Ekonomia lekkostrawnie. 5 świetnych lektur

Co mają ze sobą wspólnego piwo, frytki, globalizacja i drapacze chmur w Szanghaju? Jak to jest, że łatwiej pokłócimy się z meteorologiem niż ekonomistą? Kto i w jaki sposób przewidział ostatni kryzys finansowy, zarabiając na tym miliony?

Wciągające jak najlepsze kryminały, zaskakujące, przewrotne i zabawne, a jednocześnie napisane przystępnie. Te książki pokazują, że ekonomia to nie nudna i skostniała dziedzina nauki, lecz niezwykle fascynująca wiedza, która pozwala spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy.

Sekrety Ekonomii – Tim Harford

ekonomia-lekkostrawnie-piec-swietnych-lektur-na-wakacje_zdjecie_f43.png

Co ciekawego mógłby Wam powiedzieć ekonomista o sytuacji, gdy siedzicie w kawiarni i cieszycie się wyśmienitym smakiem cappuccino z pianką? Kto tak naprawdę zarabia na kawie i dlaczego Brazylia co roku zatapia setki ton tego niezwykle cennego ziarna w Atlantyku? „Sekrety ekonomii” to książka, która prezentuje oryginalne wyjaśnienie podstawowych zasad współczesnej ekonomii.

Tim Harford, ceniony redaktor Financial Times’a, stawia przed nami ciekawe i ważkie pytania. Jak to się stało, że Chiny w ciągu zaledwie pięćdziesięciu lat z najbiedniejszego kraju na świecie wyrosły na światowego giganta?? Co ukrywają przed nami supermarkety? Dlaczego popcorn w kinach jest taki drogi? Co mają ze sobą wspólnego piwo, frytki, globalizacja i drapacze chmur w Szanghaju?

„Sekrety ekonomii” wydano w 30 językach, a sprzedaż sięgnęła milionów egzemplarzy. Niezwykła popularność tej książki wynika z tego, że na powszechnie znane sytuacje i problemy pozwala spojrzeć z zupełnie nieznanej, nowej perspektywy.

Wielki szort. Mechanizm maszyny zagłady – Michael Lewis

ekonomia-lekkostrawnie-piec-swietnych-lektur-na-wakacje_zdjecie_1c2.png

Jeszcze w 2007 roku, kilka miesięcy przed wybuchem kryzysu finansowego, rynek nieruchomości był traktowany jako największy pewnik inwestycyjny. Zdaniem analityków był stabilny i miał rosnąć w nieskończoność. Tymczasem kilku inwestorom coś nie dawało spokoju – w portfolio banków udzielających pożyczek na zakup nieruchomości była ogromna ilość „złych kredytów” – zagrożonych spłatą, a co gorsza, ryzykiem związanym z tymi kredytami „handlowano”, robiąc z nich ładnie opakowane „produkty inwestycyjne wysokiego ryzyka”.

To właśnie tych kilku inwestorów, którzy są głównymi bohaterami książki Lewisa, przewidzieli kryzys, a co więcej – zarobili na nim krocie. Jak? Tego dowiesz się z książki „Wielki Szort”, która w niezwykle fascynujący i przystępny sposób opowiada o kulisach ostatniego kryzysu finansowego.,.

Ta książka to absolutny „must read” dla każdego, kto pragnie zrozumieć mechanizmy funkcjonowania rynków finansowych..

Ekonomia instrukcja obsługi – Ha-joon Chang

ekonomia-lekkostrawnie-piec-swietnych-lektur-na-wakacje_zdjecie_c60.png

Jak to jest, że łatwiej pokłócimy się z meteorologiem niż ekonomistą? Czemu temu drugiemu ufamy właściwie bezgranicznie, skoro to właśnie jego praca przypomina wróżenie z fusów? Dlaczego nie mamy problemu z dyskutowaniem na temat zmian klimatu, Państwa Islamskiego, stosunków międzynarodowych z Rosją pomimo że nie jesteśmy ekspertami w tych dziedzinach, a ekonomię zostawiamy „specjalistom”?

