Akcyza za samochód – czym jest, kiedy i jak ją opłacić?

Obowiązkiem każdej osoby sprowadzającej samochód z innego kraju jest zarejestrowanie pojazdu, opłacenie ubezpieczenia OC, a także podatku akcyzowego. Czym właściwie jest podatek akcyzowy? Jakich pojazdów dotyczy i jakie grożą konsekwencje za nieuiszczenie opłaty? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. Zachęcamy do przeczytania!

Akcyza za samochód – czym jest i ile wynosi?

Jeśli rozważasz sprowadzenie samochodu z zagranicy, nie możesz zapomnieć o tym, by wykupić ubezpieczenie OC, a także zapłacić akcyzę. Czym jest akcyza? To nic innego, jak podatek, specjalna opłata, której musi dokonać każda osoba sprowadzająca samochód z innego kraju do Polski. Dotyczy zarówno samochodów nowych, jak i używanych. Podatek nie ma jednak charakteru powszechnego, głównym celem jego nałożenia była chęć obniżenia konsumpcji niektórych produktów. Zapłata akcyzy za samochód wiąże się z dopełnieniem kilku formalności, nie jest to jednak skomplikowany proces. 

Jeśli chodzi o wysokość akcyzy, nie jest to konkretna kwota. Ustala się ją indywidualnie. W przypadku pojazdów silnikowych wynosi:

 • 18,6% w przypadku samochodów o pojemności od 2001 cm3 do 3500 cm3,
 • 3,1% w przypadku aut, gdzie pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3.

Z kolei w przypadku silników hybrydowych opłata akcyzowa wynosi:

 • auta elektryczne z REX – silniki do 2000 cm3 są zwolnione z akcyzy, z kolei przy silnikach od 2001 cm3 wynosi ona 9,3%,
 • hybrydy plug-in – silniki do 2000 cm3 ponownie zwolnione z opłaty, przy silnikach od 2001 cm3 wynosi ona 9,3%,
 • miękkie hybrydy (MHEW) – przy silnikach do 200 cm3 wynosi 1,55%, przy silnikach powyżej 2001 cm3 9,3%,
 • hybrydy HEV przy silnikach do 2000 cm3 wynosi 1,55%, przy silnikach powyżej 2001 cm3 – 9,3%.

Kwota akcyzy musi zostać przeliczona na złotówki na podstawie kursu NBP. 

Jakich pojazdów dotyczy akcyza za samochód?

Jak możemy dowiedzieć się z art. 100 ustawy o podatku akcyzowym, do przedmiotów opodatkowanych zaliczamy:

 • sprowadzony samochód osobowy niezarejestrowany wcześniej na terytorium tego kraju,
 • pierwszą sprzedaż na terytorium kraju niezarejestrowanego samochodu osobowego, który został wyprodukowany na terytorium tego kraju lub od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu innych wymienionych czynności,
 • wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu osobowego, który nie został wcześniej zarejestrowany na terytorium kraju.

W skrócie oznacza to, że opłata akcyzy za samochód obejmuje wszystkie zakupione samochody osobowe za granicą, które jak wspomniano – zostaną pierwszy raz zarejestrowane w kraju.

Kiedy i jak zapłacić akcyzę za samochód?

Niegdyś akcyzy za samochód mogliśmy uiszczać jedynie w Urzędzie Celnym (aktualnie się tym nie zajmuje). Dziś robimy to w Urzędzie Skarbowym bądź korzystając z platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Proces ten obejmuje następujące kroki:

 • wypełnienie deklaracji nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U/S, wpisujemy informacje dotyczące pojazdu, tj. marka, model, rok produkcji czy pojemność silnika,
 • pobranie potwierdzenia UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru),
 • wykonanie przelewu do urzędu skarbowego w ramach uiszczenia opłaty za akcyzę za samochód,
 • pobranie potwierdzenia płatności – aby to zrobić, konieczne jest podanie nr VIN pojazdu, potwierdzenie jest jednak potrzebne przy rejestracji samochodu i nie można tego kroku pominąć.

Jeśli chodzi o termin, w jakim należy opłacić akcyzę za samochód, wynosi 30 dni od dnia, w którym samochód został przetransportowany z zagranicy do Polski. Przekroczenie tego terminu wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Dalsze postępowanie zależy od tego, ile dokładnie wyniosło opóźnienie w spłacie podatku akcyzowego od samochodu. 

Konsekwencje nieopłacenia akcyzy

Termin opłacenia akcyzy za samochód wynosi 30 dni. Jeśli nie dokonamy płatności w terminie, musimy liczyć się z naliczanymi każdego dnia odsetkami. Jednak to nie wszystko – nieopłacona akcyza za samochód spowoduje, że nie będziemy w stanie zarejestrować samochodu w Wydziale Komunikacji. Do tego procesu potwierdzenie zapłaty akcyzy jest niezbędne. Za uchylenie się od opodatkowania nabywcy samochodu grożą nie tylko odsetki, lecz także kara. Jeśli należności przekraczają 7,5 tys. zł, zostanie wszczęte postępowanie karno-skarbowe. W przypadku dalszego niepłacenia akcyzy za samochód państwo może przymusowo ściągnąć zaległości, a także zająć pensję, samochód czy zablokować rachunki bankowe.

Kary za niepłacenie akcyzy za samochód są naprawdę dotkliwe. Nie warto więc omijać obowiązku zapłaty. Należy także wspomnieć, że gdy samochód został sprowadzony na zamówienie i kupiony z upoważnienia osoby zamawiającej, to zamawiający jest zobowiązany do zapłaty podatku.