać zwrot kosztów. Zazwyczaj mieszkania w bloku mają ten sam układ, dlatego łatwo ustalić, czy doszło do zalania z winy lokatora z góry. Nieco inaczej może wyglądać sytuacja, gdy mieszkanie jest wynajmowane. Wtedy należy zorientować się, z jakiego powodu doszło do zalania. Jeżeli szkoda spowodowana jest np. złym stanem mieszkania, należy domagać się zadośćuczynienia od właściciela. Jeśli natomiast winny był lokator, np. poprzez niedokręcenie wody lub przewrócenie miski pełnej wody, to on będzie odpowiedzialny za zalanie.

Niekiedy może nastąpić zalanie mieszkania z winy spółdzielni lub zarządcy budynku. Dzieje się tak przede wszystkim w momencie, gdy szkoda nastąpiła w wyniku uszkodzenia rur, w tym przecieki czy awaria pionów. Wtedy też wzór pisma w sprawie zalania mieszkania będzie wyglądać nieco inaczej.

Zalanie mieszkania przez sąsiada bez ubezpieczenia – co robić?

Co robić w przypadku zalanego mieszkania, jeżeli my lub sąsiad nie mamy ubezpieczenia? Wtedy jedynym wyjściem będzie zapłata za szkody z własnej kieszeni na rzecz poszkodowanego lub, jeśli to sąsiad jest winny, domaganie się od niego zadośćuczynienia, np. w formie zwrotu kosztów bądź, jeżeli istnieje taka możliwość, przywrócenia uszkodzonego mienia do stanu sprzed zalania. Jeśli zostanie ustalony zwrot kosztów, do zalanego mieszkania najlepiej wezwać rzeczoznawcę. Jeżeli jednak, choć wina wyraźnie leży po stronie sąsiada, ten nie poczuwa się do odpowiedzialności, wyjściem będzie założenie sprawy w sądzie. Jeśli uznamy, że nie mamy na nią czasu lub postępowanie będzie nas kosztować zbyt wiele nerwów, zawsze możemy skorzystać ze swojego ubezpieczenia mieszkania od zalania. W takiej sytuacji musimy jednak liczyć się z tym, że przy przedłużaniu umowy wzrosną nasze składki.

Ubezpieczenie mieszkania od zalania – kiedy obowiązuje?

Nie za każdą szkodę wyrządzoną w wyniku uszkodzenia mienia przez zalanie będzie obowiązywać zadośćuczynienie wynikające z ubezpieczenia mieszkania od zalania. Dokładny wykaz sytuacji, w których ubezpieczyciel zobowiązuje się pokryć szkodę, powinien zostać zawarty w OWU. Zazwyczaj otrzymamy zwrot między innymi za uszkodzenie kanalizacji, instalacji lub urządzeń wodno-kanalizacyjnych, pomp wodnych, klimatyzacji, instalacji grzewczej, instalacji tryskaczowej lub gaśniczej czy cofnięcie się ścieków. Na zadośćuczynienie często można liczyć także w sytuacji przerwy w dostawach wody, w wyniku której pozostawione zostały odkręcone kurki, pod warunkiem, że nastąpiło to w sposób nieumyślny. Odszkodowanie powinno zostać wypłacone również wtedy, gdy nastąpi awaria urządzeń podłączonych do sieci wodnej, w tym np. pralki lub zmywarki. We wzorach oświadczeń o zalanie mieszkania przez sąsiada zazwyczaj można znaleźć zapis właśnie o przyczynie szkody, dlatego warto, aby znalazł się on również na naszym piśmie.

Ubezpieczenie mieszkania od zalania – kiedy nie obowiązuje?

W niektórych przypadkach nawet pomimo wykupienia ubezpieczenia mieszkania od zalania ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Z pewnością stanie się tak w sytuacji, gdy zostanie udowodniona umyślność poczynienia szkody. Ubezpieczenie nie obowiązuje również w momencie, gdy zalanie nastąpiło na skutek opadów atmosferycznych, jednak sama szkoda wynika z niezabezpieczenia wnętrza nieruchomości, tzn. np. otwartych okien oraz braku szczelności. Dlatego np. odszkodowanie za zalanie mieszkania z dachu nie będzie obowiązywać, jeżeli znajduje się w nim okno, które było choćby uchylone lub w wyniku powstania w nim prześwitu, który wynikał z nieprawidłowego dbania o nieruchomość.

Ubezpieczenie mieszkania od zalania nie gwarantuje odszkodowania w momencie, gdy szkoda nastąpiła np. w wyniku przelania wody w wannie, zawilgocenia poprzez ciągły wyciek (z wyjątkiem niektórych sytuacji, np. powodzi), a także przez zamarznięte lub zanieczyszczone rynny bądź rury spustowe.