article_header
Podstawą inteligencji finansowej jest zrozumienie kluczowych dla świata finansów, ale często niewłaściwie stosowanych pojęć oszczędzania i inwestowania.
Podstawą inteligencji finansowej jest zrozumienie kluczowych dla świata finansów, ale często niewłaś
2016-02-04 15:24:43.000000
https://blog.axa.pl/blog/inwestuj/oszczedzanie-a-inwestowanie-pieniedzy-koniec-nieporozumien
Zespół AXA
852 284

4 luty 2016

Oszczędzanie a inwestowanie pieniędzy. Koniec nieporozumień

Ocena: 5/5 (4 głosów)

Podstawą inteligencji finansowej jest rozumienie kluczowych dla świata finansów pojęć. Bardzo często mylonymi lub stosowanymi w niewłaściwym kontekście są określenia oszczędzanie i inwestowanie. Dziś wyjaśniamy, na czym polegają kluczowe różnice.

Żeby dać wyraz temu, jak ważne jest oszczędzanie pieniędzy, Warren Buffet, jeden z najsłynniejszych, amerykańskich inwestorów, a także trzeci najbogatszy człowiek na świecie czasem powtarza: Nie oszczędzaj tego, co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj to, co zostaje po odłożeniu oszczędności. W kwestii inwestowania dodaje: Nie polegaj na jednym źródle dochodu. Inwestuj, aby mieć drugie. 

Te proste sentencje pokazują, że oszczędzanie pieniędzy i inwestowanie różnią się od siebie zasadniczo. Oszczędzanie to odkładanie środków celem budowy kapitału, a więc gromadzenie pieniędzy, aby wykorzystać je w późniejszym czasie. Inwestowanie to pomnażanie kapitału przy użyciu rozmaitych narzędzi, co najmniej ponad poziom inflacji – a więc wypracowywanie realnego zysku. 50 czy 200 złotych odkładane co miesiąc na koncie oszczędnościowym to jeszcze nie inwestycja, ale bardzo istotny zaczątek naszego kapitału na przyszłość. 

Różne cele, różne strategie oszczędzania i pomnażania pieniędzy

Oszczędzamy pieniądze na różne cele: remont domu, wyjazd na wakacje, studia dziecka czy po prostu chcemy mieć poduszkę bezpieczeństwa finansowego – wolne środki, które w razie nagłych wydarzeń zapewnią nam swobodę i spokój. Dlatego też przy oszczędzaniu priorytetem jest ochrona posiadanych środków, a dopiero w drugiej kolejności ich bezpieczne pomnażanie. W przypadku inwestowania odłożonych pieniędzy z reguły jest na odwrót – nierzadko jesteśmy w stanie podjąć ryzyko utraty środków, jeśli mamy szansę na atrakcyjny zysk. Choć nie jest to zasadą – inwestować można ostrożnie.

Dlatego też oszczędza się używając produktów bezpiecznych – np. kont oszczędnościowych, lokat czy obligacji. Zaletą lokat i kont oszczędnościowych oferowanych przez banki jest zabezpieczenie środków na wypadek utraty przez nie wypłacalności – w takim wypadku nasze oszczędności gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego też widząc ofertę lokaty z dużym oprocentowaniem warto sprawdzić, czy instytucja, która ją oferuję, jest objęta ochroną BFG.

Beniamin Franklin, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, pisał: Strzeżcie się drobnych wydatków, mała dziurka bywa często przyczyną zatonięcia wielkiego statku. Zwracał tym samym uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię związaną z oszczędzaniem. Oszczędzanie to także aktywne poszukiwanie środków, które zamiast spożyte na mało istotny cel, mogą zasilić nasz kapitał. 

Systematyczne oszczędzanie i inwestowanie różnią się zatem celem i intencją, ale istnieje między nimi także istotna współzależność: często oszczędzamy po to, by środki zainwestować. 

Pieniądze powinny pracować, czyli jak pomnożyć pieniądze

To właśnie o to chodzi w inwestowaniu: aby kapitał pracował, a więc przynosił nam zysk. Zysk może być różny w zależności od używanych instrumentów finansowych, na rynku jest ich bardzo wiele.. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że niepodważalnym prawem rynku jest współzależność między poziomem ryzyka inwestycji, a szansą na zysk. Im bardziej inwestycja może być zyskowna, tym bardziej jest ryzykowna. Im bardziej inwestycja może być zyskowna, tym bardziej jest ryzykowna.

Dlatego też aby inwestować oszczędności odpowiedzialnie trzeba mieć wiedzę na temat instrumentu inwestycyjnego i świadomość podejmowanego ryzyka. Wspomniany już Warren Buffet, który zbudował swój majątek niemalże z niczego - pierwsze pieniądze zarobił na roznoszeniu gazet, a w wieku 14 lat kupił działkę w Nebrasce, którą wydzierżawił - często powtarza, że nigdy nie inwestuje w coś, czego nie rozumie. Oprócz tego podkreśla, że najlepszym przyjacielem inwestora jest czas. Im krótszy horyzont czasowy tym większe ryzyko inwestycji, np. wejścia na górce i wyjścia w dołku. Dłuższy horyzont czasowy pozwala na uniknięcie tego rodzaju błędów.  

Najrozsądniej jest zatem oszczędzać i inwestować jednocześnie, nie przeznaczając na inwestycję całych środków. Zabierając się za odkładanie pieniędzy warto poznać swoje potrzeby i sprecyzować oczekiwania, by dopasować do tego odpowiednią strategię. Każdy z nas ma inną tolerancję ryzyka i to właśnie do osobistych preferencji i uwarunkowań w tym zakresie powinna być dostosowana strategia inwestycyjna i  oszczędnościowa. 

Artykuł, który może Cię zainteresować