Samochód elektryczny a ubezpieczenie OC i AC

Samochody elektryczne, auta przyszłości, samochody, które pomogą uratować naszą planetę. Ekologiczne, ciche, bezpieczne. Jakie mają plusy, a jakie minusy, jeśli je mają? Czy są tanie, czy drogie? Jak wygląda sytuacja elektrycznych aut w Polsce, jakie ubezpieczenia są konieczne, ile za nie zapłacimy – czyli kluczowe informacje na temat samochodu z napędem elektrycznym. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie czynnik zostaną wzięte pod uwagę podczas kalkulacji składki OC i AC.

Samochód elektryczny – czyli jeden z potencjalnych wybawicieli planety

Na początku trochę teorii. Co jest niezwykłego w autach elektrycznych? Innowacja polega na tym, że nie posiadają silnika spalinowego, lecz jeden lub kilka silników elektrycznych. Przyjęło się, że pierwszy samochód elektryczny powstał pomiędzy 1832 a 1839 rokiem, potem nastąpił czas rozwoju silników spalinowych i auta elektryczne odeszły w zapomnienie. Zupełnie niedawno nasza planeta stanęła przed ogromnym zagrożeniem, jakie wywołują gazy cieplarniane. Ziemia ogrzewa się bardzo szybko, topi się pokrywa lodowa, podnosi się poziom mórz, umierają całe rafy koralowe. Tempo zmian jest zastraszające. Stajemy w obliczu zagrożenia, które niepowstrzymane może zmienić naszą planetę w bardzo niegościnny dom. Jednym z wyzwań jest ograniczenie emisji spalin, poprawa jakości i czystości powietrza. Samochód elektryczny jest jednym z wielu rozwiązań, które mogą korzystnie wpłynąć na te obie tak istotne kwestie.

Według danych aż 30 proc. całkowitej emisji CO2 w UE pochodzi z sektora transportu, z czego 72 proc. z transportu drogowego. Unia Europejska stoi przed kluczowym i trudnym zadaniem, jakim jest ograniczanie emisji z transportu o 60 proc. w stosunku do danych z 1990 roku. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego mają być samochody z silnikiem elektrycznym, które w 2017 roku stanowiły 1,5 proc. zarejestrowanych pojazdów.

Auta elektryczne – plusy i minusy

Plusy:

●  Są ,,ekologiczne” – nie emitują spalin.

●  Są bezpieczne – brak paliwa równa się brak wybuchu.

●  Pracują cicho.

●  Bezawaryjność – nieskomplikowana konstrukcja czyni z aut elektrycznych sprzęt o bardzo niskiej awaryjności.

●  Komfort używania – łatwe do prowadzenia.

●  Nie wymagają dodatkowych zakupów w postaci olejów, filtrów.

●  Są tanie w eksploatacji – wahające się ceny paliw a stosunkowo stałe koszty energii elektrycznej.

●  Auta elektryczne mają coraz większy zasięg na jednym ładowaniu, a jeśli dodatkowo posiadamy alternatywne źródło energii, takie jak panele słoneczne, to koszty mogą być już bardzo niskie.

Minusy:

●  Są drogie – ceny elektrycznych aut to niemały wydatek, mówimy o kwotach rzędu 100 tys. złotych.

●  Ładowanie – można korzystać ze stacji ładowania w mieście, ale trzeba szukać konkretnych punktów, które wciąż nie są liczne.  Na dłuższych trasach może być to odrobinę uciążliwe i stresujące; jeśli chcesz ładować auto w domu, potrzebujesz specjalnej stacji, której zakup oznacza kolejny wydatek.

●  Ładowanie trwa dłużej niż uzupełnienie paliwa.

●  Nie są to auta długodystansowe – na pełnej baterii możesz obecnie przejechać od 100 do 200 km, w zależności od modelu auta, ale może to być również mniej. Przy niskich temperaturach zużycie energii się zwiększa, przez co zasięg maleje.

● Ograniczona ilość stacji ładujących i problemy z serwisem.

