article_header
Czym są start-upy? Jakie źródła finansowania są dla nich dostępne? Jak działają inkubatory przedsiębiorczości, akceleratory biznesu, fundusze venture?
Czym są start-upy? Jakie źródła finansowania są dla nich dostępne? Jak działają inkubatory przedsięb
2017-02-01 11:39:31.000000
https://blog.axa.pl/blog/inwestuj/masz-pomysl-na-biznes-internetowy-zaloz-start-up
Zespół AXA
852 284

1 luty 2017

Masz pomysł na biznes internetowy? Załóż start-up!

Ocena: 4.82/5 (11 głosów)

Czym są start-upy? Jakie źródła finansowania biznesu są dla nich dostępne? Jak działają inkubatory przedsiębiorczości, akceleratory biznesu, fundusze venture capital oraz aniołowie biznesu? Podpowiadamy, jak rozwijać innowacyjny biznes w sektorze nowych technologii i internetu.

Kto z was nie słyszał jeszcze o start-upach? W ciągu ostatnich lat określenie to stało się niemal synonimem młodej, kreatywnej przedsiębiorczości, która nie zna granic. Media co rusz donoszą, że start-upy podbijają rynki, rewolucjonizują sposób zaspokajania naszych potrzeb, a inwestorzy tylko czekają, by w nie inwestować. Czym tak naprawdę są i jak wykorzystać możliwości z nimi związane?

Start-up to określenie przedsiębiorstwa z obszaru nowych technologii i internetu, które znajduje się jeszcze w początkowej fazie działania. Większość tego rodzaju biznesów w Polsce działa w branżach mobile, e-commerce, oprogramowania dla firm, edukacji, big data oraz internetu rzeczy – wynika z badań fundacji Startup Poland z 2016 r.

Ponieważ innowacyjność to w dzisiejszych czasach jeden z głównych motorów rozwoju gospodarek, kolejne państwa, jak i prywatny biznes, podejmują działania mające na celu stworzenie takim przedsięwzięciom korzystnych warunków do rozwoju. Twórcy start-upów mają więc szansę na otrzymanie wsparcia w zakresie zakładania i rozwijania firmy, jeśli tylko mają pomysł, który potrafią „sprzedać”. Co to za wsparcie i jak z niego skorzystać?

Pomysł i ludzie

Jeśli masz pomysł na biznes, warto byś zainteresował się możliwościami, które czekają na start-upy. Pomoc możesz uzyskać już na samym początku. Zanim założysz firmę, czyli formalnie zarejestrujesz działalność, co związane jest z koniecznością opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (do ZUS-u), możesz skorzystać np. ze wsparcia inkubatorów przedsiębiorczości (IP).

IP działają w większości dużych polskich miast, są albo związane z uczelniami, albo państwowymi agencjami rozwoju przedsiębiorczości. Zarejestrowanie się w IP daje ci możliwość świadczenia usług, poszukiwania pierwszych klientów, doskonalenia produktu pod formalnym parasolem Inkubatora – uiszczasz tam miesięczną opłatę, która z reguły jest niższa niż opłaty do ZUS, a formalnie możesz prowadzić działalność.

Inkubatory działają też jako przestrzenie coworkingowe (może to być miejsce twojej pracy), organizują szkolenia biznesowe oraz ułatwiają networking, czyli dostarczają to, czego młody przedsiębiorca potrzebuje najbardziej – dostępu do wiedzy, doświadczenia oraz kontaktów biznesowych. Znane powiedzenie mówi, że „niewłaściwy zespół zmarnuje nawet najlepszy pomysł”. Ludzie i umiejętna współpraca z nimi to nierzadko podstawowy warunek sukcesu każdego przedsięwzięcia.

Inkubatory mogą też służyć jako platformy kontaktu z „aniołami biznesu” lub funduszami, od których można spróbować pozyskać finansowanie, bo same środkami tego rodzaju nie dysponują.

Anielskie przyspieszenie

Dla początkujących przedsiębiorców, zwłaszcza takich, którzy muszą na starcie zainwestować w stworzenie i rozwój produktu, częstą przeszkodą jest brak dostępu do kapitału. Choć większość start-upów na polskim rynku stara się finansować ze środków własnych – w ten sposób funkcjonuje aż tych 79% podmiotów – to szukając środków na rozwój, start-up może też skorzystać też z dotacji unijnych, kredytów, crowdfundingu czy współpracy z inwestorem branżowym.

Coraz popularniejsza staje się też współpraca z tzw. „aniołami biznesu”. Na czym polega? Doświadczeni przedsiębiorcy biorą pod swoje skrzydła początkujących, stając się dla nich mentorami oraz inwestorami. Z tej formy wsparcia korzysta aż 17% polskich start-upów. Częstą formą pomocy jest także korzystanie z usług akceleratorów biznesu. Akceleratory oferują programy wsparcia dla początkujących firm lub nawet pojedynczych osób posiadających perspektywiczny pomysł, poprzez konsulting w zakresie analizy koncepcji biznesu, jego założeń, słabych i mocnych stron. Zajmują się także mentoringiem na etapie wdrażania biznesu, najczęściej w formie sesji coachingowych lub warsztatów. Ponadto dysponują własnym kapitałem zalążkowym, więc jeśli przedsięwzięcie rokuje, są w stanie zainwestować w jego rozwój.

Nierzadko powiązane są także z jeszcze bardziej zasobnymi kapitałowo funduszami venture capital (VC), a więc dają możliwość dalszego rozwoju. Oczywiście firma korzystająca ze wsparcia „aniołów biznesu”, akceleratorów lub funduszy VC jest ich współwłasnością – umowy tego rodzaju najczęściej przewidują przekazanie kilku procent udziałów na poczet mentora i inwestora. 

Od czego zacząć?

Jeśli chodzi Ci po głowie pomysł, ale jeszcze w żaden sposób nie podjąłeś się jego realizacji, na początek możesz zwrócić się do inkubatora przedsiębiorczości. Tam będziesz mieć dostęp do podstawowych szkoleń dotyczących przygotowywania koncepcji biznesu, opracowywania biznesplanu czy badań rynku pod kątem zbytu na swój produkt/usługę. Tam także możesz nawiązać pierwsze kontakty biznesowe. Pomysły najlepiej rozwijają się, gdy są konsultowane z innymi, warto więc o swoim planie rozmawiać.

Dotacje UE, kredyty czy zbiórki publiczne (crowdfunding) mają sens dopiero w momencie, gdy biznes jest już na pewnym poziomie zaawansowania tzn. np. usługa/produkt są już na etapie prototypu, ale potrzebne są środki na dalszy rozwój. Inwestorzy branżowi, „aniołowie biznesu” czy fundusze venture capital są nierzadko otwarci na wsparcie projektów na bardzo wczesnym etapie realizacji. Często inwestują w człowieka i jego wizję, a nie gotowy produkt, oferując jednocześnie zaplecze personalno-techniczne do jego realizacji.

Świetnym sposobem na poszukiwanie inspiracji, doskonalenie koncepcji biznesowych oraz zdobywanie biznesowego obycia, jest udział w branżowych imprezach. Środowisko start-upów w Polsce to dość zgrana i prężnie działająca społeczność. W większości dużych miast odbywa się szereg imprez z zakresu nowych technologii – konferencje, hackatony, start-up weekendy. Udział w nich to fantastyczna szansa na networking i zdobycie biznesowego know how, a także świetny sposób na podtrzymanie pasji i motywacji. To ważne, żeby osiągnąć sukces. Odpowiednia dawka inspiracji jest na to świetnym sposobem!

Artykuł, który może Cię zainteresować