Ubezpieczenie rowerzysty – jak działa, co obejmuje?

W okresie wiosenno-letnim coraz chętniej przesiadamy się z samochodu na rower. Regularna jazda jednośladem wspaniale wpływa na zdrowie, sylwetkę i dobre samopoczucie, a w dodatku pozwala zaoszczędzić czas, który stracilibyśmy w korkach. Jednak podczas jazdy na rowerze nietrudno o kolizję z nieostrożnym kierowcą. Z drugiej strony – wypadki, w których winę ponosi rowerzysta, też nie należą do rzadkości. A to, co najbardziej niepokoi posiadaczy jednośladów, to kradzieże rowerów. Dlatego warto wykupić odpowiednią polisę, która ochroni rowerzystę od różnych zdarzeń. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie rowerzysty warto posiadać, zanim wsiądziemy na dwa kółka.

Rodzaje ubezpieczeń dla rowerzysty

Ubezpieczenia, które może wykupić rowerzysta, aby czuć się bezpiecznie na drodze:

 • OC w życiu prywatnym,
 • casco dla roweru,
 • NNW dla rowerzysty (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków),
 • ubezpieczenia rowerowe assistance.

Niekiedy poszczególne ubezpieczenia można kupić osobno, ale coraz częściej są oferowane w pakiecie. Czasami ubezpieczenie rowerzysty stanowi rozszerzenie do ubezpieczenia nieruchomości, OC w życiu prywatnym lub ubezpieczenia turystycznego. 

Ubezpieczenie OC rowerzysty

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to najważniejsze ubezpieczenie, jakie powinien wykupić rowerzysta, chociaż rzadko doceniane przez właścicieli jednośladów. Ubezpieczenie OC na rower może wykupić każdy, kto korzysta z roweru, nie trzeba być jego właścicielem. Jeśli na przykład często jeździsz rowerami z miejskiej wypożyczalni, również powinieneś zadbać o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

OC dla rowerzysty oznacza, że jeśli podczas jazdy na rowerze spowodujemy wypadek i ucierpią w nim osoby trzecie, takie ubezpieczenie pokryje ich straty. Jeśli rowerzysta nie posiada ubezpieczenia OC, wszystkie koszty musi pokryć z własnej kieszeni. Ubezpieczenie OC na rower jest bardzo ważne, ponieważ wypadki z winy rowerzysty zdarzają się stosunkowo często, a szkody wyrządzone podczas kolizji mogą być bardzo duże.

Zdarzenia, przed którymi może chronić ubezpieczenie OC rowerzysty:

 • potrącenie pieszego,
 • zderzenie z innym rowerzystą,
 • uszkodzenie samochodu, np. zarysowanie karoserii.

Ubezpieczenie roweru od kradzieży i zniszczenia

Popularnością cieszą się coraz lepsze i droższe rowery. Czy można ubezpieczyć rower od kradzieży i zniszczenia? Polisa AC na rower działa bardzo podobnie, jak w przypadku ubezpieczeń samochodowych. Chroni przeważnie w przypadku kradzieży roweru w wyniku napadu i rabunku, a także w przypadku uszkodzenia roweru na skutek wypadku. Warto pamiętać, że napad czy rabunek należy niezwłocznie zgłosić policji – w przeciwnym razie nie można liczyć na zwrot od ubezpieczyciela.

Casco na rower z reguły nie da się wykupić dla wiekowych jednośladów oraz rowerów bardzo drogich. Ubezpieczenie to zazwyczaj dotyczy nowych jednośladów do określonej wartości. Można spotkać się z różnymi warunkami umowy tego typu ubezpieczenia. Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie zapewnia ochrony, jeśli skradziony rower został pozostawiony na noc przed budynkiem lub gdy posiadał nieodpowiednie zapięcie.

Można spotkać się też z ubezpieczeniem sprzętu sportowego, w tym roweru, w ramach ubezpieczenia turystycznego. Ten rodzaj polisy przyda się zwłaszcza podczas zaplanowanych wyjazdów – zapewni ochronę w przypadku kradzieży lub uszkodzenia roweru podczas podróży. 

Ubezpieczenie rowerzysty a polisa mieszkaniowa

Inaczej mają się sprawy w przypadku ubezpieczenia roweru od kradzieży z piwnicy. Jeśli mamy wykupione odpowiednie ubezpieczenie mieszkania, które obejmuje garaż i piwnicę, a zakres ochrony dotyczy również kradzieży, to nie powinniśmy się niczym martwić. Zazwyczaj maksymalna kwota odszkodowania za skradziony rower będzie wynosiła około 5% sumy ubezpieczenia mieszkania. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, jeśli pomieszczenie nie będzie odpowiednio zabezpieczone. Czasami nawet wymagane jest zamontowanie dwóch zamków. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) interesującej nas polisy.

Ubezpieczenie NNW rowerzysty

Nawet najbardziej spokojna jazda na rowerze niesie ze sobą ryzyko kontuzji. Uszkodzenia ciała wiążą się ze stratami finansowymi: mamy ograniczoną zdolność do pracy i potrzebujemy rehabilitacji. Dlatego, wsiadając na jednoślad, warto posiadać także polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Takie ubezpieczenie może zapewnić rowerzyście, np.:

 • zwrot kosztów leczenia,
 • zwrot kosztów rehabilitacji,
 • świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu,
 • zwrot kosztów poniesionych na operację plastyczną.

Ubezpieczenie rowerzysty assistance

Na rynku ubezpieczeniowym można również spotkać się z assistance rowerowym. Takie rozwiązanie wybierane jest najczęściej przez osoby, które rowerem pokonują naprawdę duże dystanse, a nawet podróżują za granicę. Dzięki ubezpieczeniu assistance rowerzyści mogą liczyć na:

 • dostęp do infolinii medycznej, 
 • transport roweru w razie awarii,
 • rower zastępczy,
 • zwrot pieniędzy za naprawę.

Ubezpieczenie rowerzysty – na co zwrócić uwagę?

Wybierając ubezpieczenie rowerzysty, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • zakres ochrony – sprawdź w OWU, za jakie zdarzenia i straty otrzymasz odszkodowanie, wybierz polisę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom,
 • sumę ubezpieczenia – dobre ubezpieczenie powinno zapewnić wypłatę odszkodowania adekwatną do poniesionej szkody,
 • sposób określenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku,
 • okres ubezpieczenia – jeśli jeździsz rowerem tylko w okresie wiosenno-letnim lub wakacyjnym, wybierz polisę krótkookresową; z drugiej jednak strony, jeśli chcesz ochronić jednoślad przed kradzieżą, to przyda Ci się ubezpieczenie na cały rok.

Kiedy ubezpieczenie roweru może nie zadziałać? 

Gdy:

 • kierujesz rowerem pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających,
 • szkodę wyrządzisz umyślnie,
 • jeździsz rowerem wyczynowo i w warunkach ekstremalnych (chyba, że dokupisz taką opcję do swojego ubezpieczenia rowerzysty)*,
 • dokonano kradzieży roweru bez rabunku.

*W przypadku uprawiania kolarstwa wyczynowego potrzebna jest specjalna polisa dla sportowców.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie roweru, nie jest jednoznaczna. Cena zależy m.in. od sumy ubezpieczenia, wartości roweru, wieku oraz sposobu użytkowania jednośladu. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie kilku osobnych polis, np. OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie NNW i ubezpieczenie roweru od kradzieży, cena może być wyższa niż ubezpieczenie rowerzysty w ramach specjalnego pakietu. Warto jednak rozważyć różne opcje, a przed zakupem polisy zapoznać się dokładnie z OWU.