Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać? Jak kształtują się składki?

Długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to jedna z wad publicznego systemu opieki zdrowotnej. Na leczenie prywatne decyduje się coraz więcej Polaków, którzy mają zastrzeżenia co do oferty NFZ. Wiele osób zastanawia się, jakie korzyści oferuje indywidualne ubezpieczenie zdrowotne i co wpływa na jego cenę. Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać i jak obliczyć koszt pakietu medycznego?

Zdrowie to podstawa – jak działa prywatny pakiet medyczny?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać, szukają również informacji na temat tego, czym jest i jak w ogóle działa pakiet medyczny. Stanowi on bardzo popularną w ostatnich latach alternatywę dla publicznej opieki zdrowotnej (jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych korzysta już blisko 3 mln Polaków). Na rynku znajdziemy pakiety dla rodzin, seniorów czy pracowników. Indywidualna polisa zdrowotna wiąże się z regularną, comiesięczną opłatą, dzięki której zyskujemy dostęp do szerokiego pakietu świadczeń (diagnostyka, zabiegi ambulatoryjne, wizyty u specjalistów) w prywatnych sieciach medycznych. Chcąc skorzystać ze świadczenia zdrowotnego, wystarczy ustalić termin wizyty u specjalisty (telefonicznie, korzystając z internetowego portalu pacjenta lub osobiście odwiedzając przychodnię) i przyjść do placówki zgodnie z ustaloną wcześniej datą. 

Korzyści z posiadania dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego

Jakie są podstawowe zalety z posiadania dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego? Najważniejszy plus to wygoda i oszczędność czasu – nie musimy dopisywać się do długich kolejek i czekać tygodniami, miesiącami, a niekiedy nawet latami na wizytę u lekarza specjalisty. Dzięki pakietowi mamy dostęp do:

 • bardzo rozbudowanej listy badań, 
 • konsultacji z co najmniej 20 lekarzami specjalistami, 
 • zabiegowej opieki pielęgniarskiej,
 • rehabilitacji,
 • opieki stomatologicznej.

Prywatne ubezpieczenie medyczne gwarantuje nam wysoki poziom obsługi ze strony personelu i dostęp do nowoczesnego sprzętu (placówki świadczące tego typu usługi są zwykle znacznie lepiej wyposażone niż państwowe szpitale i przychodnie). Decydując się na rozszerzony pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, możemy również skorzystać, np. z:

 • konsultacji profesorskich, 
 • domowych wizyt lekarskich realizowanych 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu,
 • alergicznych testów skórnych,
 • infolinii medycznej,
 • szczepień na infekcje sezonowe,
 • wybranych zabiegów ortopedycznych,
 • domowej opieki pielęgniarskiej,
 • badań endoskopowych i radiologicznych,
 • szerszego zakresu lekarzy specjalistów.

Jeśli cierpimy na chorobę, która wymaga regularnych wizyt u specjalisty – prywatne ubezpieczenie medyczne będzie najlepszym wyjściem, rozwiąże wiele naszych problemów zdrowotnych, unikniemy też stresu związanego z zapisami do publicznej przychodni. 

Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Większość towarzystw nie oferuje pomocy osobom, które dokonały samookaleczeń, chorują na schorzenia będące skutkiem wad wrodzonych, spożyły alkohol i substancje odurzające lub chcą leczyć niepłodność (pakiety medyczne indywidualne nie obejmują tego typu problemów zdrowotnych). Na liście wyłączeń znajdują się też sytuacje, które powstały w wyniku popełnienia przestępstwa lub prób jego usiłowania.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pakiet medyczny?

Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać, abyśmy byli zadowoleni z podjętej decyzji? Przede wszystkim należy kierować się swoimi potrzebami – jeśli chorujemy na przewlekłą chorobę, która wymaga opieki danego specjalisty – upewnijmy się, czy dany pakiet medyczny oferuje dostęp do tego lekarza (podstawowe pakiety mają nieco okrojoną ofertę pod tym względem, jeśli nasz budżet na to pozwala, zdecydowanie bardziej opłaca się wykupić rozszerzoną opcję). Zanim podpiszemy umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, zapoznajmy się dokładnie z listą lekarzy, do jakich będziemy mieć dostęp w ramach ubezpieczenia. Kolejny krok to upewnienie się, czy w okolicy naszego miejsca zamieszkania znajdują się placówki sieci, z której usług skorzystamy (to ważne kryterium, dzięki któremu np. unikniemy konieczności jechania samochodem przez całe miasto na wizytę lub badania). Dobry pakiet medyczny to taki, który oferuje szybki dostęp do specjalisty (2-5 dni). Istotnym elementem, o którym należy pamiętać podczas wyboru polisy zdrowotnej, jest także diagnostyka – im dłuższa lista badań, z których możemy skorzystać w ramach abonamentu, tym lepiej. 

Ile kosztuje indywidualne ubezpieczenie zdrowotne?

Indywidualny pakiet medyczny można nabyć już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie w wersji basic lub kilkaset w wersji kompleksowej. Wysokość składki zależy od wybranego wariantu (zwykle mamy do wyboru pakiet podstawowy i rozszerzony). Wiele osób zainteresowanych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym zastanawia się, co wpływa na cenę pakietu medycznego. Kluczowy czynnik to zakres usług. Cena miesięcznego abonamentu może być też uzależniona od wieku ubezpieczonego czy liczby osób przystępujących do ubezpieczenia (pakiety rodzinne są korzystniejsze finansowo niż ubezpieczanie każdego członka rodziny osobno). Umowa ubezpieczenia zdrowotnego jest zawierana na rok, jeśli nie zrezygnujemy z ochrony co najmniej 30 dni przed końcem okresu, na jaki została zawarta, towarzystwo ubezpieczeniowe automatycznie przedłuży umowę.

Jak obliczyć koszt pakietu medycznego? Kalkulator składki zdrowotnej  

Gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne i jak obliczyć wysokość składki? Jeśli chodzi o koszt abonamentu, niezastąpionym narzędziem internetowym jest kalkulator ubezpieczeń zdrowotnych. Jeśli jesteśmy zainteresowani wykupieniem polisy, możemy też zadzwonić na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego i porozmawiać z konsultantem lub jeśli preferujemy kontakt bezpośredni – odwiedzić siedzibę firmy osobiście.
Każdy, kto nie jest w pełni usatysfakcjonowany z państwowej opieki medycznej, powinien rozważyć dodatkową polisę, wykupioną na własną rękę. Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne to bardzo dobre uzupełnienie bezpłatnej opieki w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, która przysługuje każdemu z nas. Rozwiązanie to likwiduje problem długiego oczekiwania w kolejkach na specjalistyczne badania i wizyty u lekarzy. Wykupując pakiet medyczny indywidualny, możemy uzyskać szybką i profesjonalną pomoc na najwyższym poziomie – dzięki czemu, w razie różnych problemów zdrowotnych, szybciej wrócimy do pełni sił. Osoby, które nie wiedzą, jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać, powinny przeanalizować aktualną ofertę co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych – kalkulatory online to narzędzia, które z pewnością ułatwią oszacowanie potencjalnych kosztów i wybór najkorzystniejszej polisy.