Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – jak działa, co obejmuje?

Aby wyjazdy miały sens, warto się na ich czas dodatkowo ubezpieczyć. Dobrze, jeśli polisa turystyczna zawiera ubezpieczenie rezygnacji z podróży. To ubezpieczenie, które gwarantuje zwrot środków poniesionych za zakup wycieczki w momencie jej anulowania. Kiedy warto wykupić ubezpieczenie od biletu lotniczego czy rezerwacji noclegu i od czego nas ono chroni?

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – czym jest?

Każdemu z nas zdarzyło się zmienić plany na chwilę przed planowaną podróżą. Przyczyn takiej decyzji może być wiele. Nieważne, z jakiego powodu anulujemy podróż, często pieniądze za nią nie zostaną nam zwrócone. Aby tak się nie stało, warto przy zakupie wycieczki sięgnąć po ubezpieczenie rezygnacji z podróży. Czym ono jest?

To specjalna polisa, która gwarantuje zwrot poniesionych kosztów za organizację wyjazdu (np. zakup biletów lotniczych, rezerwację noclegu, wpłatę zaliczek). Podmiotem ubezpieczenia od rezygnacji z podróży jest ryzyko, które kupujący polisę ponosi w momencie anulowania podróży. Tytułem odwołania podróży najczęściej są nieprzewidziane okoliczności. Rzadziej zaś zmiana planów czy znalezienie korzystniejszej oferty wakacyjnej.

Co ważne, zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, podróżny ma prawo odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed jej rozpoczęciem. Nie musimy więc obawiać się, że anulowanie podróży będzie bezskuteczne. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z prawem organizator wycieczki może żądać od nas poniesienia określonych kosztów. Miałyby one zrekompensować stratę, która powstała przez anulowanie wyjazdu. 

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wycieczki – zakres 

Ubezpieczenie rezygnacji z lotu czy wycieczki objazdowej różni się w wielu firmach nie tylko ceną, lecz także zakresem. Istnieje jednak podstawowy zakres polisy, występujący u większości ubezpieczycieli. Co obejmuje ubezpieczenie rezygnacji z podróży?

 • Nieszczęśliwy wypadek,
 • nagłą chorobę,
 • śmierć bliskiej osoby,
 • szkody na mieniu będące wynikiem przestępstwa,
 • utratę pracy,
 • kradzież dokumentów,
 • datę egzaminu poprawkowego (wyznaczenie jej lub zmiana wcześniej zaplanowanej),
 • wezwanie do sądu.

Jak uzyskać zwrot pieniędzy za poniesione koszty związane z wyjazdem, w wyniku wystąpienia którejś z powyższych sytuacji? Wystarczy, że zwrócimy się do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy wcześniej umowę ubezpieczenia rezygnacji z podróży. Możemy zrobić to telefonicznie, drogą mailową lub osobiście. Możemy też skorzystać z formularza kontaktowego znajdującego się na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Pamiętajmy, że towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca koszty poniesione za rezerwację wyjazdu wyłącznie wtedy, gdy otrzyma konkretną argumentację wraz z udokumentowaniem zdarzenia, przez które anulowaliśmy wyjazd.  

Kiedy można wykupić polisę od kosztów rezygnacji?

Z ubezpieczenia kosztów rezygnacji z wycieczki możemy skorzystać, gdy:

 • rezygnujemy z zarezerwowanych wcześniej noclegów,
 • anulujemy bilet podróżny (autobusowy, kolejowy, lotniczy),
 • całkowicie zrezygnujemy z podróży.

Polisę możemy wykupić w dowolnym momencie. To znaczy zarówno wtedy, gdy kupujemy bilety czy rezerwujemy noclegi (nawet z rocznym wyprzedzeniem), jak i na kilka dni przed planowaną podróżą. 

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży jest dostępne  w większości ubezpieczalni. Zanim zaplanujemy swój wyjazd, warto przejrzeć oferty towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać odpowiednią polisę. Najważniejsze przy wyborze ubezpieczenia od rezygnacji z podróży jest określenie przez ubezpieczalnię jego zakresu. Bardzo często polisa rezygnacji z wycieczki jest dodatkiem do tradycyjnego ubezpieczenia podróżnego. Najlepszą opcją jest więc zakup ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, np. online, lub ubezpieczenia na czas podróży, które nie tylko ochroni nas w jej trakcie, lecz także gwarantuje zwrot poniesionych kosztów na wypadek rezygnacji z wyjazdu.

Ile kosztuje ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Trudno powiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Jego cena zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest wybór towarzystwa ubezpieczeniowego. Znane i cenione na rynku firmy będą oferowały szeroki zakres ubezpieczenia za korzystną cenę, można ją obliczyć za pomocą kalkulatora ubezpieczeń rezygnacji z podróży

Ważnym czynnikiem decydującym o cenie polisy jest również jej zakres. Im większy pakiet ochronny, tym cena polisy będzie większa. Ubezpieczenie od anulowania wycieczki możemy kupić już od kilkunastu złotych miesięcznie. Pamiętajmy jednak, że jeśli decydujemy się na długi i zagraniczny wyjazd, warto sięgnąć po szeroki zakres ubezpieczenia, nawet za dodatkową opłatą.