Ubezpieczenie opon – jak działa, kiedy warto je wykupić?

Posiadanie samochodu ułatwia życie – pozwala bez problemu dotrzeć w dalsze zakątki, ułatwia dojazd do pracy czy na uczelnie, a także uprzyjemnia wakacje. Na kołach samochodu można dotrzeć naprawdę daleko – pod warunkiem, że są całe. Gdy jednak wizja własnoręcznej zmiany opony budzi przerażenie, warto pomyśleć o ubezpieczeniu opon, najlepiej takiego, by awaria nie narażała na utratę zniżek AC. Jak to zrobić? 

AC a ubezpieczenie opon

Posiadanie samochodu, poza tym, że daje niezwykłą frajdę – obliguje także do dbania o jego stan techniczny i wykupienie niezbędnego ubezpieczenia OC. Poza tym, co przezorniejsi decydują się także na ubezpieczenie AC, które chroni przed przykrymi niespodziankami na drodze. Na ogół zakres tego typu ubezpieczenia jest ustalany indywidualnie, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i może zostać również rozszerzone o ubezpieczenie opon. Biorąc jednak pod uwagę, jak spore jest prawdopodobieństwo uszkodzenia koła na nierównych drogach, wybojach czy niespodziewanych przeszkodach na drodze, wizja utraty zniżek AC przy stosunkowo niewielkiej usterce może niepokoić. Z drugiej strony nie każdy potrafi samodzielnie wymienić koło w samochodzie, a do jego uszkodzenia może dojść na rzadko uczęszczanych drogach, gdzie na pomoc (bez odpowiedniego ubezpieczenia) trzeba niekiedy długo czekać. Na szczęście istnieje trzecie wyjście, dzięki któremu przebicie opon nie będzie skutkowało utratą zniżek AC, a mimo to otrzymamy pomoc ubezpieczyciela – ubezpieczenie opon. 

Przebita opona – zakres ubezpieczenia opon

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie opon w formie dodatkowego ubezpieczenia assistance, które najczęściej można dowolnie rozszerzać o różne warianty. Gdy klient decyduje się na ubezpieczenie opon, zapewnia sobie pomoc w przypadku uszkodzenia opony. W ramach ochrony towarzystwa ustalają z klientami zakres terytorialny ubezpieczenia (najczęściej tylko na terenie Polski) i jego koszt (od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych rocznie). W przypadku zdarzenia drogowego, w którym uszkodzeniu ulegnie opona, można wezwać pomoc, która:

 • zorganizuje i wykona wymianę opony na miejscu,
 • jeśli przedstawiciel ubezpieczyciela stwierdzi, że pomoc na miejscu nie jest możliwa, odholuje pojazd do wybranego wulkanizatora. W zależności od ustaleń z towarzystwem ubezpieczeniowym naprawę u wulkanizatora pokryje ubezpieczyciel lub klient. 

Niekiedy, szczególnie w szerszych pakietach ubezpieczenia assistance, ubezpieczyciele udostępniają klientom samochody zastępcze na czas wymiany lub naprawy ogumienia, jeśli ma ona potrwać dłużej niż parę godzin. 

Ubezpieczenie opon – obowiązki ubezpieczonego

Niezależnie od posiadanego ubezpieczenia, należy bezwzględnie pamiętać, że sam fakt posiadania polisy nie zwalnia z obowiązku posiadania zapasowego koła, koła dojazdowego lub zestawu naprawczego do kół w wyposażeniu samochodu. Ubezpieczyciel nie pokryje również kosztów naprawy lub wymiany koła w przypadku, gdy to ubezpieczony rażąco przyczynił się do zajścia zdarzenia. Ponadto często istnieją sytuację, w których ubezpieczyciel nie będzie poczuwał się do konieczności pokrycia szkód. Zakres ubezpieczenia i obowiązki stron są zawsze sprecyzowane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które zawsze warto dokładnie przeczytać przed podpisaniem umowy. 

Assistance – jaki zakres ubezpieczenia wybrać?

Decydując się na wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczającej opony, warto zastanowić się, czy jest to wystarczający zakres ubezpieczenia. Często towarzystwa ubezpieczeniowe oferują atrakcyjny assistance samochodowy (i nie tylko), w skład którego mogą wchodzić następujące zdarzenia:

 • uszkodzenie ogumienia, 
 • kradzież samochodu,
 • wypadek,
 • awaria samochodu,
 • nieszczęśliwy wypadek (niezależnie od zdarzeń drogowych),
 • nagłe zachorowanie.

Zwykle koszt takiego ubezpieczenia jest niewielki w porównaniu na przykład z tym, ile kosztuje naprawa przebitej opony. W sprawie zakresu ubezpieczenia i jego warunków zawsze warto porozumieć się z ubezpieczycielem, który doradzi najkorzystniejszy wariant. 

Zestaw naprawczy do opon czy koło zapasowe?

Pozostając w temacie ubezpieczenia opon, warto zastanowić się nad tym, czy w swoim samochodzie bardziej opłaca się posiadać zestaw naprawczy do opon, czy koło zapasowe/dojazdowe. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, które warto wskazać.

Koło zapasowe – zalety:

 • skuteczne przy dużych uszkodzeniach opony,
 • zakłady wulkanizacyjne preferują tę formę w przypadku uszkodzeń opon,
 • bezpieczeństwo,
 • można stosować przy każdego rodzaju uszkodzeniach opon.

Koło zapasowe – wady:

 • zajmuje dużo miejsca,
 • sezonowość – koło zapasowe ma jeden stały bieżnik niezależnie od pory roku, dlatego nie zawsze będzie współgrało z trzema pozostałymi,
 • konieczność zachowania szczególnej ostrożności przy jeździe na kole zapasowym.

Zestaw naprawczy – zalety:

 • zajmuje mało miejsca,
 • łatwe użytkowanie,
 • nie wymaga użycia siły.

Zestaw naprawczy – wady:

 • nie nadaje się do poważnych usterek,
 • przy użyciu zestawu naprawczego późniejszy koszt naprawy u wulkanizatora rośnie, 
 • nieco mniej bezpieczny niż koło zapasowe – bezpiecznie można przebyć na nim dystans do maksymalnie 50 km przy prędkości do 70 km/h. 

Z powyższego nietrudno wywnioskować, że lepszym rozwiązaniem jest koło zapasowe – oczywiście przyjmując, że posiadamy wystarczająco duży bagażnik. Oczywiście wymiana koła jest nie tylko czasochłonna, lecz także niełatwa, dlatego przeraża szczególnie kobiety i tych, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z wymianą koła. Jednak posiadając odpowiednie ubezpieczenie opon, można zapewnić sobie całodobową pomoc na terenie całego kraju, która całą pracę przy naprawie/wymianie koła wykona w ramach ubezpieczenia. Biorąc pod uwagę komfort tego typu polisy oraz niewysokiej ceny, warto ją wykupić, szczególnie że wybierając formę assistance, nie narażamy się na utratę zniżek AC.