Samochody elektryczne w Polsce

Samochody elektryczne w Europie to nie taka rzadkość, ale w Polsce nadal nie ma ich wiele. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych z końca kwietnia 2020 roku w Polsce zarejestrowanych jest 10 700 takich samochodów. Założenia zakładają, że do 2030 roku po Polsce będzie jeździć 600 tys. elektrycznych samochodów. To piękna i optymistyczna wersja, biorąc pod uwagę smog i tempo postępujących zmian klimatycznych. Na przeszkodzie bez wątpienia stoją wysokie ceny. Nie da się zaprzeczyć, że auta elektryczne to spory wydatek. Zmiany mające na celu ratowanie planety i poprawy jakości życia dokonują się nieustannie na całym świecie, to jedna z takich zmian, tylko posuwająca się małymi krokami. Oby nieustannie.

Ubezpieczenie AC i OC – trochę teorii

OC – obowiązkowe ubezpieczenie samochodu dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, które chroni Cię przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone innym osobom w związku z ruchem Twojego samochodu.

AC – ubezpieczenie autocasco gwarantujące pokrycie kosztów naprawy bądź odszkodowanie w wielu sytuacjach: od drobnych uszkodzeń (np.: stłuczki, wandalizm), aż do szkody całkowitej (np.: utraty samochodu w wyniku pożaru, działania sił natury, kasacji po wypadku), a także utraty pojazdu wskutek kradzieży.

Samochód z napędem elektrycznym a ubezpieczenie OC i AC

Po pierwsze, zakup auta elektrycznego wiąże się, tak samo jak w przypadku pojazdów z silnikiem spalinowym, z zakupem obowiązkowego ubezpieczenia OC. Umowę należy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Brak ubezpieczenia OC, choćby na jeden dzień, jest podstawą do nałożenia kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku spowodowania szkody w ruchu drogowym brak OC obliguje sprawcę do pokrycia kosztów odszkodowania poszkodowanym w zdarzeniu. Analogicznie jak w przypadku samochodu spalinowego prezentuje się kwestia dobrowolnego ubezpieczenia AC dla samochodów elektrycznych.

Kalkulator OC i AC w przypadku ubezpieczenia auta z napędem elektrycznym

Towarzystwo ubezpieczeniowe w kalkulacji wysokości składki OC, jak i AC musi uwzględnić kilka kwestii, w związku z którymi składka ubezpieczenia może, lecz nie musi być wyższa niż w przypadku aut spalinowych.

Na wyższą składkę mogą mieć wpływ następujące czynniki:

●      koszty naprawy samochodu elektrycznego są wyższe niż auta spalinowego,

●      wartość pojazdu,

●      wyższe koszty części pojazdu.

Na wysokość składki wpływają ponadto następujące czynniki:

●      Wiek – młodzi kierowcy, z reguły do 26 lat, muszą liczyć się z wyższym kosztem ubezpieczenia. Wynika to z danych policji, które pokazują, że prowadzący pojazdy, mający od 18 do 24 lat, są najczęstszymi sprawcami wypadków i kolizji. Natomiast najmniej takich zdarzeń powodują seniorzy.

●      Historia przebiegu ubezpieczenia – jeśli z twojego OC były likwidowane szkody, to wpłynie to na wyższą składkę na ubezpieczenie. W przypadku gdy jeździsz bezszkodowo, koszt będzie malał wraz z kolejnymi latami korzystania z ochrony ubezpieczeniowej.

●      Czas posiadania prawa jazdy – jeśli dopiero co zdałeś egzamin na prawo jazdy, to wpłynie to na wyższy koszt ubezpieczenia pojazdu. Najczęściej zwyżka za staż obowiązuje przez kilka lat od momentu zdobycia uprawnień.

●      Stan cywilny – na niższą cenę za OC mogą liczyć posiadacze pojazdów, którzy założyli rodzinę i najczęściej podróżują z dziećmi. Statystycznie powodują mniej szkód niż single.  

●      Miejsce użytkowania pojazdu – mniej za OC zapłacą ci posiadacze aut, którzy korzystają z nich głównie w małej miejscowości. Z wyższym kosztem należy się liczyć w przypadku użytkowania samochodu głównie w zatłoczonym mieście.