21 dni na postanowienie noworoczne!

Magiczne rzeczy dzieją się w pierwszych dniach Nowego Roku, czujesz to? Niby nic się nie zmieniło, a jednak mnóstwo osób czuje rozsadzającą energię, motywację do działań i tę pewność siebie, której brakowało w ciągu minionych miesięcy. Tym razem się uda – noworoczne postanowienia nie będą tylko w sferze marzeń, ale i staną się rzeczywistością. Pomyśl dzisiaj o tym, co znajduje się na Twojej własnej liście planów na Nowy Rok. Czego pragniesz? Z czym rozpoczynasz ten kolejny rozdział?

Jak się nie dać spadkom motywacji?

Z jednej strony masz w sobie siłę, energię i zachwyt możliwościami, jakie widzisz w Nowym Roku. Jest też druga strona medalu: brak entuzjazmu, który może dopaść Cię jeszcze w styczniu. Możesz sobie na to pozwolić: najpierw spędź trochę czasu nad tworzeniem noworocznych planów, aby po chwili pozwolić sobie na brak motywacji do zmiany. Stwórz wizję, a potem ją sobie odbierz. Efekt jest oczywisty: wymarzone na początku roku zmiany stają się źródłem frustracji, uwierają, męczą i krzyczą o naszym własnym braku konsekwencji. Znów to samo – nie dokonałem takich zmian, jakich pragnę.

Wyobraź sobie teraz zupełnie inny scenariusz: Twoje postanowienia noworoczne staną się nie tylko grudniowo-styczniową tradycją, ale i czymś, co rzeczywiście zmienia Twoje życie. Zamiast frustracji masz zadowolenie z siebie. Działasz – krok po kroku wprowadzasz w swoją codzienność zmiany na lepsze. Kto wie? Może Twój apetyt wzrasta w miarę jedzenia i zaczynasz sięgać tam, gdzie nigdy nie odważyłeś się sięgnąć?

Dzisiaj, w ramach pracy nad noworocznymi postanowieniami, chcę zaprosić Cię do 21-dniowego wyzwania, które wesprze Cię w realizacji Twoich ambitnych planów. Bez względu na to, co chcesz osiągnąć w tym roku, pamiętaj o jednym ważnym założeniu: jeśli w ciągu tych 3 tygodni skupisz się na realizacji postanowienia noworocznego, masz szansę na wprowadzenie w swoje życie ważnych zmian. Zacznij nie tylko od stworzenia luźnej wizji tego, co ma się stać w Nowym Roku – zadbaj o swoją motywację i zrób więcej w stronę swoich postanowień.

21 dni na postanowienie noworoczne

Jeśli Twoje noworoczne plany mają stać się rzeczywistości, zadbaj o kilka kroków, które pomogą Ci w realizacji celów. Przedstawiam Ci kilka kroków, które pozwolą Ci na ruszenie z miejsca z najtrudniejszym nawet postanowieniem. Dołóż wszelkich starań, aby dać z siebie105% przy wykonywaniu tych kroków – prawda jest taka, że nikt poza Tobą nie zrealizuje Twoich własnych postanowień.

Powiedz „NIE!” nieokreślonej wizji – często stawiamy przed sobą bardzo niekonkretne postanowienia: schudnąć, zacząć oszczędzać, zadbać o siebie. Ale tak naprawdę, co to znaczy schudnąć? Pół kilograma się liczy? Do kiedy ma to się wydarzyć? Po co to chudnięcie? A oszczędzanie? Czy chodzi o jakiś procent przychodów czy może o oszczędzanie na jedzeniu? Nieokreślona wizja jest jednym z najlepszych na świecie demotywatorów – z jednej strony daje sygnał zmiany. Coś nakreśla. Z drugiej strony nie daje absolutnie żadnego planu, konkretu i pomysłu na tę zmianę. Nie ma szans na realizację – po prostu jest, aby po czasie frustrować.

