21 dni z efektami – co daje Ci Twoje postanowienie?

Z czasem motywacja do realizowania noworocznych planów spada – to, co  początku stycznia wydawało się ekscytujące, staje się czymś wymagającym, trudnym, a nawet niemożliwym do urzeczywistnienia. To, co było tak wyraźne, traci ostrość i nie inspiruje. Może nawet męczy?

W ciągu 21 dni pracy nad noworocznymi postanowieniami zetkniesz się i z momentami skoku motywacji do działań jak i z brakiem chęci do kolejnych wysiłków. Dzisiaj chcę Ci zaproponować kilka technik, które pomogą Ci w ożywianiu tej pięknej wizji zmian, które miałeś w głowie na początku tego roku. Dodaj sobie energii i na nowo przystąp do realizacji swoich ambitnych planów.

21 dni z efektami – co daje Ci Twoje postanowienie?

Możesz być mistrzem świata w stawianiu celów – dużych, małych, prywatnych, zawodowych, bardzo osobistych czy też tych związanych z budowaniem relacji. Cele wymyśla się zadziwiająco łatwo – oprócz analizowania swojej aktualnej sytuacji i rozmyślania o tym, co należy zmienić, możesz również zacząć marzysz i zastanawiać się nad tym, co chcesz przeżyć w ciągu najbliższych miesięcy czy lat. Gdzie wyjedziesz? Czego się nauczysz? Jak zadbasz o swoje wykształcenie, umiejętności, wygląd. Nad jakimi cechami charakteru popracujesz? Które silne strony wzmocnisz tak, aby były Twoją ochronną tarczą? Gdzie zamieszkasz, jak ułożysz swoją codzienność? Zapisywanie kolejnych pomysłów może być błyskawiczne, inspirujące, budujące nadzieję i wspaniałą wizję przyszłości. Niestety, większość osób na tym właśnie kroku – na stawianiu celów – kończy swoją przygodę z noworocznymi postanowieniami. Okazuje się jednak, że przejście do kolejnego etapu jest tym, czego większość z nas potrzebuje w ramach realizacji planów. Zrób kolejny krok – pomyśl o efektach swoich celów.

Każda rzecz, którą chcesz osiągnąć ma stać się częścią Twojego życia z jakiegoś powodu. Coś sprawiło, że marzysz o takiej a nie innej zmianie. Coś popycha Cię do wyobrażania sobie momentu sukcesu – wykreślenia planu z listy celów, zrealizowania postanowienia noworocznego. Zastanówmy się jednak – czy właśnie o to chodzi? Czy w całej tej gonitwie chodzi o załatwienie sprawy, odhaczenie na liście i zamknięcie tematu? Czy może zrealizowany cel ma coś Ci dać?

Każda rzecz, którą chcesz osiągnąć ma swój określony efekt. Sam proces wprowadzenia zmiany (np. szukania nowej pracy, nauki oszczędzania, regularnego uprawiania sportu) sprawia, że dochodzi w Twoim życiu do metamorfozy. Nabywasz nowe umiejętności (np. prowadzenia coraz lepszych rozmów o pracę), inaczej organizujesz swoją rzeczywistość (np. kontrolując wydatki) czy pracujesz nad konsekwencją (np. wychodząc do siłowni mimo braku najmniejszych chęci). To cenne lekcje, które budują Twój charakter. Jest jednak coś jeszcze – osiągnięty cel sprawia, że Twoje życie się odmienia. Pojawiają się inne nawyki, Twoja sytuacja życiowa wygląda zupełnie inaczej, zachowujesz się, czujesz, reagujesz w inny sposób niż to było przed pracą nad celami. To właśnie jest efekt postanowienia – to, w jaki sposób wygląda Twoje życie po jego osiągnięciu.

Każda rzecz, którą chcesz osiągnąć ma dać Ci efekt, którego pragniesz. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad swoją listą celów nie tylko w kontekście planu działania, formowania grupy wsparcia czy wzmacniania motywacji. Niezwykle istotne jest przeznaczenie chwili na dłuższą refleksję nad tym, co dany cel zmieni, do czego Cię doprowadzi. W ten sposób zyskujesz coś bardzo ważnego – pewność, że postawiony przez Ciebie cel rzeczywiście Ci służy.

Dzisiaj, w ramach pracy nad swoimi noworocznymi postanowieniami, wykonaj ćwiczenie, które w prosty sposób pokaże Ci, co Twoje plany zmienią w Twoim życiu. Potrzebujesz chwili spokoju, dobrej herbaty, kartki i długopisu. Spędź chwilę sam na sam ze sobą i zastanów się nad każdym z postanowień, które chcesz zrealizować. Odpowiedz sobie na poniższe pytania i zapisz swoje wnioski na kartce. Skonfrontuj się ze sobą. Lista pytań, które przygotowałam, może być wykorzystywana w pracy nad każdym celem, jaki sobie stawiasz. Usiądź zatem spokojnie i pomyśl o swoim życiu.

Pytanie 1: Pomyśl o swoim życiu bez osiągniętego celu. Co tracisz ze względu na to, że nie wprowadziłeś danej zmiany w swoje życie?

Przykład: Jeśli nie nauczyłam się oszczędzać, nie mam poczucia bezpieczeństwa finansowego i muszę szukać pomocy, gdy pojawiają się nawet drobne, ale niespodziewane wydatki.

Pytanie 2: Pomyśl o swoim życiu już po zrealizowaniu planu. Co zyskujesz w tej sytuacji?

Przykład: Nauczyłam się oszczędzać i dzięki temu mam na koncie trochę odłożonych pieniędzy. W razie trudności, mam zabezpieczenie, z czasem też mogę zainteresować się inwestycjami lub po prostu spełnieniem marzenia o podróży dookoła świata.

Twoje zaangażowanie w realizację noworocznych marzeń może być wzmocnione przez wiele działań. Jeśli jednak zadbasz o to, aby mieć pewność, po co tak naprawdę się wysilasz, zapewnisz sobie bardzo budującą wizję przyszłości. Zyski z przyszłości z pewnością będą doskonałą alternatywą dla tych dzisiejszych strat. Czas zatem na działanie! Oprócz momentu refleksji nad efektami swoich postanowień, nie zapomnij też o udziale w akcji AXA – Mocne Postanowienie Poprawy. Tym razem noworoczne plany będą wspaniale zrealizowane.