Ubezpieczenie turystyczne – zobacz, dlaczego warto je mieć

Ponad 2,4 tys. zł w Austrii, 2,2 tys. zł w Szwajcarii, po 1,4 tys. zł we Włoszech i Niemczech oszczędzili średnio klienci AXA w latach 2010–2014 dzięki posiadaniu ubezpieczenia turystycznego. Tyle wyniosła średnio wartość szkód, które się im przydarzyły, a które zostały sfinansowane przez AXA.

O tym, dlaczego na zagraniczne wyjazdy warto kupować polisy turystyczne, najlepiej przekonać się na przykładach. Nikt nie wierzy w to, że coś złego przytrafi się właśnie jemu, ale niestety czasem się tak zdarza.

Przykra przygoda nurka w Egipcie

Doświadczony nurek pewnie też nie spodziewał się, że kolejne zejście pod wodę w Egipcie zakończy się zabiegiem w szpitalu i kilkudniową rekonwalescencją.

ubezpieczenie-turystyczne-zobacz-dlaczego-warto-je-miec_zdjecie_b81.png

Gdy zadzwonił do Centrum Alarmowego AXA, zgłosił zawroty głowy, które pojawiły się po nurkowaniu na dużych głębokościach z aparatem tlenowym. Centrum Alarmowe natychmiast wysłało do niego lekarza. Ten stwierdził kolejne niepokojące objawy – m.in. mrowienie w kończynach, wskazujące na konieczność skorzystania z komory dekompresyjnej.

Konsultanci AXA natychmiast nawiązali kontakt z najbliższym szpitalem, który wysłał po pacjenta karetkę. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna przeszedł kilkugodzinny zabieg dekompresji. Niestety, nie było mowy o powrocie do Polski, który pierwotnie zaplanowany był na kolejny dzień. Lekarz nakazał co najmniej 5-dniowy odpoczynek.

W ramach polisy możliwe było zorganizowanie pacjentowi pobytu w hotelu z wyżywieniem oraz zakup nowych biletów do domu. W sumie świadczenia z polisy wyniosły ponad 2,2 tys. euro, czyli ok. 10 tys. zł. Gdyby nie ubezpieczenie, turysta musiałby pokryć wydatki z własnej kieszeni i nie mógłby liczyć na tak sprawne i szybkie wsparcie logistyczne konsultantów z Centrum Alarmowego AXA.

ubezpieczenie-turystyczne-zobacz-dlaczego-warto-je-miec_zdjecie_617.png

Jedna pięćdziesiąta kosztów

Wydatek na polisę turystyczną stanowi średnio zaledwie jedną pięćdziesiątą kosztów, które musiałby ponieść turysta, gdyby nie miał ubezpieczenia – wynika ze statystyk AXA zebranych w raporcie „Nam nie jest szkoda lata. Polacy a ubezpieczenia turystyczne w latach 2010–2014”.

Szczęśliwie większość interwencji medycznych na wakacjach ogranicza się do pomocy ambulatoryjnej. W takich krajach jak Egipt czy Tunezja najczęściej wynikają one z kłopotów żołądkowo-jelitowych znanych jako „zemsta faraona”. Niestety, nie brakuje też poważniejszych wypadków.

Jak wynika z danych AXA, dzieci są najczęstszą ofiarą wypadków i najczęściej chorują w miesiącach wakacyjnych. Ze względu na aktywne spędzanie czasu są bardziej narażone na różnego rodzaju urazy. Najwięcej wypadków ma miejsce nad wodą. Dlatego jeśli wysyłasz dziecko na wakacje, nie oszczędzaj na polisie!

Dorośli najczęściej ulegają złamaniom. Aż 10% świadczeń wypłacanych przez AXA związanych jest z trwałym inwalidztwem! Średnie koszty ratownictwa medycznego to ponad 7,5 tys. zł, hospitalizacji – 6,3 tys. zł, transportu do Polski – ok. 3 tys. zł. Najbardziej kosztowne są akcje ratownicze w zimowych kurortach, dlatego jeśli jedziesz na narty do Austrii czy Szwajcarii, koniecznie wybierz polisę turystyczną z opcją ratownictwa i poszukiwania.

Rzadkie, ale bardzo kosztowne bywają przypadki leczenia w egzotycznych i odległych krajach. Z Nowej Kaledonii, która leży w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w archipelagu Melanezji, pochodziło tylko jedno zgłoszenie od klienta AXA. Jednak koszt leczenia w przypadku tego turysty sięgnął niemal 10 tys. zł.

Bardzo drogie były także przypadki leczenia w Nepalu, Suazi, Kamerunie czy Wenezueli. Dlatego też wybierając się w tak odległe zakątki świata, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią sumę ubezpieczenia w polisie. Jak wybrać odpowiednią polisę? Czytaj tutaj.

Kosztowne szkody rzeczowe 

Jeszcze jedna kategoria szkód bywa powodem bólu głowy turystów: zgubione lub skradzione bagaże, zniszczony sprzęt czy odwołane loty. Uwaga, od tego też możesz się ubezpieczyć! To właśnie na odszkodowania rzeczowo-osobowe AXA wydaje najwięcej. Średnie świadczenie tego rodzaju w latach 2010–2014 wyniosło ponad 16,4 tys. zł.

Ogromnym problemem dla turystów są zniszczenia aut w wyniku kolizji za granicą. Warto pamiętać o tym, by wybierając się na zagraniczne wakacje samochodem, zaopatrzyć się w dodatkową polisę NNW i OC. Naprawa auta, holowanie, samochód zastępczy – z tego wszystkiego możesz skorzystać także za granicą.

Jesteś zainteresowany? Kup w 60 sekund ubezpieczenie turystyczne na AXA Travel i otrzymaj 20% zniżki!

Pełny raport dotyczący ubezpieczeń turystycznych znajdziesz tutaj: link