Ubezpieczenie samochodu w leasingu – co warto wiedzieć, jak to zrobić?

Zasady ubezpieczenia auta w leasingu najczęściej dyktowane są przez leasingodawcę. Z jednej strony, dla niektórych użytkowników samochodów może to być sporym minusem, jednak w sytuacji, gdy auto ulegnie wypadkowi bądź zostanie skradzione, określone wymagania okazują się korzystne dla obu stron. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu samochodu w leasingu.

Auto w leasingu – wady i zalety

Branie samochodu w leasing to częsta praktyka wśród przedsiębiorców. Choć niektórym wydaje się doskonałą opcją, wiąże się jednak z drobnymi niedogodnościami. Dlatego przed podjęciem decyzji warto rozważyć wady i zalety leasingu. Chociaż może się wydawać, że leasing jest możliwością podobną do zakupu samochodu na kredyt, szczególnie w momencie zawarcia umowy leasingu finansowego, kiedy to leasingobiorca zatrzymuje samochód po spłacie rat, zazwyczaj forma leasingu jest znacznie tańsza. Co więcej, pozwala na większą elastyczność, istnieją 3 typy takiej umowy: wspomniana już finansowa, operacyjna, kiedy leasingobiorca musi zwrócić auto leasingodawcy po zakończeniu umowy bądź wykupić je za określoną kwotę, oraz zwrotna, która polega na sprzedaniu auta firmie leasingowej, po czym podpisania z nią umowy leasingowej. Druga opcja pozwala na odpisanie rat za samochód od kosztów prowadzenia działalności, natomiast ostatnia może być ratunkiem dla przedsiębiorstwa w przypadku nagłej, trudnej sytuacji finansowej.

Do korzyści leasingu samochodowego należy również to, że biorąc auto w leasing, bardzo szybko możemy zacząć z niego korzystać, jest już bowiem zarejestrowane i właściwie gotowe do wyruszenia w drogę. Niekiedy możemy również liczyć na pokrycie niektórych kosztów, np. przeglądów czy napraw przez leasingodawcę.

Do wad leasingu należy natomiast przede wszystkim fakt, że samochód nie będzie naszą własnością. Nie możemy zatem wprowadzać w nim żadnych trwałych modyfikacji. Dodatkowo niezależnie od tego, w jakim stopniu samochód został spłacony, jeżeli towarzystwo leasingowe upadnie, będziemy zobowiązani do natychmiastowego zwrotu pojazdu. Warto też pamiętać, że w przypadku aut w leasingu na początek musimy wnieść od 10 do 20% wkładu własnego. Co więcej, jakiekolwiek uchybienie ze strony leasingobiorcy może także skutkować natychmiastowym zerwaniem umowy i odebraniem auta.

Koszty ubezpieczenia samochodu w leasingu – kto je ponosi?

Najczęściej warunki ubezpieczenia samochodu w leasingu dyktuje leasingodawca. To on jest formalnym właścicielem samochodu. Dlatego też w większości przypadków firmy leasingowe oferują usługi konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych, z którymi współpracują. Z jednej strony, jest to spora wygoda, leasingobiorca nie jest zobowiązany do poszukiwania ubezpieczyciela i wybrania odpowiedniej opcji ubezpieczenia. Z drugiej strony, oferta przedstawiana przez leasingodawcę wcale nie musi być najkorzystniejsza. Takie firmy preferują ją jednak ze względu na pewność ubezpieczyciela oraz dopełnienia wszelkich formalności, a często również z uwagi na prowizję, jaką mogą otrzymywać za umowę. Dlatego też czasami, aby skorzystać jak najwięcej, warto wynegocjować z firmą ubezpieczenie leasingu na własną rękę.

