Jak się motywować? Zacznij słuchać serca

Z poprzedniego artykułu wiemy już, jakie uwarunkowania powstrzymują nas przed rozsądnym planowaniem finansowej przyszłości. Wiemy też, że uświadomienie sobie różnicy między stanem realnym, czyli naszą obecną sytuacją, a stanem idealnym, czyli tym, w którym chcielibyśmy się znaleźć, budzi w nas motywację do podjęcia działań. Dziś zajmiemy się tym, jak tę motywację podsycać.

Samo dostrzeżenie różnicy między tym stanem realnym a idealnym jeszcze nie wystarczy do skutecznego działania i osiągnięcia upragnionego celu. Wielu z nas nieraz doświadczyło słomianego zapału: czuło się zmotywowanych przez chwilę, ale potem motywacja ulatywała. Dlaczego tak się dzieje i jak temu przeciwdziałać?

Natura emocji

Motywacja to stan emocjonalny, a nie racjonalny. Ale pamiętajmy: motywacja to nie jest ta początkowa euforia, która pojawia się, gdy myślimy o pozytywnej wizji przyszłości. Wszelkie euforyczne emocje są ulotne, więc chcąc realizować ważne zamierzenia nie możemy się na nich opierać.

Dlatego tak ważne jest wzmocnienie emocji i zamienienie tej początkowej euforii w stałe źródło napędu do działania. Jak każdy ogień, motywację trzeba podsycać. Jak to robić? Można wykorzystać metodę zadawania sobie pytań i zapytać się nie tylko czego chcę, ale także dlaczego tego chcę?

w-poszukiwaniu-motywacji_zdjecie_473.png

Jeśli na kartce napisałeś, że chcesz, aby Twoje dzieci chodziły do dobrej szkoły, to odpowiedziałeś sobie tylko na pytanie czego chcesz. Tym samym jeśli pojawią się pierwsze trudności ze zrealizowaniem celu, szybko znajdziesz masę racjonalnych uzasadnień, dlaczego ten cel nie jest aż tak istotny i dlaczego możesz od niego odstąpić.

Jeśli jednak zwerbalizujesz głęboko powody, dlaczego chcesz, aby dana zmiana zaszła: dlaczego chcesz, aby dzieci chodziły do dobrej szkoły? co im to da? co dzięki temu zyskają w życiu? – to zbudujesz w sobie głębokie, mocno uzasadnione przekonanie, do którego będziesz mógł sięgnąć w chwili wątpliwości.

Dlatego weź swoją kartkę, na której określiłeś pozytywną wizję przyszłości i zadaj sobie pytania do każdej z wymienionych kwestii. Dlaczego ma się stać to, czego chcesz? Co zyskasz w ten sposób? Co się zmieni w twoim życiu, jeśli ten cel zrealizujesz?

Aby zmotywować się jeszcze bardziej, warto zapytać się o coś jeszcze: Co będzie, jeśli tego celu nie osiągnę? Czego zabraknie w moim życiu? Dzięki takim zabiegom mocniej przekonasz się, że warto podjąć trud, aby osiągnąć długofalowy cel. A to bardzo ważne, bo podstawą inteligencji finansowej jest działanie przemyślane i w długim terminie.