article_header
Dowiedz się jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, odliczyć ulgi, wysłać PIT przez Internet i przekazać 1% na szczytny cel. Sprawdź jakie to proste!
Dowiedz się jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, odliczyć ulgi, wysłać PIT przez Internet i przeka
2016-03-07 14:31:32
https://blog.axa.pl/blog/finanse/pierwsze-rozliczenie-pit-z-urzedem-skarbowym
Zespół AXA
852 284

26 sierpień 2016

Pierwsze rozliczenie PIT z Urzędem Skarbowym

Ocena: 4.83/5 (6 głosów)

 Rozliczenie roczne, czyli złożenie deklaracji podatkowej, to obowiązek każdego podatnika. Nie ważne z jakiego źródła są Twoje dochody – czy to umowa o pracę, zlecenie czy stypendium. To Twój pierwszy raz? Nie martw się, nie taki PIT straszny, jak go malują. Nasz poradnik odpowie na wszystkie Twoje pytania. Zobacz, jak odliczyć ulgi, wysłać PIT przez Internet i przekazać 1% na szczytny cel.  

Pamiętaj do kiedy należy rozliczyć PIT – terminy składania deklaracji podatkowej

Jeśli w zeszłym roku wykonywałeś pracę na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną – czyli umowę o dzieło lub umowę zlecenie, do końca lutego 2017 roku powinieneś dostać od swojego pracodawcy lub zleceniodawcy formularz PIT-11, w którym znajdzie się informacja o osiągniętym przez Ciebie dochodzie oraz zapłaconych zaliczkach na podatek. Te formularze będą dla Ciebie podstawą do wypełnienia Twojej deklaracji.

Deklarację podatkową musisz złożyć do końca kwietnia tego roku. Jeśli jednak chcesz uniknąć kolejek w Urzędzie lub zapchanych serwerów Ministerstwa Finansów – zrób to jak najszybciej.

Termin kwietniowy dotyczy wszystkich podatników - z wyjątkiem osób prowadzących działalność gospodarczą, które rozliczają się ryczałtowo. Te osoby muszą rozliczyć się do końca stycznia.  

Jaką deklarację PIT złożyć?: PIT-2, PIT-16, PIT-36, PIT-37…

Na pewno zauważyłeś, że jest co najmniej kilkanaście rodzajów PIT. Wybór formularza zależy głównie od rodzaju i źródła dochodu, jaki osiągnąłeś.

Najpopularniejszą deklaracją jest PIT-37, który składają osoby nie prowadzące działalności gospodarczej, a które osiągnęły dochód z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło. Na tym formularzu rozliczają się także ci, którzy osiągnęli dochód z tytułu stypendium, przekazania autorskich praw majątkowych (czyli twórcy) itp. Co najważniejsze: wszystkie te dochody zostały osiągnięte na terenie Polski.

Równie popularnym formularzem jest PIT-36, który wypełniają osoby prowadzące własną działalność gospodarczą rozliczaną na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej) lub/i posiadające dochody zza granicy. Ten PIT dotyczy też dochodu osiąganego w wyniku najmu np. mieszkania.

Jeśli chodzi o mniej popularne deklaracje, to warto wiedzieć: jeśli w zeszłym roku osiągnąłeś dochód z giełdy lub sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych składasz PIT-38; jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i rozliczasz się 19% podatkiem liniowym to dotyczy Cię PIT-36L; jeśli rozliczasz się za pomocą karty podatkowej, składasz PIT-16A; jeśli płacisz podatki ryczałtem – PIT-28.  

Rozliczenie PIT z Urzędem Skarbowym w urzędzie, pocztą lub przez Internet

PIT można złożyć na trzy sposoby: papierowy osobiście w Urzędzie, papierowy wysłać pocztą – koniecznie listem poleconym, który musi zostać nadany nie później niż w ostatni dzień składania deklaracji, oraz przez Internet.

Papierowe druki deklaracji możemy pobrać w Urzędzie – są one ogólnodostępne na stojakach, nie trzeba po nie stać w kolejce; można je także wydrukować ze strony Ministerstwa Finansów.

Urzędy co roku zachęcają podatników do rozliczania się przez internet. Jest to najprostsza metoda, a ponadto oszczędza się w ten sposób pracy tysiącom urzędników, którzy dane z papierowych PIT-ów muszę wprowadzać do komputera. Aby rozliczyć PIT przez Internet należy pobrać specjalną aplikację – jest ich wiele, można je także pobrać ze strony Ministerstwa Finansów (link).

rozliczenie-z-urzedem-skarbowym-pierwsze-rozliczenie-pit_zdjecie_d66.png

W którym urzędzie mam złożyć deklarację PIT?

Zgodnie z prawem Urzędem Skarbowym właściwym do rozliczenia podatku dochodowego jest Urząd Skarbowym właściwy dla naszego miejsca zamieszkania w danym roku podatkowym. Często jednak, jeśli mieszkają gdzieś tymczasowo, podatnicy wolą rozliczać się w miejscu zameldowania. Nie jest to rozwiązanie idealne, co roku miasta prowadzą kampanie typu „rozlicz PIT tu, gdzie mieszkasz”, jednakowoż rozliczenie się w miejscu zameldowania nie grozi żadnymi konsekwencjami prawnymi.    

Pamiętaj o ulgach podatkowych

Jeśli przez cały zeszły rok korzystałeś z Internetu, a Twoje nazwisko widnieje na rachunkach, masz dzieci, opiekowałeś się osobą niepełnosprawną, honorowo oddawałeś krew lub przekazywałeś darowizny na cele dobroczynne, możesz pomniejszyć należny podatek o ustawowe ulgi. Podobna sytuacja dotyczy osób, które w 2016 roku odkładały pieniądze na koncie IKZE czyli Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego.

Koniecznie weź to pod uwagę, bo ulgi mogą znacznie obniżyć podatek do zapłaty, a nawet wygenerować zwrot podatku! Za litr oddanej krwi można odliczyć nawet 130 zł, za darowizny na cele dobroczynne maksymalnie 6% rocznego dochodu, za Internet – maksymalnie 760 zł (ale z ulgi tej można skorzystać tylko w dwóch kolejnych latach podatkowych). Dzięki oszczędnościom na IKZE możesz zmniejszyć podatek nawet o 1557,12 zł!  

Przekaż 1% na organizację pożytku publicznego

Chcesz wesprzeć fundacje pomagającą chorym, chroniącą dziką przyrodę, popularyzującą sport czy walczącą o prawa człowieka? Nie zapomnij o swoim przywileju, jakim jest możliwość przekazania 1% podatku na cel dobroczynny. Często to są bardzo drobne kwoty, ale w skali kraju zbiera się tego sporo. Przykładowo w 2015 r. na konta organizacji dobroczynnych wpłynęło aż 557,6 mln zł od 12,5 miliona Polaków! Weź udział w tym wielkim święcie dobroczynności!  

Wciąż nie wiesz co  zrobić? Zadzwoń na Krajową Infolinię Podatkową

Jeśli Twoja sytuacja dochodowa jest jeszcze bardziej skomplikowana, skorzystaj z Krajowej Infolinii Podatkowej prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. To najbardziej rzetelne źródło informacji. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00. Cena za połączenie to standardowa taryfa operatora.    

Artykuł, który może Cię zainteresować