Wartość odtworzeniowa nieruchomości – czym jest?

Ubezpieczając nieruchomość, z pewnością natkniemy się na pojęcia, takie jak wartość odtworzeniowa, wartość rzeczywista oraz wartość rynkowa. Który wariant będzie najkorzystniejszy? Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu na wartość odtworzeniową nieruchomości i sprawdź, czy to najlepsza opcja dla Ciebie.

Co to jest wartość odtworzeniowa?

Wartość odtworzeniowa nieruchomości to kwota, z pomocą której możemy odnowić dane mieszkanie czy budynek, aby przywrócić go do stanu sprzed wystąpienia szkody. Oznacza to, że w przypadku ubezpieczenia na taką wartość, powinniśmy otrzymać stawkę odtworzeniową, dzięki której odnowimy np. ściany czy podłogi, które uległy uszkodzeniu w wyniku określonych zdarzeń, np. pożaru. Większość ubezpieczycieli obliguje się do wypłacania odszkodowania za czyny nieumyślne domowników, zdarzenia losowe oraz działanie osób trzecich. Tego typu polisa rzadko jest wybierana w przypadku nieruchomości, głównie ze względu na jej wyższą cenę. Z uwagi na największą praktyczność, jest natomiast chętnie wybierana jako zabezpieczenie sprzętów domowych.

Zawsze należy jednak pamiętać, że po wykupieniu polisy na wartość odtworzeniową budynku czy mieszkania, ubezpieczyciel z pewnością nie wypłaci pieniędzy na ulepszenie gospodarstwa. Wypłata odszkodowania pokryje koszt takich samych lub, jeśli jest to niemożliwe, jak najbardziej podobnych elementów czy technologii, jakie zostały zastosowane w nieruchomości przed wystąpieniem szkody.

Problemem ubezpieczenia na wartość odtworzeniową nieruchomości są również pewne obostrzenia w jego zawieraniu. Wielu ubezpieczycieli wyznacza maksymalny wiek nieruchomości czy stopień zużycia, po którym wykupienie takiej polisy nie jest już możliwe.

Wartość rzeczywista i rynkowa – czym są?

Mówiąc o polisie na wartość odtworzeniową nieruchomości, warto wyjaśnić również, czym są kolejno wartość rynkowa i rzeczywista.

Wartość rynkowa nieruchomości oznacza kwotę, jaką można byłoby uzyskać po wystawieniu jej na sprzedaż. Dlatego też wykupienie takiego ubezpieczenia może być nieco ryzykowne. Za czas ustalenia wartości rynkowej nieruchomości uznaje się dzień podpisania umowy z ubezpieczycielem. Wiele zależy zatem od tego, w jakim momencie będziemy ubiegać się o odszkodowanie. Z jednej strony, między innymi dzięki renowacjom, wartość domu czy mieszkania może wzrosnąć, jednak z drugiej, wahania na rynku nieruchomości z pewnością nie są rzadkością i często wpływają również na wartość nieruchomości. Dlatego też takie rozwiązanie nie należy do szczególnie popularnych.

Wartość rzeczywista budynku bądź mieszkania oznacza, że w razie wystąpienia szkody ubezpieczyciel pomniejszy koszt danego elementu o stopień zużycia i na tej podstawie obliczy wartość zadośćuczynienia. Przykładowo, gdy szkodzie ulegnie parkiet położony kilka lat temu, ubezpieczony nie otrzyma pełnej kwoty, jakiej potrzebowałby na położenie nowego, jak ma to miejsce w przypadku polisy na wartość odtworzeniową nieruchomości. W takiej sytuacji nie uda się zatem doprowadzić mieszkania do pełnej używalności wyłącznie z pomocą kwoty odszkodowania.

Ubezpieczenie domu na wartość odtworzeniową – czy warto je wybrać?

Polisa na wartość odtworzeniową nieruchomości będzie wymagać płacenia większych składek. Jej ogromną zaletą jest jednak przede wszystkim to, że w sytuacji np. zniszczenia mienia, będziemy w stanie w pełni odtworzyć utracone elementy za pieniądze odzyskane dzięki ubezpieczeniu. Z kolei ubezpieczenie mieszkania czy domu na wartość rzeczywistą, choć pozwoli płacić mniejsze składki, nie gwarantuje kwoty, która umożliwi pełne odtworzenie straty. Wartość rynkowa jest najtrudniejszą do oszacowania, dlatego jeśli zastanawiamy się nad tą opcją, najlepiej poradzić się eksperta w tej dziedzinie. Nikt jednak nie zagwarantuje, że przewidywania się sprawdzą, dlatego jeżeli nie chcemy ryzykować, najlepiej zdecydować się na inną opcję.