Zamiast rzucania przed siebie pomysłów na Twoje piękne zmiany, zrób wszystko, aby Twoja wizja była określona, konkretna i motywująca. Zastanów się nad kilkoma elementami takiej wizji zmiany:

  • Co to znaczy (np. schudnąć, oszczędzać) – po czym stwierdzisz, że cel jest realizowany? Postaraj się określić i czas realizacji postanowienia (do kiedy chcesz zamknąć ten temat) i jego kaliber – jak dużo chcesz schudnąć, ile (i czego!) chcesz zaoszczędzić?
  • Co Ci to da – jakie będą efekty zrealizowanego postanowienia? Jak się z tym będziesz czuć? Jak zmieni się Twoje życie, Twój zwykły dzień dzięki osiągniętemu celowi?
  • Jak ten cel wygląda – postaraj się zwizualizować realizację celu. Jeśli chcesz zadbać o siebie, zastanów się nad tym, jak wyglądasz jako zadbany człowiek. Jeśli chodzi o pieniądze – zapisz na kartce liczbę, która Cię interesuje i zobacz, jak ona wygląda. Działaj na siebie.

Stwórz plan działań – przed Tobą intensywne 21 dni. To tylko trzy tygodnie – każdy z nich może być bardzo istotny dla Twojego postanowienia. Czas zatem na zaplanowanie tego, co zrobisz, aby osiągnąć cel:

  • Wsparcie z zewnątrz – czy do realizacji postanowienia noworocznego potrzebujesz porady od innej osoby? Możesz zastanowić się nad rozmową z przyjacielem, kimś bliskim lub profesjonalnym doradcą, który nakreśli Ci drogę działania. Bez względu na to, z kim się skonsultujesz, robisz krok w stronę zmiany: budujesz motywację, oswajasz się z planem zmiany i deklarujesz coś przed drugą osobą. Wykorzystaj to!
  • Wiedza – czy potrzebujesz dowiedzieć się czegoś o swoim postanowieniu? Może znajdziesz jakieś artykuły, książki, teksty o tym, co jest dla Ciebie ważne? Wykorzystaj materiały, które Cię otaczają i zdobądź informacje np. o tym, jak zadbać o zdrowe śniadania lub jak ograniczać codzienne wydatki. Edukacja jest Twoją siłą – dzięki niej postanowienie staje się częścią Ciebie;
  • Małe kroki – stwórz dużą listę małych rzeczy, które możesz robić, aby zrealizować plan. Nie myśl jednak o tym, co codziennie musisz robić, ale o drobnych jednorazowych rzeczach, które przybliżą Cię do celu. Pobaw się w skreślanie kolejnych pozycji ze swojej listy.

Stwórz system wsparcia – postanowienia noworoczne są najczęściej tym, o czym marzymy najbardziej. Równie często są to bardzo trudne zmiany, które wymagają siły woli i wysiłku. Zrób wszystko, aby otoczyć się wsparciem:

  • Zadeklaruj coś publicznie – opowiedz o swoich planach innym ludziom – często działa to jak magiczna różdżka. Sprawdź, czy to działa na Ciebie;
  • Poszukaj bratniej duszy – znajdź wśród bliskich lub znajomych ludzi osoby, które mają ochotę na wspólne osiąganie tego samego celu. Zjednoczcie się – spotykajcie regularnie, mailujcie, stwórzcie własne zamknięte forum (np. w grupie na facebooku), przesyłajcie sobie inspiracje i pomysły;
  • Przyłącz się do postanowienia ze swoją drugą połówką lub z całą rodziną – o wiele łatwiej działa się wtedy, gdy jeden cel przyświeca domownikom. Myślicie o zdrowym odżywianiu? Gotowanie jednego zdrowego posiłku dla wszystkich jest łatwiejsze niż tworzenie podwójnego menu.

W 21 dni możesz zrobić dla siebie bardzo wiele – od Ciebie jednak zależy, czy rzeczywiście przystąpisz do dokonywania tak ważnych dla Ciebie zmian. Oprócz wykorzystania moich propozycji, nie zapomnij też o udziale w akcji AXAMocne Postanowienie Poprawy. Zadbaj o to, aby siła noworocznych planów Cię nie opuściła i wykorzystaj tę energię jak najszybciej (bo zniknie!).