article_header
Podobno jednym z najlepszych sposobów na osiąganie celów jest robienie małych kroczków – dzień za dniem. Liczy się każda drobna rzecz, każda decyzja i
Podobno jednym z najlepszych sposobów na osiąganie celów jest robienie małych kroczków – dzień za dn
2016-06-17 15:09:21.000000
https://blog.axa.pl/blog/finanse/zachcianka-czy-nagroda-co-wybierzesz
Edyta Zając
852 284

17 czerwiec 2016

Zachcianka czy nagroda? Co wybierzesz?

Ocena: 4.89/5 (18 głosów)

Podobno jednym z najlepszych sposobów na osiąganie celów jest robienie małych kroczków – dzień za dniem. Liczy się każda drobna rzecz, każda decyzja i ruch w kierunku celu. Realizacja marzeń, planów zawodowych czy pomysłów na spędzanie wolnego czasu wymaga często nakładów finansowych – trzeba zapłacić za kurs, odbyć płatne szkolenie, kupić potrzebne rzeczy, bilet lotniczy czy zainwestować w sprzęt. Skąd jednak wziąć pieniądze na tak ważne wydatki? 

Jeśli zależy Ci na odłożeniu kwoty na coś, co w tym momencie może być poza Twoim zasięgiem, pomyśl o wyeliminowaniu ze swojego życia niektórych zachcianek. Pieniądze, które dzisiaj wydajesz na przeróżne drobne przyjemności, jutro mogą spełniać Twoje marzenia – zawodowe, prywatne, osobiste. Zachcianki mogą dotyczyć zarówno większych zakupów takich jak kolejne designerskie buty kupione spontanicznie czy drobiazgi jak codziennie kupowany batonik w drodze do pracy. Dzięki odkładaniu tych kwot, masz szansę na zdobycie funduszy na realizowanie planów, na które wciąż czekałeś. Sprawdź poniżej, jakie sposoby na walkę z zachciankami, warto wykorzystać w codziennym życiu.

3 sposoby na walkę z zachciankami, które rujnują Twój budżet.

1. Zadaj sobie odpowiednie pytanie

Rezygnacja z niepotrzebnych zakupów będzie o wiele łatwiejsza, jeśli zastanowisz się nad tym, dlaczego masz ochotę sięgnąć po daną zachciankę. Postaraj się podejść do takich zakupów świadomie i zadaj sobie kilka pytań, które pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji:

Czy naprawdę potrzebuję tej rzeczy? – zachcianki zwykle są spontaniczne. Bywa też tak, że wynikają z nawyków i automatycznych schematów działania. Możesz na przykład kupować gazetę na początku każdego miesiąca lub zamawiać sobie kawę za każdym razem, kiedy wsiadasz do pociągu relacji Warszawa-Gdańsk. Czy jednak rzeczywiście ta gazeta i kawa są Ci potrzebne? Czy jesteś w stanie przeczytać magazyn od deski do deski w ciągu tych kilku tygodni czy może leży on na stosie innych gazet? A może wcale nie masz ochoty na kawę?

Walka z zachciankami przede wszystkim powinna dotyczyć schematów działania, które wpływają na nasze zakupowe decyzje. Postaw sobie za cel wykrycie tych momentów, w których wydajesz pieniądze na niepotrzebne drobiazgi. Zastanów się nad tym, który z nich możesz wyeliminować ze swojego życia po to, aby odłożone pieniądze przeznaczyć na coś, co sprawi Ci prawdziwą przyjemność.

2. Zrób eksperyment i na chwilę zapomnij

Kontrolowanie wydatków można potraktować jako wyzwanie i sprawdzian. Pomyśl o tych zachciankach, z których chcesz zrezygnować. Mogą to być drobne zakupy, ta urocza bransoletka, pięknie wyglądające ciastko czy coś w promocyjnej cenie. Choć w danym momencie możesz poczuć pokusę, aby jednak wyciągnąć portfel i zabrać do domu nową rzecz, nie ulegaj. Umów się ze sobą, że na pewien czas odłożysz decyzję o zakupie i wrócisz do myślenia o zachciance po pewnym czasie. 

