Poduszka finansowa – ile, jak i po co ją mieć?

Wreszcie zająłeś się porządkowaniem domowych finansów? Odważnie spojrzałeś na historię konta? A po lekturze naszego ostatniego tekstu o planowaniu domowego budżetu, uporządkowałeś już przychody i wydatki? Dziś chcemy poruszyć kolejny ważny temat związany z odzyskiwaniem kontroli nad swoją sytuacją finansową – kwestię budowy poduszki finansowego bezpieczeństwa.

Budowa poduszki finansowej to kolejny krok na drodze porządkowania swoich finansów osobistych. Ale poduszka finansowego bezpieczeństwa to nie tysiąc złotych odłożone na czarną godzinę, ani pieniądze, które masz zgromadzone na subkoncie z myślą o kolejnych wakacjach czy zakupie nowej lodówki.

Czym jest i czym nie jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to zapas pieniężny, który umożliwi przetrwanie Tobie i Twojej rodzinie w sytuacji, w której nagle zostaniesz pozbawiony dochodu. To środki, z których będziesz mógł czerpać, jeśli a). stracisz pracę, która stanowiła główne źródło utrzymania Twoje i Twojej rodziny , b). pracę straci Twoja żona/mąż i o połowę zmniejszą się dochody, c). któreś z was poważnie zachoruje lub ulegnie wypadkowi, co wygeneruje dodatkowe wydatki i zmieni strukturę Waszych domowych dochodów, d). zdecydujesz się na nagłe życiowe zmiany, rzucisz pracę i będziesz chciał założyć swój własny biznes, itp 🙂

Scenariusze sytuacji, w których przyda Ci się poduszka finansowa, można mnożyć w nieskończoność. Sam pewnie jesteś w stanie wymyślić nie jeden. Ideą jest posiadanie  środków, które będzie można uruchomić wtedy, gdy zmniejszą się Twoje dotychczasowe dochody lub pojawią się niespodziewane wydatki. To da Ci ogromny komfort w postaci poczucia bezpieczeństwa.

Jak widać zatem poduszka finansowa to nie oszczędności, które możemy wydać, gdy nagle przyjdzie nam ochota pojechać na weekend do spa czy kupić jakiś drogi sprzęt. To środki przeznaczone na bardzo konkretny cel: utrzymanie swojego standardu życiowego w razie nagłych zakłóceń.

Jak się zabrać za tworzenie poduszki finansowej?

Ale co w sytuacji, jeśli nie tylko nie masz poduszki finansowej, ale nie posiadasz też ani grosza oszczędności, a do tego spłacasz zobowiązania? Ty też możesz budować poduszkę finansową. Projektowi temu muszą jednak towarzyszyć szerzej zakrojone działania w obszarze budżetu domowego. Dążysz do sytuacji, w której:

1. Masz uporządkowany domowy budżet – kontrolujesz przychody i wydatki (o tym pisaliśmy w tym tekście: LINK).

2. Optymalizujesz wydatki i szukasz dodatkowych dochodów tak, by dojść do sytuacji, w której Twoje dochody przewyższają wydatki.

3. Masz rozplanowaną spłatę długów, dzięki czemu regularnie spłacasz zobowiązania i sukcesywnie pozbywasz się długów. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać skorzystaj z kursu Michała Szafrańskiego, w którym krok po kroku i nauczysz się zarządzania długami – w taki sposób, aby ich spłata przebiegała jak najszybciej.

Dlaczego tak to powinno wyglądać? Jeśli masz niezoptymalizowany budżet, co miesiąc brakuje Ci na coś środków, przez co np. zwiększasz zadłużenie w koncie, nie zbudujesz poduszki finansowej. W każdym miesiącu pojawi się bowiem pilniejszy wydatek, na który przeznaczysz pieniądze. Taka sytuacja będzie też źle wpływała na Twoją motywację – jeśli źle dobieramy cele i w rezultacie nie udaje się nam ich realizować, z czasem kompletnie tracimy zapał. W pierwszej kolejności najlepiej pozbyć się długów, bo to one kosztują najwięcej. W drugiej, dobrze stworzyć sobie pulę oszczędności bieżących – może to być przykładowy tysiąc złotych lub dwa tysiące na czarną godzinę czy niespodziewane wydatki.

Jak widzisz, poduszki finansowej nie zbudujesz ot tak, w jeden dzień lub w tym miesiącu. Jej tworzenie – podobnie jak spłata długów i budowa oszczędności na inne cele – powinna być zaplanowana w czasie.

Ile?

Jak duża powinna być poduszka finansowa? Eksperci finansowi radzą, by była to co najmniej 3- lub 6-krotność naszych miesięcznych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Oczywiście im więcej, tym lepiej – o tym decydują nasze realne możliwości. Warto jednak pamiętać, że poduszki finansowej nie inwestujemy ani nie zamrażamy w żadnych mało elastycznych produktach finansowych. Najlepiej trzymać je na koncie oszczędnościowym lub lokacie, którą bez większych trudności w kryzysowej sytuacji można zerwać. Zatem te środki nie będą zarabiać lub będą przynosić minimalny dochód. Idea poduszki finansowej jest taka, że w razie potrzeby mamy do tych środków łatwy dostęp.

Dodatkowe zabezpieczenia

Oprócz budowy poduszki finansowej warto także pamiętać, że na wypadek tak trudnych sytuacji życiowych, jak poważna choroba, wypadek czy nagła utrata dochodu można się zabezpieczyć także w inny sposób. Kluczowe są tu ubezpieczenia – polisy na życie, ubezpieczenie ochronne, polisy zdrowotne czy umowy dodatkowe np. na wypadek utraty dochodu z umowy o pracę. One także mogą stanowić element składowy naszej poduszki finansowej.