Ha-Joon Chang, niepokorny brytyjski ekonomista, tłumaczy w jaki sposób jego koledzy i koleżanki po fachu przekonali nas, że posiedli tajemną wiedzę o funkcjonowaniu nie tylko gospodarki, ale też właściwie wszystkiego innego i zupełnie zmonopolizowali zarządzanie tą sferą rzeczywistości.

„Ekonomia. Instrukcja obsługi” to książka, która daje czytelnikom niezbędną wiedzę i narzędzia do tego, by o ekonomii zacząć myśleć samodzielnie oraz lepiej rozumieć decyzje polityków oraz instytucji finansowych. Chang bardzo zgrabnie i lekko prowadzi nas po meandrach różnych szkół ekonomicznych, w jasny sposób tłumacząc podstawowe różnice między nimi oraz wyjaśniając, co z tego wynika. Dzięki wiedzy zawartej w tej książce mamy szansę stać się bardziej świadomymi uczestnikami życia publicznego.

Freakonomia – Świat od podszewki – Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner

ekonomia-lekkostrawnie-piec-swietnych-lektur-na-wakacje_zdjecie_f19.png

„Freakonomia” to książka tyleż zaskakująca, co fascynująca. Pokazuje, w jaki sposób, przy użyciu ekonomii, jesteśmy w stanie zdemontować wiele powszechnych przekonań o świecie, a także odkryć powiązania między zjawiskami, o których kompletnie nie mieliśmy pojęcia.

Co stanowi większe zagrożenie dla dziecka – broń palna czy basen w ogrodzie? Jeśli handel narkotykami to wielomiliardowy biznes, to dlaczego większość dilerów wciąż mieszka u mamy? Co łączy nauczycieli z zapaśnikami sumo? Dlaczego kara śmierci nie odstrasza przestępców? „Freakonomia” pokazuje mniej oczywiste, lecz niezwykle fascynujące oblicze ekonomii.

W tej książce dwójka błyskotliwych ekonomistów-detektywów stara się zrozumieć ukryte mechanizmy rządzące otaczającym nas światem. Levitt i Dubner prześwietlają banalne z pozoru zjawiska, by odsłonić ich nieznane oblicze i potrafią znaleźć zaskakująco proste rozwiązania niezwykle skomplikowanych problemów. Dzięki nieszablonowym pytaniom, niestandardowemu spojrzeniu na rzeczywistość i dużej dawce humoru ta książka to jednocześnie świetna zabawa, jak i fascynująca przygoda intelektualna.

Bumerang – Michael Lewis

ekonomia-lekkostrawnie-piec-swietnych-lektur-na-wakacje_zdjecie_6bf.png

Na koniec proponujemy sięgnięcie po jeszcze jedną pozycję Michaela Lewisa, autora słynnego „Big Short”. Bumerang to książka, która zabiera czytelników w fascynującą podróż po Europie i Ameryce w poszukiwaniu źródeł kłopotów finansowych państw, które znalazły się na skraju bankructwa.

Wysyp tanich kredytów, , bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości czy nieroztropna polityka finansowa – co tak naprawdę stoi za największymi światowymi bankructwami? Tym razem autor skupia się na przykładach Grecji, Irlandii i Islandii – trzech zupełnie odmiennych kulturowo krajów, w których kryzys przejawił się na różne sposoby.

Lewis serwuje nam opowieść dziennikarsko-turystyczną, antropologiczno-socjologiczną – przygląda się nie tylko namacalnym skutkom kryzysu, ale przede wszystkim mentalności, obyczajom i podejściu do pieniędzy zwykłych obywateli, instytucji finansowych oraz władz państwowych. Z jego podróżniczo-ekonomicznej opowieści wyłania się obraz świata ogarniętego pokusą pieniądza.

Liczne wywiady i prywatne rozmowy z różnymi ludźmi, zabawne anegdoty podparte rzetelną wiedzą z zakresu ekonomii oraz bystre obserwacje w połączeniu z wnikliwą analizą globalnej sytuacji ekonomicznej sprawiają, że książka Lewisa w sposób fascynujący, a jednocześnie klarowny i przystępny przybliża czytelnikowi mechanizmy kryzysu, jak również przyczyny i potencjalne skutki zapaści na światowych rynkach finansowych. Zrozumienie tych mechanizmów pozwoli nam bardziej świadomie i krytycznie patrzeć na otaczający nas świat.