Ciastko? Poczekaj 15 minut.

Buty? Wróć do sklepu w przyszłym tygodniu.

Po upływie czasu zastanów się nad tym, czy wciąż potrzebujesz danej rzeczy. Wciąż Ci się podoba? Nadal masz na nią ochotę?

Odsuwanie od siebie decyzji o zakupie zachcianki jest jedną z lepszych metod kontrolowania wydatków. Dzięki tej strategii możesz przede wszystkim uniknąć wielu spontanicznych i nieudanych zakupów. Możesz również zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście taka rzecz powinna być przez ciebie kupiona lub sprawdzić jej cenę w innym miejscu. Ponadto bywa też tak, że chęć sięgnięcia po daną zachciankę znika po pewnym czasie – mija ochota na kawę czy ciastko.

3. Postaw przed sobą ambitny cel

Wyobraź sobie moment, w którym decydujesz się na zakup zachcianki. To może być cokolwiek – śliczna bransoletka, która woła do Ciebie zza witryny sklepu, kolejny świetny gadżet do ćwiczeń w domu (promocja!) czy kawa na mieście. Zasługujesz przecież na takie drobne przyjemności, prawda? Ciężko pracujesz każdego dnia, stawiasz przed sobą wyzwania, działasz intensywnie – każdy człowiek musi od czasu do czasu pozwolić sobie na moment wytchnienia.

Co by było gdyby Twoje zakupy wyglądały zupełnie inaczej. Pomyśl o momencie, w którym zamiast taniego świecidełka kupujesz sobie coś, co jest przepiękne i przetrwa wiele lat? Zamiast małej zachcianki w postaci bransoletki, sprawiasz sobie to, co dzisiaj wydaje Ci się poza Twoim zasięgiem?

Na wiele osób świetnie działa metoda wyzwań – sprawdź, jak zadziała to u Ciebie. Przede wszystkim zastanów się nad założeniem celowego konta oszczędnościowego. Jeśli chcesz odmienić swoją garderobę – odkładaj pieniądze na takie zakupy. Pomyśl o tym, która z zachcianek mogłaby być przeznaczona na oszczędności. Jeśli pokażesz sobie, że właśnie dlatego nie kupujesz ciastka w każdy piątek, zobaczysz sens w odmawianiu sobie drobnych przyjemności, o których pewnie i tak wkrótce zapominasz. 

Oszczędzanie związane z celem sprawia, że wzmacnia się motywacja a zachcianki tracą na znaczeniu. Warto jednak od czasu do czasu przypominać sobie o tym, dlaczego gdzieś tam leży słoik z monetami lub w jakim celu na koncie bankowym rośnie kupka pieniędzy. Co z tym zrobisz? Po co odkładasz? 

Zwróć uwagę, że w całej tej walce z zachciankami nie chodzi o to, że nie zasługujesz na drobne przyjemności. Wręcz przeciwnie! Zasługujesz na wyjątkowe nagrody, które pozostaną w Twoim życiu na dłużej – pod postacią świetnej jakości przedmiotów czy wspaniałych doświadczeń. Jeśli uznasz, że będziesz decydować się na zachcianki dlatego, że rzeczywiście ich pragniesz lub potrzebujesz, również zyskujesz wiele. Może będziesz delektować się tym przepysznym ciastkiem, rzeczywiście poćwiczysz z tym nowym gadżetem do ćwiczeń lub będziesz cieszyć się bransoletką? Zachcianka ma sens wtedy, gdy jest doceniana, jeśli tak nie jest – odłóż te pieniądze na coś wyjątkowego.

Artykuł, który może Cię zainteresować