Gdy mi się nie chce – jak wytrwać najważniejsze 21 dni?

Najważniejsze życiowe zmiany bywają najtrudniejsze do wprowadzenia w życie. Za ich plecami stoją przecież stare, ale bardzo silne nawyki i przyzwyczajenia, które dają o sobie znać niemal codziennie. Dochodzi do tego wszystkiego nasz umysł, który bardzo lubi przewidywalność i znane rzeczy. Cały proces osiągania celów i realizowania ambitnych planów (nie tylko tych noworocznych) to coś w rodzaju gry – żonglujemy nawykami i próbujemy przechytrzyć samych siebie. Kto wygra tym razem? Czy tym razem dołączysz do grona osób, które z powodzeniem nie tylko stawiają przed sobą noworoczne cele, ale i je realizują?

Podobno najtrudniej jest działać w ciągu pierwszych 21 dni wprowadzania zmian. Jeśli przetrwasz 3 tygodnie i każdego dnia zrobisz coś w kierunku swojego celu, masz wielkie szanse na osiągnięcie tego, o czym marzysz. Te 21 dni to czas próby, ale i mocnej determinacji – musisz przecież przypominać sobie o swoim założeniu, czasem zmuszasz się do podjęcia działań i walczysz z słynnym i wszechobecnym „niechcemisie”. Masz do wyboru dwie opcje – albo uznasz, że z samym sobą nie wygrasz, albo zadziałasz strategicznie i zadbasz o swoją motywację. Dzisiaj chcę zachęcić Cię do drugiej opcji – przygotujmy dla Ciebie pancerz ochronny, który wzmocni Cię na czas realizowania wspaniałych pomysłów na zmiany w życiu.

Jeśli Twoje marzenia na ten rok mają zostać zrealizowane, zbuduj wokół nich cały system skutecznych działań. Naszym celem jest doprowadzenie do tego, abyś nie tylko przystąpił do realizacji celów i urzeczywistnił noworoczne postanowienia, ale też wypracował nawyk, który zapewni Ci wiele wspaniałych osiągnięć. Nazwijmy go nawykiem realizacji celów. Jeśli stanie się on częścią Twojego życia, żaden cel nie będzie poza Twoim zasięgiem. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w wytworzeniu tego cennego nawyku – nie czekaj zatem i przystąp do działań.

Planuj

Osiąganie celów może być chaotyczne – jestem pewna, że wskażesz mi wiele przykładów na działanie bez planu. Wygląda jednak na to, że większe szanse mamy wtedy, gdy planujemy kolejne kroki, zastanawiamy się nad harmonogramem, czy też robimy kreatywne burze mózgu. Daj sobie ten prezent i zrób wszystko, aby ułatwić sobie życie:

  • Zaplanuj miesiąc – pomyśl o swoich noworocznych celach i tuż przed rozpoczęciem nowego miesiąca zastanów się nad tym, jak ma wyglądać ten czas. Zastanów się, co chcesz zrealizować, co rozpocząć, co skończyć.
  • Zaplanuj tydzień – określ sobie najważniejsze kwestie, którymi chcesz zająć się w każdym tygodniu. Zastanów się nad swoimi zobowiązaniami i pracą – w odniesieniu do tego pomyśl o tym, co ze swojego planu na miesiąc zrobisz w tym czasie.
  • Zaplanuj dzień – podobno 10 minut planowania oszczędza godzinę. Podpisuję się pod tym rękami i nogami. Znajdź chwilę wieczorem i zastanów się nad tym, co chcesz zrobić następnego dnia. Przejrzyj swój plan na tydzień, przypomnij sobie o spotkaniach, najważniejszych zadaniach. Działaj strategicznie, a nie chaotycznie.

Doceniaj kolejne próby, a nie perfekcję

Wiele osób błędnie zakłada, że praca nad celami powinna być doskonała lub żadna. Stąd właśnie frustracja po nie do końca udanym dniu, opuszczonym treningu lub niezrealizowanym planie. Dążenie do perfekcji to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić swojej motywacji. Zamiast tego wpływaj na siebie pozytywnie, doceniając każdy wysiłek i każdą próbę, jaką podjąłeś.

5 minut ćwiczeń jest lepsze niż brak ćwiczeń – jeśli nie czujesz się dzisiaj dobrze z myślą o treningu, zrób cokolwiek, aby się poruszać. Lepszy rydz niż nic!

Metoda 15 minut zamiast torturowania się – jeśli czujesz, że nie masz siły na wykonanie znienawidzonych zadań, ustaw sobie minutnik na kwadrans i przez ten krótki czas daj z siebie wszystko w ramach tego tematu. Ani minuty dłużej!

Czasami robimy wielkie kroki w stronę zmian – podejmujemy imponujące działania, które dają szybkie efekty. Czasem jednak robimy drobne, maleńkie kroczki, które przybliżają do celu odrobinkę. Ważne jest, aby iść do przodu każdego dnia – raz o centymetr, raz o cały kilometr.

Stawiaj na wyzwania

Cała magia osiągania celów kryje się w zabawie tym wszystkim. Owszem, można wejść w rolę męczennika i dręczyć się kolejnymi trudnościami. Zamiast tego można zrobić coś zupełnie innego – cieszyć się kolejnymi zmianami, stawiać przed sobą wyzwania, szukać inspirujących możliwości. Nie pozwól sobie na odczuwanie ciężaru celu – pobaw się nim.

Uczysz się fotografii? Przystąp do wyzwania online, pomysłów jest mnóstwo, często można uczestniczyć z innymi osobami w akcjach i wspólnie cieszyć się rozwojem umiejętności.

Ćwiczysz? Wykorzystaj którąś z aplikacji i zacznij rywalizować z kimś lub z samym sobą o coraz lepszy wynik np. w bieganiu.

Uczysz się gotować? Wybierz jakąś książkę kucharską i przygotuj każdą potrawę, jaka została w niej przedstawiona. Bez wyjątku.

Oszczędzasz? Znajdź duży słoik i przez rok odkładaj jakąś określoną kwotę dziennie.

Realizacja celów może przynosić mnóstwo radości. Dzięki cieszeniu się tym, w jaki sposób to robisz, zyskujesz większe szanse na szybkie i przyjemne osiągnięcie celów. 
Wypracowanie w sobie nawyku osiągania celów jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz sobie podarować. Dołóż wszelkich starań, aby Twoje noworoczne postanowienia były impulsem do wielu inspirujących zmian. Szukaj kreatywności w całym procesie realizowania celów. Ten rok będzie przełomowy!