Zasady ubezpieczenia pojazdu w leasingu

Zazwyczaj konieczne do wykupienia w przypadku auta w leasingu jest ubezpieczenie OC i AC, a także ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które chroni kierowcę i pasażerów. Niekiedy leasingodawca wymaga również wykupienia GAP, czyli inaczej ubezpieczenia od strat finansowych. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny wybór ubezpieczyciela, powinniśmy dokonać go wcześniej, aby firmie przedstawić już gotową ofertę. Należy przy tym pamiętać, że przedsiębiorstwa zajmujące się leasingiem najczęściej wymagają, aby nowe ubezpieczenie zostało wykupione na 14, a niekiedy nawet 30 dni przed wygaśnięciem poprzedniego. Zwlekanie z wyborem na ostatnią chwilę może zatem całkowicie pokrzyżować nasze plany. Dlatego jeszcze przed spotkaniem w celu podpisania umowy leasingowej warto wybrać, np. z ubezpieczeniowym kalkulatorem dla aut w leasingu, najlepszą ofertę i jak najszybciej przedstawić ją leasingodawcy. Najlepiej wyjść z wybraną przez siebie ofertą na około miesiąc przed planowanym podpisaniem dokumentów.

Może się również zdarzyć, że firma leasingowa ponownie złoży ofertę, tym razem jednak tańszą, np. przez zmniejszenie opłaty manipulacyjnej. Zazwyczaj dzieje się tak nawet po wcześniejszym odrzuceniu oferty wybranej przez leasingobiorcę, jednak dopiero w momencie, gdy leasingobiorca stanowczo odmówi polisy z ubezpieczycielem współpracującym z leasingodawcą. Dlatego samodzielne sprawdzenie kosztów ubezpieczenia samochodu w leasingu u innych towarzystw ubezpieczeniowych może przynieść wiele korzyści.

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu w leasingu?

W przypadku, gdy ubezpieczenie samochodu w leasingu ma dotyczyć pojazdu służbowego, warto zastosować kilka metod, aby zmniejszyć raty u wybranego ubezpieczyciela. Samodzielne wyszukanie oferty z pewnością będzie opłacać się przedsiębiorcom, którzy szukają ubezpieczenia w leasingu dla więcej niż jednego samochodu. W takiej sytuacji ubezpieczyciele często decydują się na zniżki dla swoich klientów, dzięki czemu składki między innymi na OC i AC stają się coraz niższe dla każdego auta. Co więcej, warto dowiedzieć się, w jaki sposób można wliczyć takie ubezpieczenie w koszty prowadzenia działalności.

Decydując się przedstawić ofertę leasingodawcy, zarówno wynajmując samochód dla siebie, jak i firmy, należy też sprawdzić, czy ubezpieczyciel na pewno nie próbuje zastosować żadnych nieuczciwych praktyk. Ważne jest między innymi, aby porównać wysokość rat. Niektóre towarzystwa potrafią zaoferować pierwsze składki po bardzo atrakcyjnej cenie, by w trakcie trwania umowy podnieść je do znacznie wyższych kwot. Ważne przy wyborze ubezpieczenia samochodu w leasingu będzie również staranne przeczytanie OWU. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ubezpieczenia AC. Wtedy też warto starannie przyjrzeć się sposobowi wyceny i likwidacji szkody, a także zakresowi ochrony i wyłączenia.

Kiedy leasingodawca nie zgodzi się na wybór innego ubezpieczenia samochodu w leasingu?

Ogółem leasingodawcy najczęściej niechętnie przystają na podpisanie umowy z innym ubezpieczycielem niż ten, z którym nawiązali współpracę, nawet jeśli leasingobiorca przedstawi im ciekawą ofertę z możliwością korzystnej zniżki. Nie oznacza to jednak, że w tej kwestii z góry skazani jesteśmy na porażkę. Bardzo istotne jest przede wszystkim, aby odpowiednio wcześniej poinformować leasingodawcę, że w ogóle jesteśmy zainteresowani inną ofertą ubezpieczenia lub że nie odpowiada nam ta przez niego przedstawiona. Jeśli się z tym spóźnimy, leasingodawca niemal na pewno odrzuci nasz wybór.

