Ubezpieczenie turystyczne na zagraniczne wakacje – 10 przykazań na drogę

Sezon wakacyjny za pasem, wielu z nas już przebiera nogami na myśl o zbliżającym się wyjeździe. W związku z tym dziś radzimy Wam, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo, by cieszyć się udanym urlopem bez niespodzianek. Bez względu na to, czy wakacje planujesz sam, czy wybierasz się na wyjazd z biurem podróży, bez polisy ubezpieczeniowej ani rusz.

Oto 10 przykazań głównych w kwestii wyboru polisy, przygotowań do wyjazdu i postępowania w sytuacji awaryjnej:

1. Kup polisę podróżną dopasowaną do swoich potrzeb

Jeśli chcesz być aktywny podczas urlopu, wybierz polisę turystyczną obejmującą ochronę podczas uprawiania sportu. W tym celu upewnij się, czy to, co chcesz robić podczas wakacji, na pewno mieści się w zakresie interesującego Cię ubezpieczenia. Dlaczego?

Od tego, do jakiej kategorii sportu – amatorskiego, ekstremalnego czy sportów wysokiego ryzyka – kwalifikuje się Twoja aktywność, będzie zależała wysokość składki. Zakup właściwej polisy turystycznej jest też kluczowy dla ewentualnej wypłaty odszkodowania.

wybierasz-sie-na-zagraniczne-wakacje-oto-10-przykazan-na-droge_zdjecie_c2e.jpg

2. Dobierz odpowiednią sumę ubezpieczenia

Koszty leczenia, ratownictwa, transportu medycznego bardzo różnią się w różnych krajach. Oto kilka przykładów: trzydniowy pobyt w szpitalu w Norwegii w związku ze złamaniem nogi przez narciarza kosztował w zeszłym roku 3 tys. euro; trzytygodniowy pobyt w niemieckim szpitalu w związku z nagłym udarem mózgu starszego mężczyzny – ok. 20 tysięcy euro; osiem dni w szpitalu w Grecji ze względu na kamicę nerkową – 12 tys. euro.

Kupując polisę na wyjazd za granicę lepiej zakładać najgorsze scenariusze i wybierać opcje z jak najwyższymi sumami ubezpieczenia. Jest to szczególnie ważne w takich krajach jak Kanada i USA, gdzie leczenie jest najdroższe na świecie. Koszty leczenia, które warto mieć na uwadze dla wyjazdu w granicach UE to 50 tys. euro, dla wyjazdów poza kontynent – 100 lub 200 tys. euro.

3. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, sprawdź czy Twoja polisa turystyczna obejmuje ochronę w razie pogorszenia lub zaostrzenia stanu zdrowia

Niestety zdarza się tak, że podczas wyjazdów zagranicznych, ze względu na zmianę klimatu, wody, żywności lub po długotrwałym locie, choroby przewlekłe lubią dawać znać o sobie. Upewnij się, że Twoja polisa podróżna nie ma ich jako wyłączeń.

4. Upewnij się, że Twoja polisa turystyczna obejmuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Chodzi o to, byś był chroniony na wypadek, jeśli na plaży niechcąco nadepniesz komuś na nowego iPhone’a, Twoje dziecko wytrąci komuś z ręki drogi aparat fotograficzny lub niespodziewanie i niechcący spowodujesz komuś jakąś inną szkodę. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) zabezpieczy cię, byś nie musiał za to płacić z własnej kieszeni.

5. Jeśli wybierasz się na wyjazd zorganizowany i ubezpieczenie możesz wykupić w pakiecie, koniecznie sprawdź, co obejmuje

Samodzielnie polisę możesz kupić w agencji ubezpieczeniowej, u brokera, u przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego, w siedzibie biur podróży lub przez Internet.

6. Zanim ruszysz na lotnisko spakuj wszystkie ważne rzeczy

Pamiętaj o polisie ubezpieczeniowej (jeśli polisa została zakupiona przez internet, jej elektroniczna wersja jest na Twoim mailu), niezbędnych lekach i kremie do opalania, ładowarkach i przejściówkach do kontaktów (nie w każdym kraju są identyczne gniazdka elektryczne). Najlepiej zrób listę na długo przed wyjazdem. Nic na ostatnią chwilę.

7. Jeśli podczas wyjazdu będzie potrzebna dla Ciebie pomoc lub opieka medyczna, najpierw zadzwoń na numer podany na polisie ubezpieczeniowej

Opowiedz dokładnie o tym, co się dzieje i gdzie dokładnie jesteś. Dzięki temu pomoc nadejdzie sprawnie i dokładnie w miejsce w którym przebywasz. Jeśli trafiłeś do szpitala, pokaż lekarzom polisę ubezpieczeniową. Wówczas to oni skontaktują się z ubezpieczycielem w Polsce.

8. W sytuacji kryzysowej: nie panikuj i spróbuj opanować emocje – nie wykonuj żadnych nerwowych ruchów

Opieka medyczna na miejscu zdarzenia oraz w centrach operacyjnych assistance pracuje po to, abyś jak najszybciej wrócił do zdrowia.

Jeśli nie wiesz, na co dokładnie możesz liczyć w ramach polisy, o wszystko pytaj konsultanta assistance.

9. Jeśli zostaniesz okradziony zgłoś zdarzenie na policji i koniecznie weź zaświadczenie, że takiego zgłoszenia dokonałeś

Zgłoszenie kradzieży jest podstawą do ubiegania się o odszkodowanie za skradziony bagaż, jeśli taką opcję obejmuje Twoje ubezpieczenie. Jeśli ze względu na opóźnienie lotu straciłeś lot łączony, a Twoje ubezpieczenie obejmuje odszkodowanie na taką ewentualność, także weź oficjalne potwierdzenie od przedstawiciela linii lotniczych, że taka sytuacja miała miejsce.

10. Wyluzuj się, zapomnij o całym świecie i baw się dobrze!

Na koniec jeszcze niespodzianka od Zespołu AXA!

20% zniżki na ubezpieczenie turystyczne Multitravel dla wszystkich, którzy doczytają ten wpis do końca!