article_header
MarzyCi się, że na emeryturze kupisz kampera i razem ze swoją drugąpołówką wreszcie ruszysz w podróż po świecie? Będziesz miałczas na czytanie,
MarzyCi się, że na emeryturze kupisz kampera i razem ze swoją drugąpołówką wreszcie ruszysz w podróż
2016-06-03 13:07:11.000000
https://blog.axa.pl/blog/inwestuj/ty-tez-bedziesz-emerytem-jak-chcesz-by-wygladalo-twoje-zycie
Zespół AXA
852 284

3 czerwiec 2016

Ty też będziesz emerytem. Jak chcesz, by wyglądało Twoje życie?

Ocena: 4.92/5 (12 głosów)

Marzy Ci się, że na emeryturze kupisz kampera i razem ze swoją drugą połówką wreszcie ruszysz w podróż po świecie? Będziesz miał czas na czytanie, oddawanie się nowym pasjom, beztroskie spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną? To wszystko jest możliwe. Tylko czy będzie Cię na to stać?

Polacy przechodzący na emeryturę w 2040 roku mogą liczyć na świadczenie sięgające zaledwie jednej trzeciej swojej ostatniej wypłaty. Tak wynika z wyliczeń własnych ZUS-u (źródło: „Prognoza wpływów i wydatków funduszu emerytalnego do 2060 roku”, ZUS, Warszawa, 2013). Ekonomiści alarmują: jeśli chcemy utrzymać swój standard życia na emeryturze, musimy na nią samodzielnie odłożyć. Ze względu na negatywny trend demograficzny, czyli zmniejszanie się liczby osób aktywnych zawodowo względem pobierających świadczenia, nasze emerytury będą coraz niższe.

Eksperci Banku Światowego uważają, że każdy z nas powinien oszczędzać co najmniej 10% swoich miesięcznych dochodów, by móc utrzymać dotychczasowy standard życia po przejściu na emeryturę. Tymczasem w Polsce dodatkowo na emeryturę w III filarze oszczędza tylko co trzynasty Polak (źródło: „Indywidualne konta emerytalne i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego w 2014 roku’” KNF, 2015).

Nie myśl, że Ciebie to nie dotyczy

Wojtek Herra, który poprowadził warsztaty AXA z inteligencji finansowej podkreślał, ze jednym z podstawowych elementów wspomnianej inteligencji jest myślenie perspektywiczne i długoterminowe. Jeśli wydaje Ci się, że na myślenie o emeryturze jeszcze za wcześnie, sądzisz, że masz zbyt wiele bardziej naglących potrzeb, by odkładać na zaspokajanie przyszłych, to przeczytaj jeszcze raz ten tekst i wykonaj zaproponowane w nim ćwiczenie.

Jak chcesz, by wyglądało Twoje życie? Czego potrzebujesz, by ta wizja się spełniła? Jaka będzie Twoja przyszłość, jeśli nie podejmiesz żadnych działań w teraźniejszości, a jaka może być, gdy spróbujesz się o nią zatroszczyć?

Być może w Twojej ocenie masz teraz inne priorytety, które uniemożliwia Ci odkładanie na emeryturę. Tylko czy „pilniejsze wydatki” to nie stały element naszego życia? Dlatego oszczędzanie na emeryturę warto zacząć już teraz. Im wcześniej zaczniesz gromadzić nawet małe kwoty, tym dłużej Twój kapitał będzie pracował i więcej odłożysz. Jak to możliwe? Dzięki magii procentu składanego. O co w tym chodzi? Wyjaśnimy to na przykładzie.

Budowanie kapitału

Załóżmy, że masz 40 lat i właśnie decydujesz się rozpocząć oszczędzanie. Jesteś w stanie odkładać 400 zł miesięcznie, z pieniędzy będziesz chciał skorzystać dopiero po przejściu na emeryturę.

Jeśli wiek emerytalny zostanie utrzymany na poziomie 67 lat, masz 27 lat na oszczędzanie. W tym czasie zgromadzisz kapitał w wysokości ok. 130 tys. zł. Zakładając średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 3%, w wieku 67 lat będziesz dysponował kwotą 198 tys. zł!

A gdybyś zaczął oszczędzać pięć lat wcześniej? Wpłaciłbyś dodatkowo tylko 25 tys. zł, a Twój kapitał emerytalny urósłby do 256 tys. zł, czyli byłby o 30% wyższy! Jeszcze ciekawszy jest ten przykład: gdybyś zaczął oszczędzać 10 lat wcześniej i oszczędzał tylko przez 20 lat, czyli do 50 roku życia, a potem już nie wpłacał kolejnych kwot, tylko trzymał oszczędności, to przy średniej rocznej stopie zwrotu na poziomie 3% do 67 roku życia z wpłaconego kapitału w wysokości 96 tysięcy zrobiłoby się 216 tys. zł.

Na tym polega właśnie magia procentu składanego. Im wcześniej zaczniesz odkładać nawet mniejsze kwoty, tym krócej musisz oszczędzać, bo Twoje środki pracują i stan konta się zwiększa.

Zdywersyfikuj ryzyko

W przypadku oszczędzania na emeryturę bardzo ważna jest dywersyfikacja gromadzonych środków, aby minimalizować ryzyko związane z inwestycją. Nie musisz wszystkich pieniędzy odkładać korzystając z jednego produktu. Część możesz odłożyć na koncie oszczędnościowym, część na lokacie, a część zainwestować wykorzystując w tym celu np.: fundusze inwestycyjne. Warto również rozważyć IKE i IKZE – specjalnie stworzonych na ten cel produktach.

Sposobów oszczędzania na dodatkową emeryturę jest wiele, ale cel zawsze jeden: lepsza przyszłość.

Artykuł, który może Cię zainteresować