Propozycja innego ubezpieczenia samochodu w leasingu zostanie odrzucona również w momencie, gdy wybrana przez nas oferta nie spełni wszelkich wymogów leasingodawcy. Dlatego tak ważne jest staranne przestudiowanie oferty. Z pewnością ubezpieczenie musi zostać zawarte do pełnej wartości auta, a także obowiązywać od wszelkiego ryzyka. W grę nie wchodzą również zapisy o wyłączeniu z odpowiedzialności.

Szkoda bądź kradzież samochodu leasingowanego – jakie są konsekwencje dla leasingobiorcy?

Wszelkie nieprzewidziane sytuacje, jak wypadek czy kradzież, to moment, w którym skorzystamy z ubezpieczenia samochodu w leasingu. Taka polisa chroni nas w przypadku szkody częściowej, jeżeli nastąpiła z naszej winy. Ubezpieczyciel wypłaci kwotę firmie leasingowej. Leasingowane auta z założenia są serwisowane w autoryzowanych warsztatach, dlatego z pewnością uda się szybko usunąć szkodę.

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy z naszej winy doszło do szkody całkowitej, jak kradzież czy zniszczenie pojazdu w stopniu, który uniemożliwia naprawę. W takim wypadku z pewnością od razu dojdzie do zerwania umowy leasingu. Wtedy też najbardziej prawdopodobne są dwa scenariusze. Jeżeli umowa leasingu zbliża się do końca, nierzadko zwrot od ubezpieczyciela przewyższa wysokość rat, które pozostałyby do spłacenia. Nadwyżka przechodzi wtedy na konto leasingobiorcy. Jeśli jednak do wypadku doszło bliżej momentu podpisania ubezpieczenia samochodu w leasingu, najczęściej wysokość rat do końca spłaty umowy przewyższa kwotę odszkodowania. Niestety, w takiej sytuacji będziemy musieli oddać różnicę leasingodawcy z własnej kieszeni. W takiej sytuacji bardzo przydaje się ubezpieczenie GAP, czyli Guaranteed Asset Protection, które jest obowiązkowe tylko u części firm leasingowych. Pozwala ono nie tylko na odzyskanie kwoty, która pozostała do spłaty, lecz także nawet na zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego czy nocy w hotelu wymuszonej szkodą całkowitą. Takie ubezpieczenie samochodu w leasingu nie jest też szczególnie drogie. Warto jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje tej polisy, dlatego należy uważnie przyjrzeć się jej warunkom.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu u leasingodawcy

Chociaż bardzo często słyszy się, aby samodzielnie wyszukać ubezpieczyciela, między innymi ze względu na zawyżanie cen czy nieuczciwe praktyki firm leasingowych, nie zawsze to prawda. Czasami zgoda na zawarcie umowy z ubezpieczycielem współpracującym z taką firmą jest znacznie lepszym wyjściem. Dzieje się tak, ponieważ niektórzy leasingodawcy zachęcają klientów właśnie poprzez atrakcyjne umowy. Leasingodawca często jest w stanie wynegocjować znacznie lepsze i tańsze ubezpieczenie niż leasingobiorca. Wszystko zależy głównie od tego, czy chce to zrobić. Dlatego zawsze warto przyjrzeć się warunkom i kwotom polisy oferowanej przez firmę, a także porównać je z ofertą innych ubezpieczycieli, aby przekonać się, jak wygląda sytuacja w przypadku konkretnego, wybranego przez nas leasingodawcy. Dopiero wtedy będziemy mieć pełen ogląd sytuacji. Co zrobić, gdy oferta firmy jest wyjątkowo niekorzystna, a w dodatku leasingodawca nie chce zgodzić się na podpisanie ubezpieczenia samochodu w leasingu u innego ubezpieczyciela? W takiej sytuacji najlepiej będzie, w miarę możliwości, zrezygnować z jej usług. Takie praktyki nie budzą zaufania i często można się spodziewać, że leasingodawca być może niemile nas zaskoczy.